Becherův sen

Becher's Dream

2002

freeware

Becherův sen je adventura od českého týmu Enteron, vytvořená pro soutěž Becherovka Game 2002, ve které obsadila těsně druhé místo. Jedná se o klasickou point and click adventuru s hezkou malovanou grafikou, odehrávající se na přelomu 18. a 19. století v Karlových Varech. Ve hře bohužel nejsou namluveny rozhovory, pouze intro, ale to je daň za to, že hra má necelé 4 MB. Nicméně texty ve staročeštině mají také své kouzlo.

Příběh se točí, jak jinak, kolem Becherovky, konkrétně kolem jejího vzniku. Vtělíte se do role zakladatele Becherovky Jana Bechera, kterému se jednoho dne zjevila ve snu tajemná postava, která mu řekla, že nic netušící lidstvo se musí probudit a uvědomit si, co se děje, neboť ve zbrojící se Evropě se neschyluje k bitvě, ale k válce, která by pro všechny znamenala velkou pohromu. Jan Becher tedy musí najít nápoj, jenž by dokázal znesvářenou Evropu znovu sbratřit. A to už je váš úkol.

Na viteze prvnich dvou rocniku Becherovka Game vzpominam se slzou v oku - jak se Zazracnym lekem, tak se Zlatym kalichem jsem si uzil na zacatku jednadvacateho stoleti spoustu legrace a nektere hlasky z nich mezi mnou a mou sestrou zkultovnely.

Z nejakeho duvodu jsem pak ale soutez v nasledujicich letech nesledoval a k tretimu titulu Enteronu, ktery dosahl jen na druhe misto tretiho rocniku, se dostal teprve nyni (mimochodem, dle bonuswebackeho clanku z roku 2006 pry bylo porotcum naznaceno, ze neni vhodne, aby dalsi projekt tech samych vyvojaru zvitezil i treti rok v kuse).

Becheruv sen je rozsahlejsi a propracovanejsi nez predchozi dve hry, ale kouzlo se uz bohuzel vytratilo. Jinak netusim, kde kolega Caelos vzal tu starocestinu, pouzity jazyk je sice kromobycejne knizni a zvlaste intro preteka prechodniky, ale to neni nic, co by si takove oznaceni zaslouzilo. Ledaze by mel na mysli sverazny dialekt obyvatelu Lhoty, ale asi ne:-)

Co mi celkem lezlo na nervy byla akcni mezihra pred posledni pasazi (strileni banditu), kdy banditu uplne v pravo nebylo mozne zasahnout, resp. zcela zjevny zasah protivnika nikdy nezlikvidoval. No a priznam se, ze pouze jedna pozice na save je i u takto kratke hry proste malo...
Se třetí adventurou už Enteron v soutěži Becherovka Game nezvítězil, ale svou kvalitou se Becherův sen i tak vymyká běžné freeware produkci. Namluveno je sice jen intro, ale absence dabingu určitě hře na kvalitě příliš neubírá.

V kůži samotného Jana Bechera jsem dostal za úkol vymyslet nápoj, který by pili lidé po celém světě a tím nápojem je samozřejmě samotná Becherovka. Díky tomuto titulu kontaktoval vývojáře sám Petr Vochozka, který měl v šuplíku scénář na pokračování adventury 7 dní a 7 nocí, a tak dalším projektem Enteronu byla adventura 6 ženichů a 1 navíc.

Pro: vizuální stránka, příběh, humor

Proti: absence dabingu

Tohle je parádní adventura, krásně namalovaná, se spoustou více i měně vtipných gagů. Dialogy psáné skoro staročeštinou potěší a navíc ukáží jak, je naše řeč krásná.
JENŽE, po hratelnostní stránce už to taková sláva není, sem tam nevíte co dělat a taky se stane, že víte co dělat (podíváte se do návodu jako já;) ale hra to jaksi neakceptuje a nechce akci provést, možná jsem to dělal špatně, ale myslím, že nejsem sám.

Za zahrání tahle hra určitě stojí, může se totiž stát, že vás žádná z výše zmíněných věcí nepotká, protože to se mi stalo taky, že jsem hru bez problémů přejel. Jenže kolikrát jsem ji rozehrál...

Pro: Pěkná grafika, staročeština, úvodní menu

Proti: Chyby co zmiňuji v komentáří, absence dabingu (tady by sedl povedený dabing)