Biomutant

25.05.2021
06.09.2022
14.02.2024

Biomutant je post-apokalyptické RPG s otevřeným světem, kde se mísí báje, zmutovaná zvířena a bojové umění kung-fu. Přichází konec světa, mor pustoší zemi, a kořeny stromu života krvácejí. Zvířecí kmeny se obracejí proti sobě, a bez silného vůdce, který by je sjednotil, se brzy vyhubí. Vaše kroky tímto světem popisuje vypravěč, a je na vás a vašich rozhodnutích, jak tento příběh o přežití skončí.

Hra obsahuje originální přístup k soubojům z pohledu třetí osoby. Systém bojového umění oceňuje rychlost a dovednost, a dovoluje kombinovat boj na blízko, střelbu na dálku a speciální schopnosti vzniklé z mutací. Bojové schopnosti získáváte s postupem hry a váš výběr významně ovlivňuje způsob souboje ve hře. Pomocí mutace si vypěstujete například drápy od kudlanky či ostnatý ocas. Radioaktivita ve světě vám rozvine psychické schopnosti jako telekineze či levitace.

Čekají vás široké možnosti tvorby vlastních zbraní (crafting). Jednotlivé součásti lze kombinovat a tak vytvářet jedinečné jednoruční či obouruční zbraně, v sečných, bodných či tupých variantách. Revolvery, pušky a brokovnice zase umožňují přidávat doplňky, jako jsou točivé čepele nebo baterií poháněné motorové pily. Osobní vybavení obsahuje bionická křídla, skákací implantáty nebo automatona – plně robotického společníka.

Ve světě naleznete rozličná prostředí, od divoké přírody, vrcholků hor či tropického souostroví až po podzemní komplexy a mrtvé zóny s nedostatkem kyslíku a plné jedovatých plynů.

@John Mirra (14.11.2023 19:37): Taky jsem na to akorát koukal :) Za tu dobu vydali několik patchů a upřímně jsem čekal, že se o něco zlepší recenze, ale "recent review" jsou dokonce ještě horší než při vydání. Škoda :/

Od téhle hry jsem moc neočekával a předem musím říct, že o nic jedinečného nejedná, ale i tak mě hra dokázala v něčem potěšit. Jako první velké plus byl pro mě soubojový systém, který spojuje útoky na blízko a střelnýma zbraněmi. Boje jsou dynamické a i po hodinách hraní neomrzí. Největším zážitkem pro mě byl svět. Byla pro mě radost toulat se po otevřeném světě, který nádherně plaje různými ostrýma barvama. Jinak však titul nenabízí asi nic co by jsme neviděli v nějaké jiné podobné hře a ani nic z toho neděla nějak výrazně jinak nebo lépe. Velký mínus je také repetitivnost questů. Co však titulu nejvíce láme vaz je způsob vyprávění příběhu. Není zde nic co by se dalo nazvat pořádnýma cutscenama a vyprávění formou vypravěče byl pro takovou hru opravdu špatný nápad. Kdyby tvorové ve hře klasicky mluvili a měli každý svůj dabing, v rámci cutscen dost by to hru posunulo. Tahle se jedná jedná jen o nadprůměr.

Pro: Pěkná stylizovaná grafika, překrásně barevný svět, soubojový systém, crafting zbraní

Proti: Vyprávění příběhu vypravěčem, opakující se naplň, ani naznak větší originality