Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Archibald's Adventures

Archibald Crazy Adventures

28.08.2008
11.11.2008
08.01.2009
14.07.2010
22.02.2012
73
20 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Archibald's Adventures je logická plošinovka o 191 úrovních od českého týmu Rake in Grass. Úkolem hry je využít řady schopností vaší postavičky k překonání překážek v úrovni a dosažení exitu.

Archibald's Adventures není čistě logickou hrou. I když některé úrovně mohou potrápit vaše mozkové buňky, často je postup úrovní značně přímočarý, takže nedává hráči příliš prostoru k tápání. Hra také klade značný důraz na postřeh a přesnost ovládání - v mnoha úrovních mnohem větší, než na logické hádanky.

V jednom malém městečku se skejťák Archie vsadil se svými kamarády, že skočí z větší rampy, než oni. Jediná větší rampa je na skládce doktora Klumpfuse. Co čert nechtěl, Archie spadl do uzamčeného laboratorního komplexu. Jako hráč budete muset jemu a profesorovi pomoci dostat se ven z podzemí zamořeného mutanty a pastmi. Budete Archieho vozit na skateboardu a jiných futuristických vozítkách, na dálku ovládat speciální bubliny nebo v kůži profesora Klumpfuse na létajícím křesle.

Později vývojáři do hry přidali sadu levelů, která nese název Velký jarní úklid. Profesorovi Klumpfusovi opět utekli jeho mutantíci a tak si vás zavolal, abyste mu pomohli vše dát opět do pořádku. Čeká na vás spousta levelů založených na logice anebo prostě jen na rychlosti a reakci. Čeká na vás nový vozík, který má v určitých levelech jiné schopnosti, např. větší skoky. Když tuto sadu dohrajete, na konci vás čeká překvapení.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Velké herní překvapení po všech stránkách. Při klasických instalacích (a okamžitých odinstalacích) některých her na Steamu, které ani skoro nejdou hrát, jsem nalezl tento český nevybroušený klenot. Na první dojem může hra působit dětsky, možná jednoduše a nezajímavě. Opak je ale pravdou. Náhodná instalace se proměnila v 17. hodinovou jízdu plnou řešení logických hádanek.

Hra vám od začátku vše smysluplně vysvětluje. Vyzkoušíte si základní principy, párkrát selžete a pokračujete dál. Ze začátku levely sviští jako vítr. Posléze se začnou měnit pravidla, přidávat nové funkce a hra začne být o něco složitější, ale naštěstí ještě daleko více zábavná. Pocit z úspěšného vyřešení je pak vyloženě pohlazením po egu, kdy si říkáte: "Jsem fakt dobrej, takhle to určitě nikdo nevyřešil!" a prostě se pustíte do další úrovně.

Jednotlivé levely jsou zařazeny do kapitol, které spolu tak trochu příběhově souvisí. Příběh však vážně trochu připomíná zápletku dětského seriálu, ačkoliv hra pro ně určitě určená není. Jde o nadsázku, kterou zároveň doprovází spousta easter eggů propletených celou hrou.

Hra vám dá sice zabrat, ale lze ji zvládnout dohrát téměř na 100%. Přiznám se, že jsem na pár nedořešených levelů, které mi po dohrání hry zbyly, použil nápovědu. Sice se zde najde pár oříšků, které dají práci rozlousknout, ale jinak hra není nemožně těžká, jak se někdy může zdát. Doporučuji!

Pro: leveldesign, nápady, easter eggy, dobře nastavená obtížnost

Proti: někdo nemusí mít trpělivost

+15
  • PC 75
Archibald's Adventures je výborná logická hra. Popravdě jedna z mála logických her, co jsem opravdu poctivě dohrál do konce. Ok, přiznám se, asi 5-6 lvl jsem obšlehl z walkthrough videí na YT. Nižší obtížnost je dána linearitou celé hry. Pro někoho je to mínus, ale pro mě osobně plus, protože nejsem příliš na tento typ her stavěný (ježka jsem z klece nikdy nevytáh, rubikovu kostku nesložil,...) Celkově tedy jde v Archibald's Adventures spíše o zručnost a přesnost v ovládání, než o nějaké pekelně náročné hádanky. Ano, jsou tu, ale většinou jsou lehké, až středně těžké. Já měl tedy opravdu radši levely bez hádanek.

Graficky není hře co vytknout. Perfektní ostrá 2D grafika postavená na stabilním enginu (?) - dá-li se to tak říci. Hudební doprovod neotravoval. Přesto jsem si radši pustil vlastní hudbu. Mile mě překvapilo pár easter eggů, z nichž si hlavně pamatuju pohřbenou Hvězdnou bránu, jelikož jsem veliký fanoušek tohoto seriálu. Díky mému oblíbenému časopisu! Bez něj bych se k této hře vůbec nedostal... 75%

Pro: grafika, hratelnost, délka, obtížnost je tak akorát

Proti: občas některé těžší levely

+13
  • PC 80
Konečně jsem dohrál tuhle logickou hříčku. Musím říct, že "úklidové" lekce jsem všechny nesplnil, pár jich zůstalo. Asi nejsem tak šikovnej.
Ale jinak mě hra bavila, jednotlivé úrovně netrpí žádnou velkou opakovatelností a velice pěkně vypadají. Na ovládání jsem si musel chvíli zvykat, pořád mě něco nutilo mačkat mezerník, aby Archibald někam vyskočil. Přitom stačí k překážce přijet a pokud je vysoká jen jeden dílek, vyjede nahorů sám. To samé s přeskakováním mezer. Stačí se rozjet a on to přeskočí sám, není třeba žádná speciální klávesa na skok.
V průběhu hry přibyde ještě magnetismus, takže to zase celé funguje trochu jinak.
Hudbu jsem vypnul, ta byla zoufalá a pořád dokola. Akorát sráží hře body.
Ale jak říkám, jinak dobrá zábava, místy se obtížnost trochu zvýší, ale to mně nevadí. Spíš naopak. Dávám 80.

Pro: grafika, různorodost, někdy výzva pro hlavičku

Proti: hudba, menu

+11
  • PC 70
Archibald's Adventures je česká logicko-akční plošinovka. V roli mladého puberťáka se na skateboardu dostanete do komplexu šíleného vědce, kterému se (tradičně) výzkumy trochu vymkly z rukou, a tak všude pobíhají monstra. Navíc jste zde oba uvězněni a máte tedy za úkol se dostat ven.

Úrovní je po bezplatných updatech skoro 200 a jsou buď logické nebo akční (nebo kombinace obojího). U akčních pasáží záleží na vašich reakcích a přesnosti. Někdy proto můžete dokola umírat a nadávat, zatímco u hádanek budete třeba zaseklí na jednom místě několik minut přemýšlet, jak se dostat dál. Hra ale není ani v jednom ohledu příliš těžká, i když jsou zde bonusové levely, které buďto dají zabrat, nebo jsou to takové příjemné jednohubky.

Začínáte tedy s Archibaldem na skateboardu, přičemž máte také k dispozici užitečného přítele žvýkačkovou bublinu. S její pomocí můžete trochu nereálně létat po celé úrovni a přesouvat bedny nebo mačkat tlačítka. Profesor(vědec) vám dává pokyny a vy se později dostanete k velmi užitečné robotické kouli, která se může přitahovat ke kovovým předmětům a rozbíjet věci pod sebou. V některých úrovních si zahrajete za profesora, který má k dispozici jet-pack křeslo zastupující funkce bubliny.

Nastavit můžete pár základních věcí jako rozlišení, obtížnost je jen jedna. Grafika je v takovém klasickém 2D kresleném stylu. Výhodou úrovní je, že jsou tak akorát dlouhé, takže hru můžete vždy na pár minut zapnout, čímž se vám tolik neomrzí.

Pro: hromada úrovní, klasická hratelnost

Proti: méně invence

+9
  • PC 70
Jednoduchá logická hra, která se tváří spíš jako kvalitní freeware. Puzzly jsou většinou celkem primitivní (díky systému "nic jiného stejně udělat nejde") a úrovně těžce lineární. Navíc ve spoustě z nich jde víc o přesné ovládání, než o přemýšlení.
Nicméně několik obtížnějších lokací se najde a ty jsou většinou už poměrně zapeklité. Přemýšlet se mi nad nimi ale moc dlouho nechtělo. Z tuším 112 úrovní jsem cca u 4 mrknul na youtube pro postup.

Archibald's Adventures sice nejsou vyložená ztráta času, ale jedná se spíš o titul, po kterém sáhnete, abyste na pár hodin zahnali nudu.
+6