Assassin's Creed: Altaïr's Chronicles

23.04.2009
21.05.2010
25.10.2010
prosinec 2010

Píše se rok 1190 po Kristu, ve Svaté zemi zuří třetí křížová výprava. Vúdce Hašašínú Al Mualim, známý též jako Stařec z hory, pověřuje svého učedníka Altaïra nalezením artefaktu známého jako Kalich. Altaïr musí nejprve získat tři klíče k chrámu, ve kterém je Kalich schován. Během svého putování navštíví města Týr, Aleppo, Jeruzalém, Akkon (Acre) a Damašek.

Altaïr's Chronicles se odehrává před prvním dílem série Assassin's Creed. Jedná se o lineární plošinovku (levely ovšem obsahují několik plánů, mezi kterými je možné se pohybovat), ne nepodobnou pozdější trilogii Assassin's Creed Chronicles. Kromě navigování úrovní a bojů s nepřáteli, při kterých přijdou ke slovu zbraně od skrytého ostří přes měč, kuši až po kouřové bomby a vrhací nože, obsahuje hra i speciální minihry využívající dotykovou obrazovku konzole DS. Minihry tvoří vyslýchání zajatých nepřátel (vpodstatě se jedná o mučení, kdy je potřeba stylusem rychle a přesně zpúsobit vyslýchanému co největší bolest) či okrádání NPC (zde je třeba rychle odhalit obsah kapes okrádaného NPC a poté plynulým pohybem "osvobodit" hledaný předmět, aniž by si toho NPC všimlo. Nechybí ani stealth elementy, které však byly rozvinuty až v následujícím titulu pro DS, Assassin's Creed II: Discovery.

Hra nabízí tři stupně obtížnosti, systém checkpointů a automatické ukládání mezi jednotlivými kapitolami. Titul dále vyšel pro mobilní platformy.

• DS 55
Je třeba mít na paměti, že mám sérii Assassin’s Creed celkem rád a že jsem hrál na PC všechny singleplayer hry ze série, které můj (už poměrně dýchavičný) notebook rozjede. Dále by se mělo přihlédnout k faktu, že jsem si DS/2DS/3DS (ano, všechny tři) pořídil především kvúli Pokémonům a kromě vizuálních románů série Phoenix Wright jsem tu vpodstatě nic jiného nehrál – a jen s velkými obtížemi hledám tituly, které by mě zaujaly.

Na sérii AC mě baví (silná, ale i dost volná) inspirace historií a filmovým způsobem podaný příběh. Boje samotné mě baví už méně a úkoly závislé na rychlosti a přesnosti provedení (např. akrobatické sekvence na čas) mě nebaví vůbec. Altair’s Chronicles bohužel obsahuje jen velmi málo toho, co se mi líbí, a naopak příliš toho, co se mi nelíbí a nejde mi. Boje samotné by byly ok, to, že se občas do souboje vůbec nesmím dostat, jinak mise skončí, to je neskutečná otrava. Nejhorší jsou ale sekvence, kdy se hráč musí vypořádat s pohybujícími se plošinkami (ať už se pohybují horizontálně, vertikálně nebo se zasunují do zdi), bodáky (statické i vysunující se) nebo nášlapná tlačítka, prostě elementy, které byly už v Prince of Persia a už tehdy mi neskutečně pily krev. Vysoká obtížnost i na easy je prostě pro mé nešikovné ruce příliš. Dostal jsem se (po mnoha obtížích) až do stok a hra mě svou nepřístupností otrávila natolik, že pokračovat nehodlám.

A abych nezapomně na grafiku: ta je neskutečně ošklivá... Co se meziher týče, ty jsou také neskutečně frustrující a zvláště výslech jsem musel do zblbnutí opakovat, protože jsem se prostě stylusem do těch QTE kroužků nemohl trefit (a prsty mám moc velké).