Chicago 1930

Chicago 1930 : The Prohibition

akce > taktická akce *
akce > stealth akce
17.11.2003 PC
Strategie u nás vydaná s kompletní českou lokalizací (o dabing se postarali např. Miroslav Moravec, Tomáš Hanák nebo Jan Přeučil) je situována do amerického podsvětí v době prohibice, kdy proti sobě stojí dvě znesvářené strany: mafie a policie. Každá ze stran má v čele svého vůdce: u organizovaného zločinu jím je Don Falcone, u nově vytvořeného policejního sboru Edward Nash.

Hráč má možnost vyzkoušet si hru za oba tábory, přičemž vždy řídí tým pěti postav, které mají vlastní specializace. Při bitevní vřavě je zde volba "Slow Motion", která hru zpomalí a tím zpřehlední situaci na bojišti. K dispozici je 20 misí s různorodými úkoly.

Her zasazených do období 30. let 20 století, v době, kdy v Chicagu vládne mafie, korupce a prohibice je poskrovnu a proto jsem tento mix rpg a akce viděnou z isometrického pohledu přijal s povděkem. Hra se dělí na hodné (FBI) a zlé (Mafie) s možností výběru, za které začnete hrát jako první. Za každou stranu je to celkem 10 levelů s drobnými rozdíly v pravidlech hry, ale to je v konečném výsledku jedno (později vysvětlím).

Co se hře opravdu povedlo je detailní grafické ztvárnění prostředí té doby od úplných prkotin, jako jsou květiny ve vázách přes nábytek po automobily, zbraně a oblečení, což neplatí o renderovaných filmečkách, které jsou jak již zmínil Caelos, hnusné. Rozhodně plus je i dobová hudba, zvuky, prostředí, ve kterém se děj odehrává, humor, hlášky a povedený český dabing. Co ovšem začíná jako pěkná příjemná hra se záhy, po cca pěti odehraných kolech, mění ve stereotyp, jak v použití správné strategii pro dokončení levelu, tak i v náplni jednotlivých úkolů. Postupem dobou strávenou ve hře zjišťujete, že si vystačíte jen s 1 až 2 ovládanými panáčky, i když jich budete mít na výběr daleko víc a jakmile se dostanete k nejlepší zbrani (Tomík) ve hře, tak už není co řešit a k dokončení hry to bude stále stejné, dojít a vystřílet (popřípadě zabít save, load, save). Za určitý počet zabití, kdy jste u toho viděni (mafie) nebo zatčení „nevinného“ (FBI) je postih v podobě zatčení té dané persony a nemožnost ji dále používat, což také není problém, jelikož jich bude na skladě mraky, nebo odkráglujte toho kdo vás viděl a jede se dál. Dalším mínusem, a to mě dost vytáčelo, je někdy nemožnost vidět, následně zaměřit a vystřelit na ty (a to jsou tři kroky daleko), kteří vidí vás a bez problémů vás killnou. Ještě jednu věc bych zmínil, a to, že se mně po spuštění hry ztratili všechny uložené pozice a tudíž jsem to musel rozehrát znovu (ale také to mohlo být i něčím jiným, něž chybou ve hře) a také to, že když se hraje v pořadí FBI-Mafie, tak hra mě na konci hry vždy spadla (Windows 7 64 bit.). Dále hra disponuje jakýms takýms zpomalením času, což při použití ještě více snižuje již tak nízkou obtížnost.

Ale jinak je tento herní koktail vskutku příjemnou hrou s bez problémovým chodem a obstojnou délkou.

Pro: grafika, hudba, zvuky, Tomík, hlášky

Proti: stereotyp, zbytečný výběr postav

Veľmi zaujímavá hra z obdobia finančnej krízy, skorumpovanosti a mafie. Zahráte si za kladnú aj zápornú stranu-policajtov a mafiánov. Na hre je zaujímavý hlavne príbeh, ktorý skončí dosť nečakane, ale nechcem vám prezradiť nič viac. Naopak najväčšie negatívum hry je umelá inteligencia, ktorá za veľa nestojí. Napriek tomu sa jedná o nadpriemerný titul.

Pro: príbeh, grafika, ozvučenie

Proti: AI, relatívne krátka herná doba

Zábavná hra, která mne chytla. Hezký, detailní design úrovní, vtip, dabing, hudba. Videa jsou hnusné.
Co si budeme namlouvat, nejedná se o žádno špičkovou hru, ale dobře se na to kouká, dobře se to poslouchá a některé mise je opravdu těžké si rozplánovat tak, aby byla úspěšná. Musím dodat, že kampaň za policii je 2x těžší než za Mafii.
Pokud jste nehráli a chcete vtipnou hru na pobavení, vřele doporučuji.

Pro: Vtip, dabing, pěkné detailní lokace, mafiánská tématika

Proti: Nevyvážená obtížnost.

Chicago 1930 je snad jediná hra z mafiánského prostředí která mě kdy bavila. Přišel sem na ní naprostou náhodou a jsem za to rád. Tady se také vývojáři pěkně vyřádili a krásně vyobrazili Chicago na počátku 30. let 20. století. Na jednotlivých postavách i misích taky odvedli kus dobré práce a celá hra vás naprosto vtáhne do té doby a do prostředí města plného korupce a nájemných vražd. Okusíte jaké to je být chladnokrevným mafiánem nebo nepodplatitelným agentem FBI.
Ať už jste mafián Jack Beretto nebo agent FBI Edward Nash, děláte vlastně to samé, najímáte si lidi, zjišťujete fakta a snažíte se splnit všechny úkoly zadané vašimi nadřízeními aby jste došli svému cíli. A nejlepší na všem jsou velmi dobře vymyšlené proslovy, které vám před jednotlivými misemi říká vás nadřízený či Don. Zejména dialogy Dona Falcona nadabované Janem Přeučilem nemají chybu.

Jediným zádrhelem na této povedené hře vidím pouze první misi jak za mafii, tak za policii. První mise za mafii je krátká a dost nezáživná. První mise za policii sice není krátká, za to ale zbytečně dlouhá, protože než najdete všechny vodítka k jejímu dokončení tak si vytrháte všechny vlasy a rozmačkáte myš.

Pro: Prostředí tehdejšího Chicaga, postavy, dialogy

Proti: první mise za obě strany