Zlatý kalich

2001

freeware

Zlatý kalich je další z flashových adventur vyrobených pro soutěž Becherovka Game. Hra se ovládá jen myší a klávesou Space pro urychlování dialogů.

Jakožto Jan K. Lich se vydáváte do Prahy, kde potkáváte svého starého známého, ředitele Becherovky. Ten má zrovna starosti s propagací Becherovky - v tuzemsku se prodává velmi dobře, ale v zahraničí to není žádná sláva. Ředitel vás proto požádá, jestli byste mu pomohli, jeli do zahraničí a podepsali pár kontraktů, s čímž souhlasíte a v tento moment začíná samotná hra, která vyhrála soutěž Becherovka Game 2001.

Tak na tuto hru som uplne zabudla. Vdaka komentaru sa mi to vsetko znova vratilo. Bolo to fajn. Tie casy adventur :)

Jedna z legend našich luhů a hájů, kterou jsem dohrála tolikrát, že i když už je to nějaký ten pátek (naposledy někdy tak na základce), prakticky celou jsem si ji pořád pamatovala a za celou dobu jsem se zasekla jen jednou (hold nejsem zvyklá prohrabávat v metru popelnice). Příběh je velice jednoduchý, stejně jako animace, ale o ně tu ani tak nejde. Hlavním tahákem je totiž humor a stejně tak je super soundtrack. Ještě by asi bylo dobré zmínit, že v dnešní politicky korektní době už by tento kousek neprošel, ale na druhou stranu, která hra může říct, že má tak diverzní obsazení?

A jaké jsem si odnesla poučení? Semtex se vždycky hodí.

Pro: humor, možnost zrychlení titulků, soundtrack

Zřejmě nejvydařenejší hra a adventura, která se kdy spojila s Becherovka Game. Doteď nedokážu zapomenout nádherně nasnímanej Karlův most ale i suprovej nápad se kterým tehdá tvůrci přišli. Na amatérskou práci tedy klobouk dolů!

Pro: výborné zapracování Becherovky do příběhu, flashový podklad

Proti: občasné problémy s flashem

Druhý počin Enteronu sice již neobsahuje dabing, ale především na vizuální stránce je vidět, jak se vývojáři za ten rok od vydání Zázračného léku kvalitativně posunuli. Křivé budovy či nesouměrné části těla jsou zapomenuty a i když je grafika spíše komiksová, vše vypadá parádně.

Jan K. Lich (čti Kalich) dostal za úkol zajistit celosvětovou distribuci Becherovky, ale samozřejmě to nebude tak jednoduchý úkol, jak se na první pohled může zdát. Nejde o žádnou těžkou adventuru, prostě jsem jen hovořil s lidmi, které jsem na své cestě potkal, sbíral předměty a následně používal tam, kde bylo potřeba.

Na freeware titul má Zlatý kalich vcelku ucházející herní dobu kolem dvou hodin a hudba také stojí za to. Určitě mohu doporučit všem, kteří mají rádi české adventury a nehledají zrovna žádný složitý kousek.

Pro: vizuální stránka, příběh, hudba

Proti: absence dabingu

Jedna z nejlepších adventur "tohoto druhu", kterou jsem kdy hrála. Čas od času si na ni vzpomenu, ať už při nějakých situacích, které zažívám v Praze anebo kvůli božímu soundtracku, který slýchávám. Užila jsem si u ní neskutečně moc zábavy, především rozhovory stály vážně za to. Vykreslené japončíky a celkově postavy v této hře vážně stojí za to vidět :-D. Část v Praze je vážně skvělá, především co se týče odkazů na skutečný Karlův most, např. člověk, kreslící karikatury apod. Příznivci adventur by si rozhodně Zlatý kalich neměli nechat ujít!

Pro: soundtrack, příběh a "neobtěžující" reklama na Becherovku, grafika