Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dangerous Dave

Dangerous Dave in the Deserted Pirate's Hideout!

69
60 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
říjen 1988 Apple II
1990 PC
Vývojáři:
John Romero
Dangerous Dave je stará plošinovka, kterou naprogramoval jediný člověk, legendární John Romero. Ve hře ovládáte postavičku "nebezpečného Dave", se kterým musíte postupně projít 10 strašidelnými (i když vzhledem k technickému omezení doby platí spíše "strašidelnými" v uvozovkách) levely, sesbírat po cestě co nejvíc bodů a utéct pryč.

Dangerous Dave se dočkal dalších třech pokračování, akčněji laděných než první díl a na novém enginu. Jsou jimi Dangerous Dave in the Haunted Mansion, Dangerous Dave's Risky Rescue a Dave Goes Nutz!.


Poslední diskuzní příspěvek

Hra je součástí Catacomb Packu, docela zvláštní, že o tom vůbec není na GoGu zmínka. Je to dostupné při volbě "Catacomb 1989", poté se otevře…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Už několikrát jsem si řekl, že Davea prostě musím dohrát - je to jedna z prvních her, co jsem hrál (možná dokonce první?). V roce 2008, 18 let po vydání PC verze, se mi to konečně splnilo. :) Hra to není nějak přehnaně těžká, ale jednoduchá také ne. Patří do té kategorie her, které se (abyste je dohráli) musíte učit a zlepšovat se krůček po krůčku (level po levelu) - chce to hodně trpělivosti. První levely už budete v pozdějších fázích chodit téměř poslepu a to vše jen pro to, abyste v posledních úrovních mohli prozkoumat terén, 3x se zabít a začít zase od začátku. :) O to lepší je pak pocit dobře odvedené práce po dohrání, a tak to má být.

Pár tipů:
- za každých 20 000 bodů vám přibude 1 život, nemůžete však mít více než 3 (proto se hodí taktizovat - pokud tedy chcete hru dojet do konce a kašlete na body - a brát bonusy jen když se vám to hodí)
- ve hře jsou skryté lokace, obvykle se jetpackem dostanete nad obrazovku, zajdete ke kraji a přenesete se do "WARP ZONE" (jen v určitých levelech - po dohrání se i dozvíte ve kterých); jsou to sice bonusové lokace, ale dá se v nich velmi snadno přijít o krk, pozor na falešné plošinky

Bodové zisky:
Fialová koule - 50
Modrý diamant - 100
Červený diamant - 150
Prsten - 200
Koruna - 300
Žezlo - 500
Pohár (nutný pro přechod do dalšího levelu) - 1000
Přechod do dalšího levelu - 2000

Přeji hodně zábavy a silné nervy, Dave je parádní hra i po letech. Navíc ji v klidu rozjedete i na WinXP.
+24
  • PC 60
Falešné plošinky v závěrečných levelech byla tedy neskutečná sviňárna, člověk se tam horko těžko probojuje a když už tam konečně je, tak třikrát chcípne právě na debilních plošinkách, na které nikterak předem zareagovat nemůže, pokud nezná jejich rozmístění (pak jsem tam samozřejmě zhebl ještě x krát poté, protože už jsem si přesně nepamatoval, které jsou falešné a které nikoliv :)).
Ale takovouhle radost při zahlédnutí závěrečné "Congratulations..." obrazovky, jsem už dlouho v žádné hře nezažil :). Je to rozhodně celkem vydřené vítězství, kdy se zlepšujete krůček po krůčku až hru zvládáte naprosto bez jediné drobné chybičky, každý skok máte perfektně načasovaný, neděláte zbytečné pohyby navíc a hrou proplouváte jako nůž máslem tam, kde jste ještě před nějakou dobou nadávali autorovi hry do debilů, zatímco jste čučeli na nápis "Game Over".

Seskoky z plošinek jsou někdy zbytečně moc citlivé (stojíte na konci plošinky, chcete jen udělat krůček na plošinku pod ní a místo toho letíte... kamsi), kolize s překážkami občas zbytečně přísná (občas se té fialové trávy/ohně/vody skoro ani nedotknete a beztak... "game over vole"), pokud vám dojde jetpack předčasně, nemáte možnost ho znovu doplnit a tudíž dokončit level...
Ale i tak se to rozhodně hraje lépe, než to vypadá, jakkoliv je to hodně jednoduchoučká záležitost (z hlediska herních mechanismů), dokáže být vlastně příjemně chytlavá.

Pro: Chytlavá hratelnost, jetpack, warp zóny.

Proti: Kolize s překážkami, citlivost ovládání, falešné plošinky.

+17
  • PC 70
Ach, hra mého mládi. :D Jedna z prvých, ktoré som hral. Vždy som sa ako malý tešil, keď ma mama vzala do práce, ona robila a ja som hral Davea. Viem, že som sa nevedel dostať cez kolo, v ktorom boli na konci riasy, pomedzi ktoré ste sa museli spustiť pomocou JetPacku a zastreliť príšerku, ktorá bola pri zlatom pohári. Zastreliť sa mi ju podarilo až cca pred štyrmi rokmi a konečne som potom aj hru prešiel. Nevadila mi staručičká grafika, ani pradivné zvuky - bola to proste paráda. A vlastne ešte stále je. Pre novicov - obrňte sa poriadnou trpezlivosťou :D

Pro: Hrateľnosť, hrateľnosť, obtiažnosť, bonusové levely, grafika

Proti: Len 10 levelov

+16
  • PC 40
Pamatuji si, že se mi kdysi moc líbil hororový druhý díl, který jsem si chtěl zahrát a tak jsem sáhl po jedničce, než se pustím do dvojky, což jsem neměl dělat. Je to prostě pičovina a tím bych mohl komentář začít a zároveň i skončit. Ale trošku to rozepíšu, ať nespadnu na úroveň politických diskuzí.

Dangerous Dave je v podstatě osmibitovka. Máte 10 úrovní v absolutně primitivní grafice a když se kouknete na rok vydání na PC (1990), budete si myslet, že jde o špatný vtip (v témže roce vyšel na PC třeba Prince of Persia). Cílem každého kola je najít pohár, sbírat drahokamy pro body (za 20 tisíc je život) a dostat se do exitu. Po prvních dvou primitivních kolech jsem ve třetím párkrát zařval, ale prošel ho. S vypětím sil jsem natrénoval i čtvrté a páté kolo, ale šesté bylo nad moje síly. Hra je dle youtube longplay záležitostí tak na 10 minut, takže je nutné hratelnost prodloužit. Takže Vás pochopitelně jakýkoliv kontakt s čímkoliv zabije, po třech životech je konec a jedete od začátku.

Neustálé opakování hry od začátku opravdu není něco, co by mě bavilo. Kdyby mi bylo -náct a dostal hru na Family Games, nebo kdyby mě hra bavila, možná bych se hecnul a za 14 dní hru natrénoval a dohrál. Takhle jsem stáhl Dosbox SVN Daum, kde se dá ukládat a rozhodl se si pomoc uložením vždy na začátku kola, dále už ne, aby to byla aspoň trochu výzva, ale férová. I tak to bylo peklo, třeba deváté kolo jsem jel asi 50*.

Dave skáče poněkud podivně, sebemenší pohyb v letu způsobí šílenou setrvačnost, nedělat nic znamená pád dolů, ale jemná korekce není možná. Dave má také občas jetpack, který má málo paliva a většinou Vám na překonání obtížné pasáže nestačí. Pokud palivo vyplýtváte a zemřete, jste nahraní, další jetpack v kole nedostanete a restart.

Kromě toho Dave občas dostane zbraň, která střílí pomalu a musíte trefit v nemožných trajektoriích létající monstra. Potřebujete zlomek sekundy na střelu, občas i se skokem a modlit se zázrak a také aby potvora netrefila Vás.

To pravé peklíčko ale začne později. Ve dvou kolech nevidíte zjevnou cestu dál, řešením je spadnout do propasti a ocitnete se nahoře (logické) - díky youtube návode. Netušil jsem, že budu potřebovat na plošinovku youtube návod. Ke konci hra začne podvádět a některé plošinky jsou falešné. Nemáte je jak rozlišit od pravých a její proskočení většinou znamená smrt v plamenech pekelných. Teoreticky se to dá zapamatovat, i když některé plošinky mají mazaně pár pevných bodů a mezi nimi nehmotné body. Teoreticky... pokud byste před dalšími pokusy nemuseli opakovat x kol před tím.

Úplně jsem si vzpomněl na Angry Video Game Nerda a představil si ho, jak tuhle hru hodnotí se vším svým fuckováním, vztekáním, rozbíjením věcí a chlastáním piva na uklidnění. Zkrátka opět jedna stará hra, která není klasikou, ale jen starou hrou pro masochisty.
+16
  • PC 70
Další z her mého dětství. Chytlavá plošinovka, u které jsem se nedostál dál, než do 5 levelu. Tam to už prostě bylo tak brutálně obtížné, že na to mé síly nestačily. Grafika byla i na svou dobu průměrná, zvuky také. I dnes mi přijde taková béčková a celkově nedoladěná.

Dodnes ale na ni vzpomínám a párkrát jsem si ji zkusil přes DOSbox. Hlavně díky nostalgii do mé TOP10 starých her patřit musí.

Pro: nostalgie, hratelnost, dnes už freeware

Proti: grafika, vysoká obtížnost, nikdy jsem nedohrál

+12