Defender's Quest: Valley of the Forgotten

29.08.2012
20.02.2018
21.02.2018
29.05.2018

Defender's Quest je nezávislá hra řadící se do kolonky tower defense her, v tomto případě je hratelnost okořeněna RPG prvky. Je zde jednoduchý příběh vyprávěný pomocí cutscén, místo věží zde máme "živé" postavy rozdělené do několika tříd (berserkeři, rangeři, léčitelé, mágové atd.), které si můžete upravit podle svého gusta (nejen vzhled, ale třeba i jméno). Postavy bojem získávají zkušenosti a levely, respektive skillpointy, které se pak dají investovat do abilit ve skill-tree (každá třída má svůj vlastní). Lze i kupovat vybavení (zbraně, armor).

Na začátku boje se dá vybrat ze 4 druhů obtížnosti (Causal, Normal, Advanced, Extreme), čím těžší hráč zvolí, tím větší odměnu dostane. Navíc lze za Perfect bitvu (nepřátelé vám neuberou ani jeden hitpoint) brát další odměny. K bitvám se lze kdykoliv vrátit a hrát je znovu (je téměř nemožné vyhrát boj na Extreme obtížnost na první pokus, počítá se s tím, že hráč mapu na tuto obtížnost dohraje až mnohem později s vytrénovanými postavami). Během boje lze hru kdykoliv zastavit nebo ji naopak zrychlit.

Hra vychází i pro Linux a Mac. Na oficiálních stránkách je možno v okně prohlížeče vyzkoušet demo.

• Vita 80
U hry Defenderˇs Quest jsem se z nějakého důvodu hecnul, že to bude má první Vita hra s platinovou trofejí. Ať to stojí co to stojí. Hru jsem dohrál celkem čtyřikrát. Dvakrát v New Game+. Nechal jsem v ní přes 100 hodin a když jsem byl na dosah konečným a hlavním trofejím, Vita hodila error a zformátovala disk. Docela k vzteku. Holt, pirátství není vždy úplně spolehlivé. Každopádně jsem hru hrál tak dlouho, že ke konci na mě sebemenší chybka vyčnívala jako pěst do oka.

Vlastně jsem si všiml akorát jedné větší. To bylo občasné padání hry, které nejvíc vyniklo při dlouhých soubojích s bossy. Hra je na konci New Game+ tak těžká, že její pokoření na všechny hvězdy vyžaduje hodně trpělivosti a grindu. Potom ani moc nesejde na tom, že neobsahuje příliš mnoho úrovní. Z neustálého opakování si pak víc všimnete nevyvážené obtížnosti některých z nich. Rozhodně zde neplatí pravidlo, že by poslední dvě mapy s bossy měli být ty nejtěžší. Je to část hry, kde jsou najednou všechna kouzla slabá. Kombinování jednotek moc nefunguje, protože jsou všechny prostě moc slabé.

Na první dvě dohrání obsahuje Defender´s Quest návykovou tower defense hru. Za předpokladu, že vás tento žánr baví. Mě, s přestávkami, ano. Přehledná izometrická 2D grafika rozhodně neurazí. Na malém oled display Vity vypadá hra mnohem lépe, než na Youtube gameplay PC verze. Dabing neobsahuje a zvuky jsou tak jednoduché, že je můžete v klidu vypnout. Což se Vitě, pro rychlé hraní v MHD, hodí. Je to takový standard žánru, který by ale přeci jenom mohl být o něco delší. Mohl by obsahovat víc možností, které budou hlouběji propracované.

Jako hra na cesty funguje skvěle. Představa, že s něčím takovým strávím tolik času u velké televize či monitoru mě zase tolik nebere. Příběh není moc zapamatovatelný a vlastně se mi to ani moc nechtělo číst. Na cestách, když nečtu knihu, radši hraji. A teď půjdu už podruhé spolknout vztek ohledně těch 80 zbytečných hodin, které mi Vita svým errorem sebrala. Budu se dál utěšovat tím, že je to jen hra. Že je to zábava. Že bych kvůli zábavě neměl nic zbytečně vzteky rozbíjet.

Pro: návyková tower defense hratelnost

Proti: občas nevyvážená obtížnost, málo map, málo taktických možností