Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

CAYNE

61
10 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
adventura > 3D adventura
Forma:
freeware
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
24.01.2017 PC
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://www.playcayne.com/
Se hrou CAYNE přichází i návrat vesmíru ze hry Stasis. Nová hlavní hrdinka Hadley čeká nechtěné dítě, a proto se rozhodne jít na potrat. Následně se ovšem probouzí v devátém měsíci těhotenství v hroutících se laboratořích, ve kterých očividně docházelo k pokusům na lidech. Začíná pro ni boj o holý život a cílem je z tohoto děsivého pekla uniknout.

CAYNE je moderní sci-fi point-and-click izometrická adventura. Jedná se o již druhou hru bratrů Bischoffových po předchozím projektu Stasis, na který volně navazuje. Ve hře budete sbírat předměty a navzájem je kombinovat mezi sebou, herním prostředím a postavami. Samozřejmostí je řešení různě obtížných hádanek a logických problémů. Můžete se těšit na zakrvavené prostory vědeckých laboratoří ve vylepšeném grafickém kabátku. Součástí je i mluvený dabing a hudební doprovod od Daniela Sadowskiho a Ivo Sissolaka. Samotná hra je zdarma, za poplatek je k dispozici Deluxe verze obsahující samostatný soundtrack, wallpapery a scénář ke hře.


Poslední diskuzní příspěvek

Kwoky: Jako na disku mi ta hra leží od 25. ‎ledna ‎2017, a díky tomu odstavci na ni v nejbližší době určitě dojde!

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Na freeware poměry není CAYNE zas tak špatný dárek, ale nějaké to dochucování by to ještě potřebovalo. Atmosféra hry je celkem slušná, ale na to, že se hra prezentuje jako hororová, jsem se snad ničeho nelekl. Příběhově mi to taky přišlo, že to má solidní základ, ale do uspokojující chuti tomu ještě něco chybí. Herně to taky není žádná sláva, žádná obstojná hádanka, nad kterou bych uznale pokýval hlavou, se nekonala. Prostě jen hledání objektů, nějaké to jejich kombinovaní a pár informací poschovávaných v hromadě textu a v některých chvílích skutečně ubíjí pomalý pohyb hlavní postavy.

Graficky je to velmi slušné, cutscény na freeware poměry parádní, ale je jich logicky jen pár. Zvuky a dabing jsou v pohodě a dobře dotváří atmosféru. Takže zadarmo je to OK, děkuji pěkně, rád jsem si to zahrál, ale vracet se k tomu určitě nebudu.
+16
  • PC 65
CAYNE je jedna z těch her, ke kterým se komentář píše velmi špatně. To proto, že celý herní svět je jen těžko přenositelný pouhým textem. Mnohem lepší by bylo, kdybyste teď přestali číst, udělali si jedno delší odpoledne volné (tak 4-5 hodin bez návodu, 3 s občasným nakouknutím) a zahráli si to sami. Fakt.

Předně bych rád řekl, že jde o velmi zajímavou hru, zejména audiovizuálním zpracováním a svým námětem (ten se postupně odhaluje, jak čtete záznamy od dalších a dalších lidí). Zejména profesionální dabing a perfektně nakreslená pozadí opravdu střílí tuto hru do raketových výšin. Atmosféra zmaru, samoty, podivných experimentů, hnusu či nemorálního a perverzního chování na mě dýchala z každé obrazovky. Někdy až moc (něco takového jsem nečekal, STASIS jsem nehrál). Chvílemi jsem cítil až znechucení.

Bohužel má CAYNE taky řadu nedostatků, které moje nadšení úspěšně brzdily. Především je to nevychytané ovládání (moc klikání při práci s inventářem). Také jsem měl za začátku značný problém pochopit, co mám a můžu dělat. Autoři měli udělat první lokaci mnohem jednodušší a ovládání trochu vysvětlit. Hodně mi to zkazilo první dojem. Musím zmínit také poněkud zvláštní chování hlavní hrdinky, která chvilku poté, co málem umře na operačním stole, najednou vysype z rukávu vtip. A když zkouším kombinovat předměty, div mi nenadává do blbců. Raději jsem tak občas kouknul do návodu a dobře jsem udělal. Kdybych se s některými hádankami trápil sám, jen by mě to zbytečně frustrovalo a stejně bych na to nepřišel. Některá řešení jsou podivná (viz třeba vyrobení pojistky z přístupové karty).

Druhá polovina hry je o poznání lepší. Děj i hádanky začnou pěkně odsýpat, člověk si začne dávat dvě a dvě dohromady a závěr se vážně povedl. Škoda, že poměrně dost otázek zůstalo bez odpovědi, ale to hlavní je po přečtení všech PDA snad jasné: Adams byl s oživením Cayna úspěšnější než ten náboženský fanatik a Hadley nosí ve svém lůně dítě s Caynovou myslí.

Pokud máte rádi adventury zacílené na atmosféru a překousnete menší mouchy v hratelnosti, je CAYNE dobrou volbou. A je zdarma, což taky nemůžu přehlédnout.

Pro: zajímavý svět / pěkné grafické zpracování / vynikající dabing / silný závěr / napínavá atmosféra / dobře dávkovaný děj

Proti: složitá první lokace / nevychytaná práce s inventářem / hrdinka místy reaguje neadekvátně dané situaci / některé hádanky jsou hodně skryté

+14
  • PC 60
Co hře nelze upřít je grafické zpracování a efekty, za které by se nemusela stydět kdejaká adventura. Stejně tak atmosféra, kdy nevíte, co se děje, obklopuje vás temnota a především hodně krve, je skvělá! Pochválit musím i hezky vypadající "cutscény". A nakonec ani konec mi nepřišel vůbec špatný, vzhledem k tomu, že příběh je takový...nijaký. Přesto převažují neduhy nad těmito pozitivy.

Například nechápu, proč se Hadley furt tak loudá. Stačilo to vyřešit pouhým dvojklikem a teleportem, jako je tomu dnes už normálně běžné. Zejména u velkých lokací, kdy Hadley běhá jak v bludišti i přes to, že jí vzdušnou čarou k cíli chybí jen pár metrů, člověku vážně pije krev. Dál nechápu ani to, proč když je Hadley poměrně pohledná dívka, jsou všechny ostatní postavy ošklivé karikatury. Divný mi přišel i systém prohlížení předmětů a okolí. Hra je dobře nadabovaná, ale i přesto se místo běžného okomentování, které by mohla hlavní hrdinka pronést, objeví pouze "krátký" textík. O menu, které vypadá jak z přelomu tisíciletí ani nemluvě.

CAYNE má sice kratší hrací dobu, ale o delší bych vlastně asi ani nestál. Hrát ji pro mě bylo větší trápení, než potěšení a když se mi po závěrečné scéně spustily titulky, nezbývalo než říct pouhé: "Konečně..." Je potřeba také dodat, že jsem se hrou měl celkem problémy. Jednou mi spadla a dvakrát se zasekla, že jsem musel pokračovat od posledně uloženého bodu a jelikož autosavy ve hře nejsou, kolikrát jsem nad touto ztrátou plakal. Zvlášť když pak musíte poslouchat znovu dlouhé rozhovory, které jak tušíte....ano, správně...přeskočit nejdou.

Pro: grafika, atmosféra, cutscény, konec

Proti: loudání, menu, nejde přeskočit rozhovory

+13
  • PC 60
Herní výzva 2017: „Právě vychází“

Cayne vznikla jako takový bonus ke Stasis. Víceméně pro něj platí to stejné, co jsem komentoval ke Stasis. Tedy pěkná izometrická grafika, kde ovšem není moc možné uspokojivě adventuřit; hutná atmosféra; přemíra informací, kde se pro postup hrou důležité informace skrývají v hromadě nedůležitého textu a zajímavý příběh, kde však po konci máte více otázek než odpovědí.

Hra je kratší, ale ne zas o tolik. Funguje i samostatně i bez znalosti předchozí hry. Ubyly smrti a přibyl backtracking. Potěšil větší font textu a i jakási větší příběhová ucelenost.

Pro: grafika, atmosféra, netradiční zpracování

Proti: adventurní prvky, backtracking

+12
  • PC 65
Cayne je volným pokračování či spin-offem (?) hry Stasis, kterou jsem ale nehrál, takže nemohu porovnávat. Jedná se o hororové RPG a tomu odpovídá i design a vzhled prostředí, ve kterém se hra odehrává - temné laboratoře se stopami krve a zbytků původního obyvatelstva ukrývající své temné tajemství. Ne, že byste se snad báli. :-D

Příběh hry se točí kolem dívky jménem Hadley, která si tak jednou šla na interrupci a probudila se po devíti měsících uprostřed potemnělé laboratoře. Z toho plyne poučení: nechoďte na interrupce a radši používajte kondom. Nikdy nevíte, jaké konspirace je váš gynekolog součástí. Třeba si vás tajně nahrává a pak prodává videa na net... :-D Jak už to tak v hororech bývá, něco se samozžejmě podělá a Hadley musí najít cestu pryč z neznámého komplexu.

Cayne má krásnou grafiku i odpovídající atmosféru, kterou dotvářejí krátké popisky okolí, které se zobrazují po najetí kurzoru. S pozadím příběhu se seznamujeme prostřednictvím PDA pracovníků laboratoře, které ukrývají i odpovědi na většinu hádanek. Ty jsou logické a k jejich vyřešení je třeba občas zkombinovat předměty nebo párkrát proběhnout několik obrazovek, ale nic nudného a frustrujícího se nekoná. :-)

Největším neduhem hry je její délka a nevyužitý potenciál. Universum Cayne je načrtnuto velmi zajímavě a rád bych se o něm dozvěděl více, ale bohužel se toho hráč dozví jen málo. Možná, že ani sami autoři nevědí, jaký svět vlastně vytvořit? Chtělo by to nějakou vetší RPG z tohoto světa. :-) Dále se mi pak nelíbili obličeje postav v jejich PDA - jednalo se spíše o karikatury, zatímco Hadley byla kreslena normálně. :-( Jedná se tak o zajímavou jednohubku, která vzbudí chutě, ale vracet se k ní nebudete.

Pro: Grafika, atmosféra.

Proti: Krátká, nevyužitý potenciál.

+9