Blazing Angels: Squadrons of WWII

20.03.2006
23.03.2006
28.03.2006
12.12.2006

V tomto arkádovém leteckém simulátoru zaujmete roli nováčka v letce Blazing Angels za 2. světové války a postupujete kampaní od bitvy o Británini, přes Pearl Harbour, až po Severní Afriku.

Hra se skládá z 18 misí, kterými procházíte za pomoci své letky, jejíž schopnosti se s postupující hrou vyvíjí. Můžete ovládat na 42 letounů jako jsou P-51 Mustang, B-17 Flying Fortress a britský Spitfire. V multiplayeru pak i Messerschmitt německé Luftwaffe nebo japonské Zero.

Multiplayer je pro 16 lidí. Jsou zastoupeny módy jako Dogfight (deathmatch), Seek and Destroy (hráč se snaží co nejdříve najít a zničit dané cíle) a kooperativní mód. Také je zde v dnešní době už málo vídaná možnost hrát přes split-screen (hra dvou hráčů na jednom monitoru).

Po dohrání H.A.W.X. jsem hledal nějakou další podobnou hru. Našel jsem ji a ani jsem nemusel chodit moc daleko. Letecká prvotina od Ubisoft Romania je prakticky to samé co H.A.W.X., jenom s jinými skiny letadel a jinou výzbrojí (i když ..).

Z předchozích řádků je tedy jasné, že je to arkáda jak řemen a ani o chlup víc. Letadla se ovládají jednoduše pomocí pár tlačítek. Ovšem na klávesnici to není nic moc a proto je k tomu lepší nějaký gamepad s kterým to jde hned lépe. Hra obsahuje nepřeberné množství letadel ale všechna se ovládají prakticky stejně, tedy kromě bombardérů a jiných ,,větších kousků“, které jsou ale jenom pomalejší a mají větší výdrž. To, že s nimi jdou udělat kousky, za které se nemusí stydět nejedna moderní stíhačka, vynechám. Toto ovládání ale mně osobně vůbec nevadí, protože miluji arkády ale chápu, že někomu to může být proti srsti.

Největším záporem hry je ovšem její nevyvážená obtížnost. Jednu misi můžu projít úplně bez problému ale třeba hned ta následující nejde ani dohrát, protože prostě nemůžu být na dvou místech současně. Dalším mínusem jdou dogfighty, ve kterých není prakticky možné se dostat za protivníka, protože on dělá neskutečné manévry. Ovšem toto platí jenom když onen protivník chce sestřelit hráče. Nejednou jsem se s nimi dostal do nekonečných ,,loopingů“ a ani jeden z nás se nemohl tomu druhému dostat na kobylku. Ovšem on měl výhodu v ostatních svých spolubojovnících tím, že mě dokáží zasáhnout a sestřelit na několik kilometrů, prakticky když nejsou ani vidět. Pokud ovšem nepřátelé útočí na cokoliv jiného tak k tomu tupě letí a není žádný problém je sundat.

Možná se celý komentář nesl spíše v negativním duchu ale hra není nakonec vůbec špatná, jenom je v ní několik věcí, které ji dokáží pořádně zkazit.

Pro: velké množství letadel, jednoduché ovládání

Proti: obtížnost (nevyváženost) hry