DIRT 5

06.11.2020
10.11.2020
12.11.2020
24.03.2021

DIRT 5 je další pokračování úspěšné série arkádových off-road závodů, ve kterých se tentokrát projedeme až po 70 tratích na různých místech země, jako např. Brazílie, Maroko, Čína, New York a dalších. Za volant můžeme usednout do několika desítek vozů, rozdělených na různé kategorie. V závodech má fungovat dynamický systém počasí i změny ročních období. Kariérou nás tentokrát provedou Nolan North a Troy Baker, které můžeme znát třeba jako bratry Drakeovy ze série Uncharted. Novinkou v sérii je mód Playground, ve kterém si hráč může pomocí intuitivního editoru postavit vlastní trať plnou kaskadérských prvků.

DiRT 5 obsahuje online i lokální multiplayer ve split-screenu až pro 4 hráče. Je jedním z takzvaných launchových titulů pro novou generaci konzolí, konkrétně PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Konečně dohrána kariéra. Montanův koment bych mohl podepsat. Samotný ježdění je zábavný, ten aspekt dynamickýho počasí a denní doby strašně přidává na atmosféře, plus pomáhá že je to graficky tak dobrý. Jako bonus to perfektně běží na steam decku, kde jsem to z poloviny odjezdil. Ale uvítal bych víc závodů s normálními rally auty a méně s různými SUV a náklaďáky. A to podcastový kecání Troye a Nolana mě taky nebralo.

Arkádové závodění ořezané až na kost. Po vzoru silničního bratrance GRID osekali v Codies DIRT 5 ve všech oblastech. Na rozdíl od jeho autorů však bývalí Evolution Studios stále mají slušný fištrón, jak i takové holátko dostat do vůně. A že je to moc příjemné poježdění, ať už jste úplní makovci nebo zkušení Vataneni v důchodu.

Auta se chovají jedno jako druhé a v rámci třídy prakticky nepoznáte rozdíl. Zatáčky se tu projíždí kamarádským poplácáním o soupeře nebo placákem o stěnu. Širokánské bulváry aka tratě mají nápaditý vizuál, který dokáže být kýčovitě přeplácaný i překvapivě strhující. Díky rychle se měnící denní době a efektnímu počasí se navíc i omezený počet hned tak neomrzí. Na rozdíl od plků slavných daberů, které asi vznikly jen proto, že v karanténě nebylo do čeho píchnout.

DIRT 5 ležérně plní svou roli odpočinkových závodů se skoro až retro nádechem. Nenutí vás předhánět se s přáteli o nejlepší čas, necpe vám žádný moderní "vytoč si odměnu" balast, ani si nebudete hrát na závodního manažera. Prostě sedni a jeď. Je to málo? Možná. Ale někdy je i s voňafkou větší zábava než s vránou ftopu.