Dangerous Dave's Risky Rescue

Dangerous Dave 3

1993

Dangerous Dave je späť vo svojej krvavej a mäso trhajúcej plošinovke plnej čierneho humoru. Verná brokovnica je nabitá a pripravená zachrániť Daveovho brata zo zámku Dr. Nemesisa. Hra obsahuje 11 úrovní plných monštier všetkého možného aj nemožného druhu, ktoré čakajú na dávku z brokovnice.

Tretí diel tejto úspešnej plošinovky vo všetko dobrom nadväzuje na druhý diel série. Dave dostal nové animačné pohyby a zlepšiala sa aj jeho grafická stránka.

Dangerous Dave 3, aneb Risky Rescue a zábava na jeden večer. Třetí díl je dost ždímačka peněz, protože ač vyšel v roce 1993, tedy dva roky po dvojce, má stejný engine, stejné monstra a víceméně stejnou hratelnost.

Víceméně znamená, že tvůrci provedli pár změn, většinou k horšímu a jednu podstatnou k lepšímu. Začnu tím vylepšením - na začátku každého kola si můžete uložit pozici, díky čemuž odpadá frustrace s opakování celé hry, pokud Vám dojdou životy. Ty navíc přibývají celkem rychle, na druhou stranu, pokud zemřete, prostě nahrajete pozici, protože po smrti začínáte zase od začátku kola. Sbírání předmětů (za 20 tisíc je další život) i životů tedy postrádá celkem smysl a kolikrát jsem se přistihl, že určité odbočky ignoruju. Už tu není nekonečně nábojů, v zásobníku jich máte navíc jen šest, čili občas je to adrenalin. Na druhou stranu přebíjení je rychlejší a náboje mi nikdy nedošly.

Trojka obsahuje 11 kol, na nějaký příběh opět zapomeňte, akorát se ke konci dovíte, že doktor Nemesis, unesl stejně jako ve dvojce Davova bratra Delberta. Asi nějaká úchylka. Dave má taky smůlu, většina hrdinů v podobných hopsačkách zachraňuje nějakou krásku, Davovi zbývá jen ten brácha.

Celkově mě hra i přes možnost ukládat přišla horší. Jednak je grafika taková nějaká neinspirativní a nepřehledná, zejména první a třetí kolo v lese kde skáčete po větvičkách jak veverka jsou dost o ničem. Zvuky se nepovedly, protože půlka činností není nazvučená.

První novinkou je míření, kdy ve trojce trefujete monstrum přímo nad sebou, místo do úhlu, přestože hrdina míří v úhlu, takže člověk má občas problém zasáhnout příšeru o úroveň výš. A druhou velice otravnou je padání - poprvé v tomto typu her může hrdinu zabít pád z velké výšky (20 metrů přežije, 100 metrů ne). Navíc při pádu z menší výšky se hrdina otřepává, což většinou využije blízká příšera k Vaší okamžité anhilaci. Doslova na zabití je kapající sliz v 9-10 kole, který nemá žádný vzorec, takže průchod pod ním je prostě 50/50. Narazil jsem i na chyby v enginu, kdy Dave propadl plošinkou, pevně věřím že to nebyla "pocta" prvnímu dílu.

Jinak se to hraje víceméně jako druhý díl, až na pokažené zvuky, odfláklou grafiku a občas nudný leveldesign. Nebo možná nezafungovala nostalgie tak jako u dvojky, těžko říct. O moc horší to zase není, pokud Vás bavila dvojka, trojkou nic nezkazíte.