Velké herní překvapení po všech stránkách. Při klasických instalacích (a okamžitých odinstalacích) některých her na Steamu, které ani skoro nejdou hrát, jsem nalezl tento český nevybroušený klenot. Na první dojem může hra působit dětsky, možná jednoduše a nezajímavě. Opak je ale pravdou. Náhodná instalace se proměnila v 17. hodinovou jízdu plnou řešení logických hádanek.

Hra vám od začátku vše smysluplně vysvětluje. Vyzkoušíte si základní principy, párkrát selžete a pokračujete dál. Ze začátku levely sviští jako vítr. Posléze se začnou měnit pravidla, přidávat nové funkce a hra začne být o něco složitější, ale naštěstí ještě daleko více zábavná. Pocit z úspěšného vyřešení je pak vyloženě pohlazením po egu, kdy si říkáte: "Jsem fakt dobrej, takhle to určitě nikdo nevyřešil!" a prostě se pustíte do další úrovně.

Jednotlivé levely jsou zařazeny do kapitol, které spolu tak trochu příběhově souvisí. Příběh však vážně trochu připomíná zápletku dětského seriálu, ačkoliv hra pro ně určitě určená není. Jde o nadsázku, kterou zároveň doprovází spousta easter eggů propletených celou hrou.

Hra vám dá sice zabrat, ale lze ji zvládnout dohrát téměř na 100%. Přiznám se, že jsem na pár nedořešených levelů, které mi po dohrání hry zbyly, použil nápovědu. Sice se zde najde pár oříšků, které dají práci rozlousknout, ale jinak hra není nemožně těžká, jak se někdy může zdát. Doporučuji!

Pro: leveldesign, nápady, easter eggy, dobře nastavená obtížnost

Proti: někdo nemusí mít trpělivost

Archibald's Adventures je výborná logická hra. Popravdě jedna z mála logických her, co jsem opravdu poctivě dohrál do konce. Ok, přiznám se, asi 5-6 lvl jsem obšlehl z walkthrough videí na YT. Nižší obtížnost je dána linearitou celé hry. Pro někoho je to mínus, ale pro mě osobně plus, protože nejsem příliš na tento typ her stavěný (ježka jsem z klece nikdy nevytáh, rubikovu kostku nesložil,...) Celkově tedy jde v Archibald's Adventures spíše o zručnost a přesnost v ovládání, než o nějaké pekelně náročné hádanky. Ano, jsou tu, ale většinou jsou lehké, až středně těžké. Já měl tedy opravdu radši levely bez hádanek.

Graficky není hře co vytknout. Perfektní ostrá 2D grafika postavená na stabilním enginu (?) - dá-li se to tak říci. Hudební doprovod neotravoval. Přesto jsem si radši pustil vlastní hudbu. Mile mě překvapilo pár easter eggů, z nichž si hlavně pamatuju pohřbenou Hvězdnou bránu, jelikož jsem veliký fanoušek tohoto seriálu. Díky mému oblíbenému časopisu! Bez něj bych se k této hře vůbec nedostal... 75%

Pro: grafika, hratelnost, délka, obtížnost je tak akorát

Proti: občas některé těžší levely

Konečně jsem dohrál tuhle logickou hříčku. Musím říct, že "úklidové" lekce jsem všechny nesplnil, pár jich zůstalo. Asi nejsem tak šikovnej.
Ale jinak mě hra bavila, jednotlivé úrovně netrpí žádnou velkou opakovatelností a velice pěkně vypadají. Na ovládání jsem si musel chvíli zvykat, pořád mě něco nutilo mačkat mezerník, aby Archibald někam vyskočil. Přitom stačí k překážce přijet a pokud je vysoká jen jeden dílek, vyjede nahorů sám. To samé s přeskakováním mezer. Stačí se rozjet a on to přeskočí sám, není třeba žádná speciální klávesa na skok.
V průběhu hry přibyde ještě magnetismus, takže to zase celé funguje trochu jinak.
Hudbu jsem vypnul, ta byla zoufalá a pořád dokola. Akorát sráží hře body.
Ale jak říkám, jinak dobrá zábava, místy se obtížnost trochu zvýší, ale to mně nevadí. Spíš naopak. Dávám 80.

Pro: grafika, různorodost, někdy výzva pro hlavičku

Proti: hudba, menu

Archibald's Adventures je česká logicko-akční plošinovka. V roli mladého puberťáka se na skateboardu dostanete do komplexu šíleného vědce, kterému se (tradičně) výzkumy trochu vymkly z rukou, a tak všude pobíhají monstra. Navíc jste zde oba uvězněni a máte tedy za úkol se dostat ven.

Úrovní je po bezplatných updatech skoro 200 a jsou buď logické nebo akční (nebo kombinace obojího). U akčních pasáží záleží na vašich reakcích a přesnosti. Někdy proto můžete dokola umírat a nadávat, zatímco u hádanek budete třeba zaseklí na jednom místě několik minut přemýšlet, jak se dostat dál. Hra ale není ani v jednom ohledu příliš těžká, i když jsou zde bonusové levely, které buďto dají zabrat, nebo jsou to takové příjemné jednohubky.

Začínáte tedy s Archibaldem na skateboardu, přičemž máte také k dispozici užitečného přítele žvýkačkovou bublinu. S její pomocí můžete trochu nereálně létat po celé úrovni a přesouvat bedny nebo mačkat tlačítka. Profesor(vědec) vám dává pokyny a vy se později dostanete k velmi užitečné robotické kouli, která se může přitahovat ke kovovým předmětům a rozbíjet věci pod sebou. V některých úrovních si zahrajete za profesora, který má k dispozici jet-pack křeslo zastupující funkce bubliny.

Nastavit můžete pár základních věcí jako rozlišení, obtížnost je jen jedna. Grafika je v takovém klasickém 2D kresleném stylu. Výhodou úrovní je, že jsou tak akorát dlouhé, takže hru můžete vždy na pár minut zapnout, čímž se vám tolik neomrzí.

Pro: hromada úrovní, klasická hratelnost

Proti: méně invence

Jednoduchá logická hra, která se tváří spíš jako kvalitní freeware. Puzzly jsou většinou celkem primitivní (díky systému "nic jiného stejně udělat nejde") a úrovně těžce lineární. Navíc ve spoustě z nich jde víc o přesné ovládání, než o přemýšlení.
Nicméně několik obtížnějších lokací se najde a ty jsou většinou už poměrně zapeklité. Přemýšlet se mi nad nimi ale moc dlouho nechtělo. Z tuším 112 úrovní jsem cca u 4 mrknul na youtube pro postup.

Archibald's Adventures sice nejsou vyložená ztráta času, ale jedná se spíš o titul, po kterém sáhnete, abyste na pár hodin zahnali nudu.
Jo Archie...přesně tuhletu gamesku má czKarlos na iphonu.....dřív jsem si o tom myslel, jak to může zvládat a chápat, protože já v tom fakt viděl megainteligenci. No potom jsem to nějak zkoušel a ono to vlastně bylo primitivní, dostat se s Archiem na konec levelu. A jelikož má lite verzi, tak jsem si to pořídil na PC ve fullku.

Levely se děli přesně na dva typy: Uteč a vyřeš...no a možná oboje dohromady, ale levely vyřeš jsem vážně neměl rád...spostu z nich jsem musel hledat na youtube, protože moje trpělivost docházela. Zpočátku je to jednoduché, později až dostanete růžovou bublinu, už je to těžší protože musíte používat novou věc a když se dostanete k vozítku, už to začíná.

Hra čítá obrovské monožstí levelů, které se dělí do osmi sektorů, dále je tu sada levelů velký jarní úklid, kde profesorovi pomáháte dát laboratoř do pořádku, zde občas dostanete takové červené, kulaté vozítko, které má úžasné schopnosti. zde je zapotřebí se dostat k uklízecímu robotovi a zapnout ho a on už si s potvůrkama poradí. A na konci těchto levelů je překvápko projíždíte level a vídíte všechna monsta v klecích a potom i jména vývojářů. A nakonec levely jen tak pro zábavu....jo ty jsou už fakt pekelný =)

Díky tomu je herní doba úplně obrovská, zvlášť pro nováčky. Hraje se to velmi pěkně. krásně jednoduché ovládání, používáte jen 5 kláves a z toho 4 jsou šipky. Rake in glass prostě umí.

Grafika je sice jen dvourozměrná, ale za to báječně vykreslená a skvěle naanimovaná. Myslím že vývojáři museli použít obrovské množství kreativity aby nadesignovali všechny ty levely. Protože vždycky najdete něco ozdobného, něco co jen levelu dodává šmrnc. Potvor je zde opravdu hodně. také ony jsou báječně nakresleny, jen kdyby občas tak nes*ali a dali občas svátek =D

Zvukové efekty jsou vtipně udělané. Obvzlášt se mi líbí krkací masožravá kytka a taková ta modrá hlava co vypouští kuličky. Hudební doporovod to má skvělý, ale když už jeden level děláte třeba půl hodiny a dokola hraje jen a ta jedna písnička, tak pak už ztišuju repráky.

Excelentní tah od našeho týmu Rake in Glass...jsem rád že toto patří pod Čechy a můžem si toho cenit =)

Pro: Animace, Zvuky, Spousta levelů, potvůrky, snadné ovládání, zabaví na hodně dlouho, oddechovka

Proti: občas ta ku*evská obtížnost, ale dá se na to přijít