Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Armored Warfare

Armored Warfare: Проект Армата

17.11.2017
20.02.2018
02.08.2018
kompatibilní
63
10 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
free to play
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Taktická online akční hra věnující se tankům a obrněným vozidlům nasazovaným v období od roku 1950 až po současnost. Hráč se v roli soukromého vojenského kontraktora může účastnit PVE (hráči proti botům) nebo PVP co-op bitev (hráči proti hráčům). Hra je velmi často a právem srovnávána s World of Tanks, odkud si vzala mnoho inspirace. Obsidian však do své hry přidal mnoho vlastních nápadů a mechanismů, ze kterých si na oplátku bere inspiraci Wargaming.

V Armored Warfare nejsou vozidla rozdělena do stromů podle zemí. Tanky a obrněná vozidla si kupujete od dealerů, z nichž každý má jiný výběr techniky. Zakoupené stroje můžete vylepšit pomocí upgradů. Ty, oproti World of Tanks, nejsou limitovány pouze interními moduly a jsou pro každé vozidlo jiné. Dalších vylepšení dosáhnete pomocí retrofitů, které se dělí na čtyři kategorie: palebná síla, pancíř, mobilita a technologie. Vylepšit následně můžete i samotné retrofity. Nechybí perky posádky, široký výběr munice a samozřejmě ani rozličné konzumovatelné předměty (hasicí přístroje, lékárničky a podobně). Vozidla se dělí do pěti základních tříd: hlavní bitevní tanky, lehké tanky, obrněná bojová vozidla, stíhače tanků a samohybné dělostřelectvo. Poslední jmenovaná třída je však dostupná pouze v režimech PvE.

Hrát je možno zcela zdarma a je zde klasický systém tří měn. Za kredity pořizujete vozidla, vylepšení, munici a vybavení. Za reputaci odemykáte přístup k novým vozům a vylepšením. Prémiovou měnu reprezentují zlaťáky, za které si můžete obstarat prémiový účet a vozidla. Zlaťáky je možno konvertovat na kredity a jsou potřebné pro převod běžné reputace na globální.

Armored Warfare běží na CryEngine 3, který kromě velmi dobré optimalizace zajišťuje značné možnosti pro budoucí vylepšení.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 50
Vyplatí se hrát Armored Warfare?

Jestli se vyplatí hrát nějakou hru, jakoukoliv, je samozřejmě subjektivní záležitost. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Takže určitě vám zde nemohu říkat, co je lepší či co se vyplatí. Mohu vám však nastínit alespoň můj osobní pohled a třeba vám to pomůže rozhodnout se, zda stojí za to si tuto hru stáhnout a vyzkoušet.

World of Tanks hraji víc jak čtyři roky a mám v něm odehráno přes 18K bitev. Neříkám, že bych v něm nějak vynikal, ale hra mě vždy bavila a měl jsem ji rád. Pravdou však je, že v poslední době se ten zápal pro hru nějak vytratil, a i když bych strašně chtěl, v souvislosti s některými nedávnými kauzami a problémy hraji WoT už jen minimálně. Čím dál víc mi začínají vadit věci, které jsou sice ve hře od začátku, ale je stále těžší a těžší je akceptovat.

Myslím, že se asi všichni shodneme, že největší problémy WoT jsou:

- Matchmaking
- Artyny
- Prémiová munice

Armored Warfare jsem začal hrát v uzavřené betě někdy před třemi lety a hra už tehdy měla rozhodně velký potenciál. Proto jsem po Armored Warfare pokukoval i přesto, že hra na evropském serveru postupem času skomírala a někteří ji prohlásili za mrtvou. Přiznám se, že s úbytkem hráčů jsem AW přestal hrát i já. Když byl ale před nedávnem konečně zaveden Globální server a problém s hráči se vyřešil, nalákalo mě to zpět - a musím říci, že mě hra znovu chytila. Ano, je trochu jiná než WoT a navíc jsou to moderní tanky, ale pokud jí přijdete na chuť, může vám nabídnout mnohem víc zábavy, protože v porovnání s WoT je bohatší a plná zajímavých nápadů.

Pojďme si teď shrnout pár věcí, které vám může Armored Warfare oproti WoT nabídnout.

- Tanky jsou dobře hratelné už od 1. tieru. Hra totiž de facto začíná obdobím, kde končí WoT, a tak tu máte na nízkých úrovních tanky jako Leopard 1, T-62 či IS-7.
- Rozdíl jednotlivých tierů, čili úrovní, není příliš velký, takže ani s šestkou proti osmičce není problém si zabojovat a vyhrát. Nejste tak nutně potravou pro vyšší tiery, jako ve WoT, kde jsou ty rozdíly až nesmyslně propastné.
- Matchmaking upřednostňuje jednoúrovňové či dvouúrovňové bitvy. Bitvy s tanky o dvě úrovně vyššími se skládají až ve chvíli, kdy zkrátka není dostatek jiných vhodných strojů ve frontě na bitvu.
- Artyny, tedy mnohými nenáviděné dělostřelectvo, zde nesmí do PvP bitev. Přesto si s ním můžete zahrát v jiných režimech, kde tím nebudete otravovat ostatní hráče.
- Není zde žádná prémiová munice, tudíž pancíř tanků opravdu něco znamená. Základem úspěchu v bitvách je tedy skutečná znalost tanků a jejich slabých míst, s čímž vám pomůže v garáži implementovaný prohlížeč pancíře.
- Mapy jsou poměrně velké a přizpůsobené rychlým, moderním vozidlům. Nabízejí dostatek prostoru k vymýšlení nejrůznějších strategií. Na některých se s další bitvou mění i denní doba a výjimkou nejsou ani noční bitvy.
- Ekonomika je v Armored Warfare mnohem vstřícnější a hráči tím pádem nejsou tolik tlačeni do nákupu prémiového účtu či prémiových vozidel. Není proto problém uživit tanky na vyšších tierech i bez prémia.
- Hra dále nabízí krom klasického PvP režimu, kde bojuje 15 hráčů proti 15, také režim PvE a GLOBS. PvE je příjemná oddechová záležitost, kde si proti botům zahraje úplně každý bez ohledu na to, jestli hrát umíte nebo ne.
- Faktor náhody, tedy RNG, je zde podstatně menší než ve WoT. Proto se tu nedějí tak nepředvídatelné situace, jako u konkurenčního titulu.
- Tanky rychle doměřují a jsou přesnější. Díky tomu nemusíte čekat dlouhé sekundy na doměření a většinu střel trefíte přesně tam, kam potřebujete.
- Během hraní a plnění misí můžete získávat řadu odměn. Součástí systému jsou navíc různé typy bedniček s kořistí. Hra má také plno achivementů, za jejichž splnění (například mít v garáži 50 tanků) dostáváte další odměny navíc. Takže jste stále motivováni k hraní.
- Prémiový účet se ukládá do inventáře. Když tedy získáte nějaké ty prémiové dny z akcí či kódů, neaktivují se až do té doby, než to uděláte vy sami. Můžete si ho tak šetřit až na chvíli, kdy ho plně využijete.
- Pokud si bez některého z vozidel v technologickém stromu neumíte představit život, můžete si z něj za poplatek ve zlaťácích udělat na půl prémiové vozidlo.
- Za denní přihlašování do hry dostáváte spoustu dalších odměn, včetně jednoho prémiového dne a sta zlaťáků za každý týden.
- Součástí hry jsou i kolová vozidla, jejichž hratelnost se od těch pásových trochu liší. Jsou rychlá a přidávají hře na pestrosti.
- Napříč všemi vozidly hra nabízí mnoho druhů munice, a to včetně řízených raket. Jejich správné použití vám může přinést v bitvě důležitou výhodu. S tím souvisí i nejrůznější typy ochrany, jako je reaktivní pancíř, ERA, APS atd.
- Nejsou zde povolené módy, takže žádné XVM a podobné kraviny, které u konkurence vedou k demotivaci teamů nebo naopak soustředění palby do těch lepších hráčů.
- Nakonec, velikost garáže není nijak omezena. Naopak čím víc tanků v ní máte, tím víc zkušeností a kreditů získáváte v každé bitvě jako bonus navíc.

Samozřejmě nelze jen chválit, takže zde je pár věcí, které se mi stále nelíbí:

- Grafická stránka, i když není tak špatná, v porovnání se současným WoT už poněkud zaostává. Týká se to pak hlavně modelů tanků, protože některé vypadají příliš lacině.
- I po třech letech má hra mnoho drobných vad na kráse. Ty sice hratelnost jako takovou ovlivňují jen minimálně, ale může kazit jinak pozitivní dojem ze hry.
- Absence klanových bitev, byť klany ve hře jsou. Podle vyjádření vývojářů by se ale tohle mělo změnit v následujících aktualizacích.
- Fyzika by mohla být o něco lepší. Hlavně ve vysokých rychlostech při té nerovnosti terénu, po jaké na mapách často jezdíte, se vozidla chovají trochu prapodivně.
- Některé stroje mi přijdou až moc silné. Například Obj.279 nebo nedávno přidané izraelské tanky, jejichž pancíř je čelně opravdu velmi těžké probít.
- Mapy se až příliš často opakují, přestože jich je ve hře celkem dost. Není žádnou výjimkou, že stejnou mapu chytnete hned několikrát za sebou.
- Na některých počítačových sestavách může mít hra problémy s optimalizací. V takovém případě je nutné si pohrát s nastavením a optimální chod si doladit.
- A v neposlední řadě, absence české lokalizace. Někomu to možná vadit nebude, ale jiným by mohlo. Naštěstí se průběžně vyvíjí fanouškovská čeština, kterou lze do hry přidat jako mód. Alespoň tedy do doby, než se dočkáme té oficiální.

I přes všechny nedostatky a mé výhrady musím uznat, že jako celek je hra dobrá a v porovnání s tím, co nabízí konkurenční World of Tanks, dokonce i lepší. Alespoň z mého pohledu mi Armored Warfare prostě přijde tak nějak pestřejší a zábavnější. Je to takový neobroušený diamant mezi tankovými hrami a s velkým potenciálem. Pokud dokážete zkousnout některé drobné vady na kráse a věnujete hře čas, abyste ji lépe poznali, může se i pro vás stát silně návykovou záležitostí. A to dokonce tak, že už si pak na nějaké WoT pro děti ani nevzpomenete.

Na základě těchto informací jsem vám, doufám, pomohl udělat si hrubou představu o tom, co hra Armored Warfare nabízí a jestli se vám ji vyplatí vyzkoušet nebo ne. Já věřím, že smysl to má. Takže jestli jste si někdy v minulosti chtěli tuto hru zkusit, myslím si, že teď je právě ta nejvhodnější doba. S příchodem Globálního serveru hra opět ožila, a pokud jí to vydrží, mohla by se z ní stát zajímavá alternativa k World of Tanks.

Přeji vám hodně úspěchu na bojištích moderní války! Třeba se tam potkáme.

Pro: Ekonomika, různé režimy, spousty odměn, matchmaking, bez artyn a jiných nedůhů znamých z WoT.

Proti: Horší optimalizace, nedoladěnost hry jako celku a absence česká lokalizace.

+6 +8 −2