Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dangerous Dave

Dangerous Dave in the Deserted Pirate's Hideout!

říjen 1988
1990
68
61 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Dangerous Dave je stará plošinovka, kterou naprogramoval jediný člověk, legendární John Romero. Ve hře ovládáte postavičku "nebezpečného Dave", se kterým musíte postupně projít 10 strašidelnými (i když vzhledem k technickému omezení doby platí spíše "strašidelnými" v uvozovkách) levely, sesbírat po cestě co nejvíc bodů a utéct pryč.

Dangerous Dave se dočkal dalších třech pokračování, akčněji laděných než první díl a na novém enginu. Jsou jimi Dangerous Dave in the Haunted Mansion, Dangerous Dave's Risky Rescue a Dave Goes Nutz!.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Už několikrát jsem si řekl, že Davea prostě musím dohrát - je to jedna z prvních her, co jsem hrál (možná dokonce první?). V roce 2008, 18 let po vydání PC verze, se mi to konečně splnilo. :) Hra to není nějak přehnaně těžká, ale jednoduchá také ne. Patří do té kategorie her, které se (abyste je dohráli) musíte učit a zlepšovat se krůček po krůčku (level po levelu) - chce to hodně trpělivosti. První levely už budete v pozdějších fázích chodit téměř poslepu a to vše jen pro to, abyste v posledních úrovních mohli prozkoumat terén, 3x se zabít a začít zase od začátku. :) O to lepší je pak pocit dobře odvedené práce po dohrání, a tak to má být.

Pár tipů:
- za každých 20 000 bodů vám přibude 1 život, nemůžete však mít více než 3 (proto se hodí taktizovat - pokud tedy chcete hru dojet do konce a kašlete na body - a brát bonusy jen když se vám to hodí)
- ve hře jsou skryté lokace, obvykle se jetpackem dostanete nad obrazovku, zajdete ke kraji a přenesete se do "WARP ZONE" (jen v určitých levelech - po dohrání se i dozvíte ve kterých); jsou to sice bonusové lokace, ale dá se v nich velmi snadno přijít o krk, pozor na falešné plošinky

Bodové zisky:
Fialová koule - 50
Modrý diamant - 100
Červený diamant - 150
Prsten - 200
Koruna - 300
Žezlo - 500
Pohár (nutný pro přechod do dalšího levelu) - 1000
Přechod do dalšího levelu - 2000

Přeji hodně zábavy a silné nervy, Dave je parádní hra i po letech. Navíc ji v klidu rozjedete i na WinXP.
+24
  • PC 60
Falešné plošinky v závěrečných levelech byla tedy neskutečná sviňárna, člověk se tam horko těžko probojuje a když už tam konečně je, tak třikrát chcípne právě na debilních plošinkách, na které nikterak předem zareagovat nemůže, pokud nezná jejich rozmístění (pak jsem tam samozřejmě zhebl ještě x krát poté, protože už jsem si přesně nepamatoval, které jsou falešné a které nikoliv :)).
Ale takovouhle radost při zahlédnutí závěrečné "Congratulations..." obrazovky, jsem už dlouho v žádné hře nezažil :). Je to rozhodně celkem vydřené vítězství, kdy se zlepšujete krůček po krůčku až hru zvládáte naprosto bez jediné drobné chybičky, každý skok máte perfektně načasovaný, neděláte zbytečné pohyby navíc a hrou proplouváte jako nůž máslem tam, kde jste ještě před nějakou dobou nadávali autorovi hry do debilů, zatímco jste čučeli na nápis "Game Over".

Seskoky z plošinek jsou někdy zbytečně moc citlivé (stojíte na konci plošinky, chcete jen udělat krůček na plošinku pod ní a místo toho letíte... kamsi), kolize s překážkami občas zbytečně přísná (občas se té fialové trávy/ohně/vody skoro ani nedotknete a beztak... "game over vole"), pokud vám dojde jetpack předčasně, nemáte možnost ho znovu doplnit a tudíž dokončit level...
Ale i tak se to rozhodně hraje lépe, než to vypadá, jakkoliv je to hodně jednoduchoučká záležitost (z hlediska herních mechanismů), dokáže být vlastně příjemně chytlavá.

Pro: Chytlavá hratelnost, jetpack, warp zóny.

Proti: Kolize s překážkami, citlivost ovládání, falešné plošinky.

+17
  • PC 70
Ach, hra mého mládi. :D Jedna z prvých, ktoré som hral. Vždy som sa ako malý tešil, keď ma mama vzala do práce, ona robila a ja som hral Davea. Viem, že som sa nevedel dostať cez kolo, v ktorom boli na konci riasy, pomedzi ktoré ste sa museli spustiť pomocou JetPacku a zastreliť príšerku, ktorá bola pri zlatom pohári. Zastreliť sa mi ju podarilo až cca pred štyrmi rokmi a konečne som potom aj hru prešiel. Nevadila mi staručičká grafika, ani pradivné zvuky - bola to proste paráda. A vlastne ešte stále je. Pre novicov - obrňte sa poriadnou trpezlivosťou :D

Pro: Hrateľnosť, hrateľnosť, obtiažnosť, bonusové levely, grafika

Proti: Len 10 levelov

+16
  • PC 40
Pamatuji si, že se mi kdysi moc líbil hororový druhý díl, který jsem si chtěl zahrát a tak jsem sáhl po jedničce, než se pustím do dvojky, což jsem neměl dělat. Je to prostě pičovina a tím bych mohl komentář začít a zároveň i skončit. Ale trošku to rozepíšu, ať nespadnu na úroveň politických diskuzí.

Dangerous Dave je v podstatě osmibitovka. Máte 10 úrovní v absolutně primitivní grafice a když se kouknete na rok vydání na PC (1990), budete si myslet, že jde o špatný vtip (v témže roce vyšel na PC třeba Prince of Persia). Cílem každého kola je najít pohár, sbírat drahokamy pro body (za 20 tisíc je život) a dostat se do exitu. Po prvních dvou primitivních kolech jsem ve třetím párkrát zařval, ale prošel ho. S vypětím sil jsem natrénoval i čtvrté a páté kolo, ale šesté bylo nad moje síly. Hra je dle youtube longplay záležitostí tak na 10 minut, takže je nutné hratelnost prodloužit. Takže Vás pochopitelně jakýkoliv kontakt s čímkoliv zabije, po třech životech je konec a jedete od začátku.

Neustálé opakování hry od začátku opravdu není něco, co by mě bavilo. Kdyby mi bylo -náct a dostal hru na Family Games, nebo kdyby mě hra bavila, možná bych se hecnul a za 14 dní hru natrénoval a dohrál. Takhle jsem stáhl Dosbox SVN Daum, kde se dá ukládat a rozhodl se si pomoc uložením vždy na začátku kola, dále už ne, aby to byla aspoň trochu výzva, ale férová. I tak to bylo peklo, třeba deváté kolo jsem jel asi 50*.

Dave skáče poněkud podivně, sebemenší pohyb v letu způsobí šílenou setrvačnost, nedělat nic znamená pád dolů, ale jemná korekce není možná. Dave má také občas jetpack, který má málo paliva a většinou Vám na překonání obtížné pasáže nestačí. Pokud palivo vyplýtváte a zemřete, jste nahraní, další jetpack v kole nedostanete a restart.

Kromě toho Dave občas dostane zbraň, která střílí pomalu a musíte trefit v nemožných trajektoriích létající monstra. Potřebujete zlomek sekundy na střelu, občas i se skokem a modlit se zázrak a také aby potvora netrefila Vás.

To pravé peklíčko ale začne později. Ve dvou kolech nevidíte zjevnou cestu dál, řešením je spadnout do propasti a ocitnete se nahoře (logické) - díky youtube návode. Netušil jsem, že budu potřebovat na plošinovku youtube návod. Ke konci hra začne podvádět a některé plošinky jsou falešné. Nemáte je jak rozlišit od pravých a její proskočení většinou znamená smrt v plamenech pekelných. Teoreticky se to dá zapamatovat, i když některé plošinky mají mazaně pár pevných bodů a mezi nimi nehmotné body. Teoreticky... pokud byste před dalšími pokusy nemuseli opakovat x kol před tím.

Úplně jsem si vzpomněl na Angry Video Game Nerda a představil si ho, jak tuhle hru hodnotí se vším svým fuckováním, vztekáním, rozbíjením věcí a chlastáním piva na uklidnění. Zkrátka opět jedna stará hra, která není klasikou, ale jen starou hrou pro masochisty.
+15
  • PC 70
Moje uplne prvni plosinovka, kterou jsem kdy hral. Sestava 386/40 Mhz, 4 MB RAM, 850 MB HDD a SVGA s 256 barvami je dnes kousek patrici maximalne do technickeho muzea, ale v ranych devadesatkach jsem na ni prohanel radu her z te doby, i tuto.

Mate k dispozici panacka, se kterym chodite, skacete, padate, ale predevsim sbirate body za sebrane predmety. Cilem hry je sebrat v kazdem patre pohar, ktery je vlastne klicem k vychodovym dverim o patro vys. Hra ma deset pater plus pripadne ctyri tajne urovne (WARP ZONE)a konci po vycerpani vsech zivotu, zdolanim desateho patra a naslednym zapsanim do tabulky vitezu. Uvodni levely jsou velmi jedoduche, ale casem pribyde i nutnost strilet do po sve pravidelne ose se pohybujicich a po vas rovnez strilejicich protivniku. Casto musite premyslet kam a jakym zpusobem spravne skocit, abyste prezili a zejmena setrit energii ve vasem jetpacku. Posledni levely jsou uz celkem peklo, jelikoz casto budete celit pastem v podobe propadajicich se plosin, pod kterymi na vas budou cihat smrtici pasti. Ve hre totiz nezemrete pouze po zabiti nebo stretem s protivnikem, ale muzete se upalit kontaktem s ohnem, kyselinou nebo zahavymi rostlinami. Hra je rozhodne tezsi nez dnesni sranda hry pro decka a tehdy jsem ji dohral az nekdy na druhem stupni zakladni skoly.

Pamatuji na euforii, kdyz jsem se poprve dostal do tehdejsiho 7. patra a samozrejme v nem okamzite zemrel, protoze jsem nevedel, co a jak v nem spravne udelat. A takhle to bylo vlastne s kazdym novym patrem te hry. Naucit se zpusob, jak jej zvladnou a pote metodou pokusu-omylu zkouset dalsi a dalsi. Hra zabavila na desitky hodin a paradoxne po jejim dohrani jsme si s kamarady davali i dalsi vyzvy. Napriklad dohrat hru s co nejmensim poctem obdrzenych bodu. To napriklad znamenalo vyhybat se protivnikum (zejmena ve 4. misi, kterou jsem vzdy prochazel stretem jedinym protivnikem z duvodu absence pistole), coz byla v nekterych misich celkem fuska. Za kazdych 20.000 bodu vam pribyl jeden zivot, ktere jste mohli mit maximalne ctyri. Cas od casu si z nostalgie si jeste dnes tuto hru pustim pres DosBox.

Pro: ve sve dobe a mem veku zabava na desitky hodin, 10 pater, tajne urovne, odmeny za sbirani predmetu, souboje s protivniky, moznost vymyslet dalsi scenare a ztizeni hry

Proti: po case stereotyp a jednoduchost

+12