Cross Channel

18.03.2004
25.02.2010
14.04.2011
26.06.2014

Gunjo Gakuen je zařízení, jehož účelem je shromažďovat a izolovat studenty s vysokým adaptačním koeficientem, který určuje schopnost adaptovat se do společnosti. Jedním z nich je i Taichi Kurosu, člen školního vysílacího klubu. Když se společně s několika dalšími členy klubu vrátí z výletu, tak objeví město zcela zbavené veškerých známek života. Rozhodnout se sestavit vysílací věž na střeše Gunji Gakuen a začít pátrat po ostatních lidech.

Vizuální novela pro dospělé Cross Channel vyšla též pro PS2 a PSP pod názvem Cross Channel To all people a Xbox 360 jako Cross Channel In memory of all people. Konzolové verze byly zkráceny o erotický obsah. Existuje i bonusový scénář jménem Cross Channel Tower of Friends. O neoficiální anglický překlad se postarala skupina Amaterasu Translations.

Hodnocení Cross Channel během první poloviny by těžko překonalo padesátiprocentní hranici. Nikam nesměřující děj plný otravných postav v čele s krajně nesympatickým protagonistou mě už jednou přinutili hru odložit. Několikeré doporučení mi ji však znovu zaválo na monitor. Za pozornost stojí hlavně tři prvky, které mohou být zároveň kladem i záporem.

Narace
Děj je nekonečnou smyčkou, kdy se dokola opakuje sedm dní. Vypráví o hrstce mladých lidí, kteří zůstanou jedinými živými tvory na světě. Pomalu se odhaluje minulost jednotlivých charakterů a odemykají se nové možnosti, jak dále postupovat. Taková stavba příběhu má zásadní nevýhodu v kopírování některých situací a jisté dialogy se zopakují třeba i čtyřikrát. Závěr nicméně téměř vždy přinese úmrtí a vymazání paměti většiny přeživších, po kterých následuje návrat na začátek.

Postavy
Gunjo Gakuen je vzdělávacím institutem pro psychicky narušené jedince, kteří neprošli adaptačním testem, ten podstupuje každý potencionálně nebezpečný člověk. Problémy charakterů jsou však po většinu příběhu utajené a okamžik jejich odhalení bývá, přinejmenším, nepříjemnou chvilkou. Žádný z nich to nemá v hlavě v pořádku, ovšem to neznamená, že by byli špatnými lidmi, tedy vyjma…

Protagonista
Taichi Kurosu je tou nejodpornější lidskou bytostí, s níž jsem se ve hrách kdy setkal. Dnes je obvyklé hrání za zápornou postavu, nicméně žádná z nich mu nesahá ani po kotníky. Z Taichiho smýšlení a reakcí na smrt spolužáků běhá mráz po zádech. Využívá ostatní a ničí jim život bez jakéhokoliv cíle. Vražda či znásilnění mu nejsou cizí. Nejděsivější je však jeho počáteční prezentace, kdy jej lze vnímat jako celkem obyčejného člověka.

Nejlépe Cross Channel vystihuje asi slovo jedinečná. Zvláštní styl, kterým je napsána, každopádně zaručuje netradiční zážitek.