Cardpocalypse

19.09.2019
11.12.2019
12.12.2019

Desaťročná Jess sa s rodičmi presťahovala do mestečka Dudsdale a má pred sebou prvý deň v novej škole. V nej si chce nájsť nových kamarátov, ale hlavne si zahrať s čo najviac enormne obľúbenú zberateľskú kartovú hru Mega Mutant Power Pets. To by však nebola dobrosrdečná, ale tvrdohlavá a až prehnane úprimná Jess, aby sa hneď nedostala v škole do problémov. Aby toho nebolo málo, tak okrem typických problémov, ktoré zažíva väčšina žiakov, sa začnú krátko po jej príchode diať divné veci. V škole sa začne objavovať podivný lepkavý fialový sliz a začnú miznúť študenti. Sú to len kanadské žartíky, ako si myslia učitelia, alebo je za tým niečo iné, niečo zlovestné?

Jess sa bude snažiť tieto udalosti vyšetriť. A to nielen preto, že hlavné podozrenie padne na ňu. Popri svojom pátraní sa bude nelineárne pohybovať po otvorenom priestore školy, viesť rozhovory s ostatnými žiakmi a učiteľmi, plniť ich rôzne úlohy (samozrejme za odmenu), ale hlavne viesť veľa ťahových kartových bojov. Zberateľské karty sa delia do 5 kategórii - psy, mačky, hlodavce, plazy a neutrálne karty, ktoré sa ako jediné dajú zaradiť do ľubovoľnej z prvých 4 kategórii. Každý balíček si môže Jess vylepšovať novými kartami alebo postaviť úplne od nuly. Podstata je taká, že základom je mať vybraného hrdinu z vyššie spomínaného typu a postaviť k nemu 20-kartový balíček. Každý šampión má nejakú základnú schopnosť a zároveň MEGA schopnosť, ktorá sa aktivuje, keď jeho zdravie klesne z (vo väčšine prípadov) 30 životov na 15. Preto pri stavbe balíčka treba myslieť na synergiu so šampiónom. Priebeh ťahových kartových bojov je podobný napríklad hre Hearthstone. Špecifická je však možnosť karty postupne meniť - mutovať. Jess vie postupom hry získavať nielen ďalších hrdinov a karty, ale aj nálepky, ktoré môžu zvyšovať útok, životy alebo pridávať nové schopnosti kartám.

Autori sa inšpirovali prevažne kultúrou 90. rokov, v ktorých sa hra aj odohráva. Je tak možné natrafiť na veľké množstvo kultúrnych odkazov na toto obdobie, či už v dialógoch alebo prostredníctvom rôznych plagátov, ilustrácii kariet alebo postáv. Taktiež vizuál hry je postavený na silno štylizovaných kreslených seriáloch z 90s. Hra kladie veľký dôraz na príbeh a neobsahuje multiplayer, avšak má mód Gauntlet v ktorom môžu už ostrieľanejší hráči plniť väčšiu výzvu a vylepšovať balík "za pochodu", po porazení každého oponenta.

Kto ma aspoň trochu (herne) pozná, vie, že som pomerne veľký "kartičkár". Väčšina videoherných kartových hier sú však buďto primárne multiplayerovky alebo roguelike/lite, v ktorých nejde veľmi o príbeh. Najväčším lákadlom Cardpocalypse tak jednoznačne je to, že príbeh hrá v hre prvé husle. Rovnako ako aj pomerne ľudské a vtipné dialógy a slovné prestrelky deciek 90. rokov, rovnako ako aj (zvyčajne ufrflané) poznámky dospelákov, ktorí by najradšej všetky tie "diablové obrázky", ktorými karty sú, najradšej zakázali!

Po príbehovej stránke však treba primárne očakávať všemožné klišé kreslených televíznych príbehov z 90. rokov alebo seriálov ako Power Rangers, v tomto hra exceluje a je napísaná určite dobre a zábavne. Treba však počítať s detskou naivitou, autori sa totiž nepokúsili hrou o nejakú spoločenskú sondu, kedy majú hlavné detskí protagonisti myslenie dospelého človeka. Naopak, postavy sú úprimne detské. Vizuálne je hra taktiež veľmi svojská a svojou silnou, hranatou a "škaredou" štylizáciou mi pripomína najmä staré seriály od Nickelodeonu, čo bol aj autorský zámer tvorcov.

Dialógov je v hre veľa, rovnako ako aj všelijakých postavičiek (napr. chalan vyzerajúci ako z Green Day alebo takí ako z Backstreet Boys) a veľa úloh/questov, ktoré dávajú postavy hlavnej postave splniť. Okrem prvého dňa, ktorý je prevažne tutoriálový totiž hra ponúka aj voľný pohyb po škole, kde môžeme všetky postavy každý deň aspoň trochu prekecnúť, poplniť spomínané questy za odmeny v podobe kariet, upgradov a sladkostí a postupne si niektoré postavy spriateliť alebo znepriateliť. Je pravda, že väčšina úloh spočíva v porazení jedného alebo viacerých NPC v kartách, ale dočkáme sa aj kvízov, či dialógov, kde ide o to, aby sa hráč dovtípil, ktoré odpovede sa budú pýtajúcej sa postave páčiť.

Toto všetko funguje fajn, ale hra je paradoxne slabšia práve v zložke kartových zápasov. Nie je to vyslovene zlé alebo nudné, ale hra prevažne čerpá zo známejších zástupcov žánra ako Magic the Gathering, Heartstone a podobne a prináša veľmi málo vlastných nápadov, ktoré skúsený kartičkár už nevidel inde. V podstate daň za výrazný singleplayer je to, že tá kartová hra nie je až tak premakaná, čo je škoda, ale napriek tomu hra stojí za zahranie pre tých, ktorí sú kartičkármi alebo si chcú užiť humornú, dialógmi prekypujúcu hru inšpirovanú kreslenými 90s, hra totiž ponúka aj jednoduchší "story mode", čo sa týka kartových bojov, pre tých, ktorí si nechcú lámať hlavu. Pre tých, ktorí majú nejakú tú výzvu radi obsahuje hra aj veľa challenge questov, kde si musí hráč pripraviť balíček špecificky pre konkrétny challenge. Ja som sa pri hraní snažil splniť všetky vedľajšie úlohy a línie (ale niektoré sa navzájom vylučujú, vrátane iných lokácii) a pri hre som strávil slušných, cca 40 hodín.

Pro: humor a dialógy, cartoonovská a 90s štylizácia plná kultúrnych odkazov

Proti: slabšie a menej nápadité karty