Commander Keen Episode 2: The Earth Explodes

akce > plošinovka *
14.12.1990 PC
id Software
Planetu Zemi ohrožuje obří mateřská loď Vorticonů, kteří ji chtějí vyhodit do povětří. Spásu může zajistit jedině Commander Keen. Nenápadně se proplíží na palubu, aby mohl postupně vyřadit z činnosti všechna její útočná zařízení…

Druhý díl úvodní trilogie vyšel současně s prvním dílem, takže základní koncept nedostál žádným změnám. Keena nicméně čekali noví nepřátelé, proti nimž získal k dispozici i několik originálních vychytávek. Nejzásadnější byla možnost vypínat světla a využívat tmy k nenápadným přesunům. Netřeba dodávat, že druhý díl také významně přitvrdil v obtížnosti.

Jak hodnotit druhý díl, který je vlastně úplně stejný jako díl první? A není divu, když vyšel ve stejný den. Pravda, krapet se změnilo prostředí, je tu nepatrně více levelů, o něco vyšší obtížnost (zejména v závěru), možnost zhasínání a rozvěcení, asi dvě nové příšerky, jsou tu působivá odpalovací zařízení na konci každého důležitého levelu, která musíte zničit a trochu jinak vypadající bonusy. A příběh je o kus dál. Toť skutečně naprosto vše, co odděluje jedničku od dvojky.

Přesto mě dvojka chytla více. Asi je to vyšší obtížností, která byla někdy skutečně výzvou (poslední level (ten, co je na mapě "nejvýše") jsem dělal asi stokrát, takže jsem se v konečném score vyšplhal na jeden a půl milionu). Hlavní devízou Keena je pro mě (kromě sympatického hrdiny) sbírání bonusů. Commander Keen je plošinovkou, které se podařilo nejlépe ze všech motivovat mě ke sbírání i sebezapadlejšího hamburgeru, zákusku nebo medvídka, a to i při několikanásobném opakování téhož levelu. Jakým způsobem to dělá, je pro mě trochu záhadou. Dvojka se pro mě stala zábavnější i z toho důvodu, že s výjimkou střílejících robotů lze zlikvidovat střelivem všechny nepřátele. I když fialoví psi byli těžkým oříškem.

Nic to nemění na tom, že ID Software ve své době požadoval za tuhle hru 15 dolarů, to jest stejně, jako za jedničku, a to mi přijde jako docela drzost. Jsou to prostě akorát přidané mapy, nic víc. ID Soft má ve hře text, že jsou firmou, která chce hráčům předkládat tituly áčkové kvality za sharewarovou cenu. Moc nechápu, proč prostě první tři díly neudělali jako jednu větší hru. Asi prostě chtěli mít svojí velkou sérii.

Pro: vyzývavá obtížnost, bonusy, v principu jednoduchá hratelnost

Proti: absence hudby (opět), ty samé zvuky, co v jedničce, víceméně ti samí nepřátelé, ty samé levely, to samé všechno

O druhé (první placené) epizodě platí skoro totéž co o předchozím Commander Keen Episode 1: Marooned on Mars. Až na změny v prostředí, několika nepřátelích a vyšší obtížnosti jde o klasickou "druhou část jedné hry", jako u mnoha jiných, které byly vydávány jako shareware.
Pokud Vás první epizoda bavila, zkuste i tuhle, ale z první trilogie se mi zdá nejslabší.
Do druhého dílu - "The Earth Explodes" jsem se pouštěl několikrát a povětšinou jsem to ihned vzdal. Vyšší obtížnost udělala svoje. Dohrát tuto hru mě tak donutil jen můj maraton sérií "Commander Keen".

V této epizodě už hráč dost pocítí absenci save v jednotlivých lokacích. Ukládat hru lze pouze na mapě celé lodě, alespoň tak nemusíhráč začínat stále od začátku.

Noví nepřátele mě docela překvapili a většina z nich velice zhrozila. Byl jsem nadšený, že lze žluté psy střílet, ti fialoví mě ale rychle vrátili na pevnou zem a ukázali, že je to stále hardcore. Po zjištění, že i fialového psa lze sundat třemi výstřely, byla i tak obtížná hra o něco příjemnější.

Levelů je mnoho a v celku různorodých, v osmi lokacích se pak nacházejí děla, mířící na osm významných měst po celé zemi. Ano Billy Blaze je musí zachránit před zničením. Bohužel Vorticoni mu to vůbec neusnadní.

V celé hře bylo několik záseků a dost nepříjemných míst ale nakonec se dalo projít úplně všechno. Jinak ovládací páky na světla a plošiny byly také pěkným zpestřením.

Sečteno a podtrženo - druhý díl je pěknou záležitostí, která se svou obtížností dostatečně liší od prvního dílu. Hodně jsem u tohoto dílu nadával a měl chuť rozbít počítač, každopádně ve výsledku mám z dohrání této hry, příjemný pocit - jen ta obtížnost.
65%

Pro: Vychytaná zábava

Proti: Místy dost drsná vychytaná zábava.