@S4TW (30.04.2020 13:50): "kdyby nebyla (DRM-free hry) svět se, ...nezbortí, "
Ale zbortí. A už sa aj zrútil, niekoľkokrát, akurát ľudia si to ešte nevšimli ;)

To, že Ty to neriešiš, neznamená, že iní nie. Ako povedal Paul, môžeme byť v minorite, ale dovolím si povedať, že je to informovaná minorita.

Čo som myslel tým zrútením?
Krásne o tom hovorí napr. Michal Rybka v tomto videu, kde spomína, ako napr. stasi v Nemecku má kvantá dát, ktoré nikto nevie rozšifrovať - počas chaosu po páde komunizmu + v honbe za zničením dôkazov bola zničená dokumentácia a nikto (!) sa k tým dátam neodkáže dostať - takže majú miestnosti plné stohov diskov zašifrované v bohvieakých vlastných formátoch, ktoré zrejme už nikto neotvorí.

A ak si myslíš, že toto je ojedinelá vec, si na omyle - v korporáciách je len otázka času, kedy k tomu dôjde, tí ľudia majú bordel vo všetkom (to hovorím z vlastnej skúsenosti z práce s nimi), alebo už došlo (Stasi je len jeden z príkladov).

A ako sú ochrany u SW obrovksý problém, tak väčšinou s ním pomôžu práve tí, voči ktorým sa ochranou bránia - "tí zlí" piráti (viď video, ktoré inak odporúčam pozrieť celé).

Ak softvér nemá DRM, veľmi tým uľahčuješ prácu ne/herným archeológom + všetkým, ktorý ten softvér budú neskôr chcieť urobiť kompatibliným s ich operačnými systémami aleob s ním akokoľvek inak pracovať.

Ak ja ako hráč k tomu môžem prispieť tým, že si hry bez DRM kúpim, rád si za ne zaplatím. Zároveň tým bojujem proti tomu náhľadu, že všetci PC hráči sú piráti, donedávna stále veľmi rošíreným - obľúbená floskula niektorých spoločností pri otázke, prečo neexistuje pri hre XY PC port.
@S4TW (30.04.2020 14:24): tohle opravdu nemá cenu řešit, pokud vím tak žádná data o tom kolik má GOG aktivních účtů nemáme, takže je zbytečný hádat a dohadovat se.
@Richmond (30.04.2020 14:21): Tohle bych docela rozporoval - GoG tak velkej úspěch podle mě nemá (v porovnání třeba se Steamem). GoG je úspěšný v tom že pokryl niché část trhu. A taky samozřejmě v tom, že tam CDP může prodávat své hry bez ztráty těch 30 procent, co si bere Steam :)
@Richmond (30.04.2020 14:21): já si stojím za tím, že v celkovém poměru hráčů, kteří využívají klienty, bude ta skupina poměrně malá... nevím, co přesně si mám představit pod malinkatá :-)... házet tu procenta nemá asi smysl, to jsme si ověřili, ale řekl bych, že reálně to určitě nepřekročí jednotky procent a to tomu nejspíš dost fandím (lidí, co skutečně využívají DRM-free)...
@Paul (30.04.2020 14:18): Já jeho pohled chápu taky. Naprosto beru, že velká většina lidí neřeší, že má x her na y platformách. Ale skupina lidí, kteří tenhle přístup nesdílí prostě není malinkatá a nejsou tam jenom dědci, to je úplná kravina. A přesně jak píšeš, Gog s tímhle přístupem uspěl a dodnes si to hýčká.
@Red (30.04.2020 14:14): Pohled S4TW chápu, masy dneska skutečně DRM moc neřeší. Lidé kteří ano jsou v minoritě, ale furt je jich dost na to, aby díky tomu GOG dokázal na trhu uspět, ačkoliv gigantem konkurujícím Steamu se určitě v dohledné době nestane (ač by Galaxy 2.0 mohlo pomoci, paradoxně ten "zlej klient").
Lidi radši chodí do restaurací tam, kde jim do jídla neplivou a nakupujou tam, kde je sekuriťáči nešacujou. Na tom není nic staromilskýho. BTW I v minulosti měli hry ochrany, mnohdy horší než teď. Ale když je na výběr, tak si rád připlatím.
@Phoenix (30.04.2020 11:28): no, jenže tady mě ještě nikdo o opaku nepřesvědčil... takže si vesele v té své bublině budu rád dál, stejně, jako jste vy v té své :-)

nicméně se to tu točí pořád dokola... já netvrdím, že není fajn mít DRM free možnost, když je někdo ochotný to poskytovat... jen říkám, že jako fičura, kterou většina hráčů nějak zvlášť neocení... chápu, že se tady pár retro milců a starších hráčů díky tomuto tvrzení bude ošívat, ale já mám ten pocit... kdyby nebyla svět se, ani ten herní, nezbortí, toť čistě můj názor, tak to tu neberte, že se to snažím někde tesat do kamene jako všeobecnou pravdu..
@Richmond (30.04.2020 12:41): Na stažení potřebuješ program, samozřejmě. Stejně jako na stažení hry z GOGu potřebuješ program (a GOG umožnuje kromě klienta i browser). Ale pokud se bavíme o následném hraní, tak už potřeba není.

@Jab (30.04.2020 12:42): není pravda - u těch DRM-free her na steamu klienta pro hraní nepotřebuješ. Můžeš si je stáhnout, složku se hrou si zkopírovat jinam, Steam odinstalovat a hra poběží. Jako na GOGu.
@Ringo (30.04.2020 11:44): jen technická poznámka - Steam DRM umožnuje, ale nevyžaduje - také prodává několik set DRM-free her, které si ze Steamu můžeš stáhnout, zazálohovat a hrát bez Steamu i bez internetu. Zda hra na Steamu obsahuje DRM je čistě na tvůrci jež jí tam prodává.
Ad DRM free - naprosto jednoduché. Koupím, uložím, založím, zazálohuji, cokoliv. Hru mám. Čili sice online musím nakoupit, skoro jako cokoliv už dnes, v podstatě se to rovná - zajdu si pro něco do krámu. Koupím a mám to. Na chalupě v horách bez netu si DRM free hru zahraji, STEAM mi řve, že nejsem připojen a tak se ani nepřihlásím a mám smolík.

U hry, která není DRM free, jde prakticky jen o zapůjčení, je to jako by člověk šel do půjčovny si hru zahrát za nějaký poplatek. V podstatě zaplacením hry na STEAMu si jen kupuji právo si ji zahrát, dokud služba bude fungovat, a samozřejmě jen online. Kdyby STEAM zkrachoval, tak má hráč problém. Kdyby zkrachoval GoG, může hráč stále hrát hry, které si zakoupil, pokud si je zálohoval.

Samozřejmě při dnešním stylu jednorázové zábavy - zaplatím, koupím, rychle zahraji, dohraji a pak mi je hra ukradená, je to pro mnohé těžko pochopitelné.
@S4TW (30.04.2020 10:12):

"já si MYSLÍM, že většině hráčů je nějaké DRM free ukradené, to prostě vidím kolem sebe"

Ukázkový příklad vydávání nějaké známé množiny za statistický vzorek ;-) Už dávno jsem se naučil nedat ze statistického hlediska na to, co dělají lidé v mé sociální bublině. Jinak je člověk zbytečně překvapený v momentě, kdy jeho sociální bublina zastává názor, který je ve skutečnosti v dané množině v drtivé menšině (mluvím obecně, neříkám, že je to takto zrovna tady).
@S4TW (30.04.2020 10:12): tak já nejsem člověk co ti na tohle dokáže odpovědět. Jak jsme psal. Mě e tenhle systém s offline instalátory vyhovuje jen u starejch her. Navíc na gogu jsme koupil právě jen těhle pár her. Zbytek tam mám kvůli gog connect nebo co rozdali zdarma.

A samozřejmě vůbec nezpochybňuju, že většina lidí v reálu to DRM ani nevyužije. Ale podle mě jde prostě jen a a pouze o tu možnost. A i kdyby byla nutná jen pro 2% záazníků je pro ostatní dobře, že je. Gog si na tom spolu se starejma hrama obchod postavil. Dneska už to možná pro většinu zákazníků není tak důležité, ale to neznamená že by to byla zbytečnost.
Hele vždyť tohle je prostě trollení. I když se tu napíše půltucet argumentů, proč jsou DRM free hry fajn. A nazpět je jen nitpicking. Ty argumenty jsou srozumitelné a jasné. Richmond i napsal dobře to "zdvojování" skrze třebas steam a uplay. Pokud někdo i tak pro sebe osobně ty výhody nevidí, jeho věc. Ale tvářit se po téhle diskuzi i nadále, že nejsou, je prostě sněžná slepota či trollení.

@Gordon (30.04.2020 10:24): To musí být ono. Kápnuls na to! ;)
@Richmond (30.04.2020 10:13): Hlasování někdě na fóru, nebo kde, bych moc nebral validně, stačí hodit odkaz na FB do nějaké herní skupiny a hned máš tisícovku hlasů. Pokud tedy nejde vysloveně o nějaké registrované uživatele. I tak mi to ale nepřijde validní, neb jak píše S4TW, moc lidí to reálně nevyužije asi, a jsou jen zblblí marketingem.
@S4TW (30.04.2020 10:00): aktuálně hlasovao přes 57 tisíc. Zas tak úplně malej vzoreček to není podle mě /(když vezmu v potaz, že dost lidí nějaké hlasování neřeší a přesto si užívá DRM free).
@Cobot (30.04.2020 10:08): tak tisíce tu házel Richmond a nepopírám, že házím pocitová čísla... já si MYSLÍM, že většině hráčů je nějaké DRM free ukradené, to prostě vidím kolem sebe... jasný, že když to řekneš tak, že může tu hru reálně vlastnit a dělat si s tím co chce, tak většina lidí zvolí tuhle možnost, ale reálně je jí stejně nevyužije, protože na co? a to, že se obtěžují? tam bych si troufl tvrdit, že jde spíše o pokrytí další platformy, to přece dává smysl...

Jako reálně, to tu fakt ty hry z Gogu stahujete a někam si je zálohujete? Jako některým bych to věřil, ale mě to přijde stejné sci-fi, jakože mám kámoše, který dodnes stahuje filmy, pustí si ho a pak si ho zálohuje na disk... v dnešní době... :-)
@S4TW (30.04.2020 10:00): Házíš tu čísla, která bereš kde? Já si tu netroufnu říct kolik lidí to je. Možná se to dá někde dohledat. Ale už samotný fakt, že na gogu vychází AAA hry, které jinde tu DRM vyžadují jasně dokazuje, že pro vydavatele to za tu námahu stojí a evidentně se jim vyplatí gog neignorovat. Money first. Always.
@Richmond (30.04.2020 09:56): no, tisíce lidí bych řekl, že v tomhle měřítku je docela zanedbatelné procento právě... je mi jasné, že pár tisíc jich bude... navíc z těch, co si to přejí zachovat, to reálně využívá zase jen nějaké procento... prostě je to taková zbytečná funkce navíc pro pár (dobře, dejme tomu tisíc) lidí... já neříkám, že to není fajn, že tu ta možnost je, jenom z toho pořád dělat takový velký bonus a přínos, je trochu meh :-)
@Gordon (30.04.2020 09:47): To taky může. Viz níže, kde originálku Bloodlines ani nespustím. DRM občas také neúměrně zatěžuje systém. I tak zpackané některé byly. A nakonec internet není všude. Na chalupě jej nemám, notebook si tam beru.
@S4TW (30.04.2020 09:38): to by ses divil...viz tamější fóra nebo hlasování o to, aby Gog i nadále zůstal DRM free distributorem (to jsou tisíce lidí). Pro mě osobně to tedy význam má obrovský, naprosto nesnáším launchery, které spustí jiné launchery...taková kravina :) Spustit steam klient, aby ten pustil upplay aby to spustilo hru...ufff. Prostě si stáhnu instalačky a nazdar.
@S4TW (30.04.2020 09:38): Tak je fakt, že tohle by mě taky zajímalo. Když se ale koukneš třeba na torenty, tak mi nepřide, že by tam hry z gogu nějak dominovali. Spíš naopak. Ale už se tam kvůli hrám nepohybuju jen občas nakouknu do sekce her jen tak ze zvědavosti. Navíc torrenty už dneska si nikoho nezajímaj obecně. Každopádně spíš v tom bude hrát roli i celkovej úpadek pirátství na PC obecně a kdyby ne tak se možnná gog bere jako něco divnýho a všichni hledaj klasický relasy od Skidrow, Reloaded nebo jak se ty skupiny dneska jmenujou.

Ale asi bych tohle probral jinde než tady u Deuuse...

Pro mě maj offline instalátory z gogu smysl u her jako HoMaM, Fallout, JA2, atp. Je to malý, už dávno s posledním patchem a je pohodlný to mýt offline. U her typu Withcher 3 nebo Cyberpunk to musí bejt spíš ke zlosti. Ale pořád je super, že ta možnost je.

@Gordon (30.04.2020 09:47): Myslel jsem, že troluješ, ale ty to tam prostě nevidíš :) Nemám pocit, že bych si nějak naběhl. Internet je dneska naprosto esenciální věc jako ta elktřina, vzduch a voda. Ano samozejmě ne úplně, ale až budeš v karanténě třeba, na chatě bez internetu, tak bys za exterák z offline instalátorama z gogu prodal poslední roli hajzlpaíru. Jasně je to extrémní případ, ale o to tu vůbec nejde. Jde o to mít tu možnost. jde o to, že vadavatelé svolí k tomu tu DRM odtranit. V době, kdy je DRM na všem. Jde o ten samotný fakt. Jestli ti tohle nedochází, tak to bohužel nepochopíš nikdy. Už jen ta volba výběru je v dnešní době pomalu zárzrak. A ani Steam ti nevydrží v offline modu napořád. Po určité době vyžaduje přihlášení. To je to DRM, které u gogu nemáš. A marketing gogu už asi pár století na absenci DRM nijak nestojí. Je to dávno v rovině všichni to ví je, že to tak je a neřeší to. Mimochodem stačilo by se zeptat lidí proč kupují pravě tam a třeba i jednině tam.
@S4TW (30.04.2020 09:38): Přesně to myslím, Cobot si sám naběhl tím že "internet dnes má každý". Kde je Steam pohodlný pro toho co si hru legálně koupí. (jednou ji stáhne s hotovo, může ji pak spustit i offline.) tak je GOG výhodný akorát tak pro piráty, protože jim totálně ulehčuje práci, stačí ten instalator hodit na uložto, nebo někam a naopak tomu co si to koupí naopak práci stěžuje, neb to musí nejdřív sosnout a až pak naistalovat. Fakt tam žádnou přidanou hodnotu z pohledu zákazníka nevidím. To, že některé hry vyžadují být online, nic nemění.
Neřeknu, kdyby DRM přímo ovlivňovalo zážitek z hraní, ale takhle je to jen marketing kec, kterýmu skáčete na špek.
@Cobot (30.04.2020 09:26): já proti tomu taky rozhodně nic nemám a ten benefit v tom vidím, jen si myslím, že reálně ho téměř nikdo stejně nevyužívá a gog spíš těží z podpory starších kousků, ale to DRM free v tom takovou roli hrát nebude... ale třeba se mýlím :D
@AlieN (30.04.2020 07:59): Nedávno jsem to instaloval kvůli Original Sin 2. Důvodem bylo to, že jsem se po dlouhé době vrátil k hraní a nenašel jsem nový patch, kterým bych mohl opatchovat svou starší verzi (vtipně to chtělo vždy novější patche abych ten poslední mohl instalovat). Problémem bylo to, že i na stránkách gogu se daly přímo stáhnout jen poslední verze, které zase updatovaly jen pár předchozích patchů. Jen přes gog galaxy jsem ten patch tak vlastně mohl instalovat. Jinak bych se ale na galaxy vykašlal. I teď s tou změnou vzhledu.
Tak jasný, DRM free je fajn zbytečnost, kterou docení pár dinosaurů :-), ale zase je hezké, že tu ta možnost je...
Když už jsme u toho - používá někdo GoG Galaxy? Resp dostalo se to už z bety a je to použitelné?

I když xbox game pass tam předpokládám mít stejně nebudu, takže práci s víc klienty se i tak nevyhnu...
@Paul (30.04.2020 00:06): Je toho více. DRM může otravně vyžadovat internet při každém spuštění. Jindy může vyvolat nečekané problémy s kompatibilitou (originálku VtM: Bloodlines se mi bez cracku nikdy nepodařilo spustit) aj.
@Gordon (29.04.2020 20:59): počkat, to furt trolíš, nebo ti fakt nedochází že offline instalátor si můžeš uložit kam chceš a k jakýkoliv další instalaci pak nepotřebuješ připojení ? :D
@Cobot (29.04.2020 20:52): kde si bez internetu ani neuprdneš - Tak k čemu je mi mít offline instalátor, když to stejně musím z toho netu natáhnout, je to to samé, jako stahovat hru na Steamu, jen "with extra steps". Výhoda offline instalateru je naprosto nulová.
@Gordon (29.04.2020 20:48): tak pokud argumentuješ tím, že stažení z internetu je forma DRM ve světě a odvětví, kde si bez internetu ani neuprdneš, tak jsem ti udělal DRM z elektřiny no.

Jako dost už o tom. Každej normální člověk chápe rozdíl mezi nákupem na gogu a jinde. Včetně tebe. Tak netroluj.
Uf, koupeno. Zrovna předevčírem jsem si stěžoval, že jsem musel DE koupit na Steamu protože ho na GOGu neměli. Já už na steamu fakt už nic nekoupím, snad se i toho Dirt Rally 2 a Shenmue dočkám:)
Tak u gogu jde asi jako u jediného eshopu o něco jiného než o cenu. Co třeba absence DRM? Nic?
@Fatality (29.04.2020 19:52): No je zase pravda že jsem to tehdá koupil na steamu za vcelku hovno. Ale zase je pravda že honit za každou cenu tu nejnižší je kontraproduktivní, pokud si to člověk chce zahrát.