Blur

25.05.2010

Blur je akční arkádová simulace, odehrávající se v prostředí devíti světových metropolí. Navštívíte tak třeba Tokio, Londýn nebo Los Angeles. Ve hře dostanete na výběr z 60 aut rozdělených do 3 skupin (silniční, off-road a muscle). Tato jsou plně licencovaná a mají kompletní destrukční model.

Do závodů nastupujete proti 19 dalším soupeřům, je proto nanejvýš vhodné velmi pečlivě volit příslušný typ vozu. Abyste byli schopni vyrovnat se protivníkům, nachází se na tratích různá vylepšení. Jsou zde vylepšení útočné povahy (naváděné střely, elektrické výboje), obranné (miny, štíty) nebo podpůrné (nitro, oprava). V jeden moment můžete mít maximálně 3, sbírají se během závodů na trati nebo si je můžete nadefinovat před každým začátkem závodu. S postupem času získáte přístup k dalším a dalším. Za body získané v závodech lze potom pořídit i nová auta.

Velkou roli při jízdě bude hrát zvolená taktika, jak použijete přístupné zbraně nebo jakým způsobem nastražíte past. Cílem jednotlivých závodů tak nebude jen první místo, ale třeba i to, jestli jste schopen dojet kolo bez dílčích vylepšení.

Hra obsahuje multiplayer (až 20 hráčů přes internet nebo maximálně 4 po lokální síti) a editor vlastních tratí.

Teď jsem to hrál s kamarádem a byla to hrozná sranda, škoda že jsme nikdy nedostali pokračování :(

A bez gamepadu to opravdu nestojí za to hrát.

Už od doby, co jsem naposledy hrál Re-Volt, jsem čekal na podobnou hru, u které bych se mohl vyblbnout. A konečně jsem se dočkal... Nebo možná ne. Každopádně je Blur zajímavý počin, který se snaží být mezi dnešními závodními hrami originální, což se mu však daří možná tak napůl. Bohužel první dojem není nijak skvělý. Grafika je zašlá a navíc hodně špatně optimalizovaná. Při jedné mapě se mi dokonce hra po celou dobu neuvěřitelně trhala, i když jindy běhala plynule.

Aut na výběr je hodně, oceňuji především skvosty jako Mustang GT-R Concept, nebo Viper Venom 1000, s úsměvem i Transit SuperVan 3. To v jiné hře prostě neuvidíte. Samotný jízdní model všech aut je až moc podobný, přišlo mi, že vývojáři použili jich použili pouze 5 - jako tříd, do kterých je podle jízdních vlastností rozdělili. Samotné ovládání je až moc primitvní. Auto se poslušně odráží od stěn, při nárazu v max. rychlosti se autu sotva odře nárazník.

Tohle vynahrazují aspoň částečně power-upy. Je jich sice málo, ale většina se dá použít dvěma způsoby, takže využití většinou najdou v každé situaci. Jejich modifikace navíc ještě upravují jejich účinek, takže třeba Shield se dá použít i k útoku. Problém je v tom, že na trati je jich až příliš a respawn moc rychlý. Takže to zpravidla vypadá tak, že do konce prvního kola všechny soupeře vyřadíte, a pak jenom dojedete v pohodě závod.

A nakonec to nejhorší. Všechno je to hrozně jednoduché. Na střední obtížnost předjížídte soupeře o kolo a "bosse" ztrapníte už v první zatáčce. To je střední obtížnost? Pche. Bohužel ani těžká nenabízí nějakou výzvu, a tak jsem rychle ztratil motivaci jezdit dál.

Přes všechny ty zápory, co jsem vypsal, by mohlo vypadat, že tuhle hru odsoudím do věčných lovišť mého počítače, ale není tomu tak. Hraje se to dobře a je to zábava, i když tomu prostě něco chybí. Skvělá hra na odreagování, nic víc.

Pro: Power-upy, výběr aut, prostředí tratí, zábava

Proti: Obtížnost, grafika, příliš mnoho power-upů na trati, jízdní modely vozů

Už je to dávno, co jsem naposled dal nějaký ty auťáky. Vždycky na to padne nálada uprostřed zimy nebo prostě v době, kdy je takové pošmourno a nedá se moc, co dělat jiného, než sedět doma a koukat na tu tmu z okna. Blur mě lákal už delší dobu a dal jsem mu přednost před nějakým tím, pro mě ještě nehraným, dílem z Need For Speed série. Líbili se mi licence na plno závoďáků. Zaujalo mě, že taková hra ty licence vůbec nabízí. Závody jako takové byly hrozně fajn. Dá se u nich dobře odpočinout a vyblbnout. Příběh jsem přešel jaksi bez zájmu a závody byly hodně do arkády. Každopádně, co se týče ovládání, s tím jsem neměl žádný problém. Bylo dost slušné. Největší problém jsem měl s opakováním závodů. Nejvíc mi vadilo, že prostředí se opakovalo stále dokola. Stejně tak i postupem času arkádovost v podobě různých zbraní ztrácela na síle. Vyblbnul jsem se, ale jak hra nenápadně ke mně přišla, tak stejně tak zase odešla.