APE OUT

28.02.2019

APE OUT je další z řady izometrických akcí inspirovaných Hotline Miami, která však do osvědčené formule originálu přidává i dávku vlastní invence. Ve hře se ujmete gorily, co chce utéct ze zajetí. Taková gorila sice nepobrala příliš intelektu, ale byla od přírody obdařena brutální silou. Zapomeňte tedy na zbraně či další technologické vychytávky, gorila si na svém útěku vystačí se svými dvěma prackami, se kterými může nepřátele házet či chytat a používat jako živé štíty. Gorila i její oponenti nedisponují velkou výdrží, akce je tak bleskově rychlá a namísto velkého taktizování přicházejí na řadu vaše reflexy.

Postupně si s gorilou projdete výzkumnou laboratoř, mrakodrap, bojiště a nákladní loď. Každé prostředí skýtá osm úrovní spíše kratší délky, které se při každém průchodu díky náhodnému generátoru mírně liší. Krátkou herní dobu hra však vyvažuje vyšší obtížností a možností odehrát hru znovu, tentokrát s těžším rozestavěním nepřátel či v arkádovém režimu s online žebříčky.

APE OUT je unikátní i svou abstraktní grafickou stylizací, využívající málo detailního prostředí úrovní a kontrastních barev, a dynamickým jazzovým soundtrackem, který plynule reaguje na aktuální dění ve hře.

Ve výsledku dost jiná hra, než Hotline Miami. Je to spíš taková zběsilá kličkovaná k cíli (musím, říct, že se mi vždycky ke koci kola začal svírat žaludek, jestli to dám nebo ne - je to poměrně stresující :-) Základní obtížnost je ale opravdu celkem snadná (byť to tak z počátku možná nevypadá), takže do těch třech hodin to lze dát.

Premisa Ape Out je tak jednoduchá, že se ji celou povedlo schovat do samotného názvu hry. Jste gorila, co chce utéct ze zajetí. Taková gorila sice nepobrala příliš intelektu, ale byla od přírody obdařena brutální silou. Zapomeňte tedy na zbraně či další technologické vychytávky, gorilák si na svém útěku vystačí se svými dvěma prackami. Levým triggerem věci chytá, pravým hází. Krvavý balet může začít.

Gorila na své cestě za svobodou sice potká spoustu druhů nepřátel, ale ať už se jedná o klasické stráže s puškami, těžkooděnce s brokovnicemi či technologicky pokročilejší plamenometčíky, všichni se pod útokem gorily rozpadnou v kupičku krve a orgánů. Podobně křehká je však i gorila, která vydrží pouhé dva nepřátelské výstřely a po třetím padne. A nízká výdrž nepřátel i hlavního hrdiny samozřejmě má za výsledek to, že akce je vražedně rychlá a namísto velkého taktizování přicházejí na řadu vaše reflexy. Vražedně rychlá a relativně obtížná, ale až na vzácné momenty, kdy vám hra hodí takovou formaci vojáků, na kterou lze jen těžko včas zareagovat, nijak frustrující. Díky krátkosti úrovní je cíl vždycky na dosah a hráč nepřichází o velké množství progresu.

Ape Out není dlouhá hra. Mně se ji povedlo dohrát za něco málo přes dvě hodiny, průměr se bude blížit spíše ke třem, ale díky kratší délce hry si však autoři mohli dovolit neustále představovat nové a nové prvky do základní formule hratelnosti. Dočkáte se tak například úrovní ve tmě, úrovně, kde na vás seshora padají bomby či úrovně, kde na vás z protější budovy míří nepřátelští odstřelovači. A právě tato kaskáda nových nápadů a kratší délka dělá z Ape Out jednu z nejzábavnějších čistých akcí, které jsem v poslední době hrál. Trojice autorů hry zcela přesně věděla, co se snaží vytvořit – stylizovanou, adrenalinovou akci, která své hráče nenechá ani na moment vydechnout. A ten záměr se jim povedlo splnit na sto procent.

K výbornému zážitku z hraní přispívá obrovskou mírou audiovizuál. Grafická stylizace využívá sytých, kontrastních barev, mezi kterými vyčnívají především centrální oranžová gorila a rudé potoky krve. Prostředí jsou tmavší a prostá detailů, naproti tomu nepřátelé z nich svítí bílou barvou. Prosté, avšak velmi efektivní a přehledné. Unikátní je však využití dynamického jazzového soundtracku. Ten je složený ze samplů a zcela přirozeně reaguje na dění ve hře. V klidných momentech hraje pomaleji, během akce se zase zrychluje. Každý krok gorily je synchronizovaný s hudbou a při každém zabití virtuální bubeník udeří do bicích. I přes abstraktní grafiku tak díky soundtracku hra působí překvapivě imerzivně a ve víru akce se můžete dostat až do mírného transu.

Ape Out se nesnaží oslnit nablýskanou grafikou, propracovaným příběhem či stovkami hodin obsahu. Je to jen hra o gorile, co buší lidi tak tvrdě, že se roztečou na krvavou kaši. Nic více, nic méně. A právě i takové krátké, intenzivní a unikátní zážitky jsou na herní scéně třeba, aby sloužily jako odpočinek od tříáčkových molochů. A pokud o něco takového máte zájem, utíkající opice poslouží zcela dokonale.
Hodně nápaditá a hodně jednoduchá, nechci úplně říct, že jednohubka. Myšlenka je ale jednoznačná. Jste opice, utečete z klece a chcete se dostat pryč, do divočiny. A děláte pro to všechno. Z pohledu z vrchu a la stařičký první díl GTA chodíte po různě barevné oblasti, která je v podstatě absolutně minimalistická a v cirka 16ti barvách, jako počítače před třiceti lety, vidíte ono prostředí, které můžete rozmlátit, včetně lidí a včetně vlastně všeho, co se v tom prostředí nachází. A jediný úkol je jednoduše přežít a projít oblastmi dál. Zvuky super, atmosféra parádní, vše je poměrně akční, jednoduché, ale účinné a zábavné. Dokázal jsem u hry zkejsnout na pár hodin a to i přesto, že na ní nic víc není. Žádná hlubší myšlenka. Nic, u čeho byste si mohli říkat, že kromě efektivnosti má hra kdovíjakou hloubku. Naopak. V jednoduchosti je krása a APE OUT je vzorným příkladem. Tvůrci můžou mít radost z toho, že jsem si mnohdy samotnými nervy vydrápal vlasy z hlavy. A co víc, že jsem měl po neúspěchu chuť pokračovat dál, dokud se nezadaří. Taková správná, úderná arkáda.

Pro: efektivní, jednoduchá, akční, zábavná, zvukově adekvátní

Proti: jednotvárná, s občasnou chutí rozbít klávesnici o stěnu a jít se klouzat na houpačky

Originální myšlenka, velmi jednoduchý princip celé hry a k tomu perfektně sladěný akční jazzový doprovod. To je Ape Out, který přes svoji krátkou hrací dobu nabídne pořádnou porci zábavy. Mlácení bezohledných dozorců pěstmi rozzuřené gorily je super samo o sobě. Dodejte k tomu čtyři odlišné lokace, celou řadu originálních nepřátel a gradující obtížnost a máte velmi povedenou hru, která je tak trochu výzvou ale zároveň super oddechovkou.
Ape Out je zábavná arkádová hra…která se po chvíli hraní stane adrenalinovým nášupem.

Herní výzva 2022 - 4. Zvířecí instinkt Hardcore ---> Odůvodnění: Hrajete za opici.

Jednoduchá hratelnost jde krásně ruku v ruce s jednoduchým uměleckým ztvárněním a peckovým hudebním doprovodem. Hudbu a zvuky musím hodně vyzdvihnout, bubínky krásně dokáží navodit akční atmosféru a ozvučení je úžasné, kdy rozbíjení skel, výbuchy, výstřely z pušek a ozvěnový zvuk při nárazu do lodní stěny je prostě parádní. Potěšilo mě i místy proměnlivé prostředí a s ním spojené změny v hratelnosti. Například při zhasnutí světel na Vás nepřátelé nenabíhají hlava nehlava a lze se jim vyhnout, nebo při padání bomb se musíte držet co nejdále od bomby a podobné věci. Nepřátelé byli různorodí a hráč se jim musel také přizpůsobovat, což též oceňuji.

Avšak, i přes vypsané klady, je pro mě osobně hra až moc jednotvárná. Chápu, že jednoduchý námět je účelem, ale místy to jest až moc jednoduché. Hratelnost mohla být trochu více obohacena. Ocenil bych třeba kdyby šlo házet s více předměty, než jen s nepřáteli, ocelovými dveřmi a výbušninami. Bonusové herní módy jsou fajn, ale hru nevytrhují.

Hru každopádně doporučuji. Jako arkádová jednohubka je parádní. Na takové zábavné večery ve více lidech je určitě ideální.

Pro: Umělecké ztvárnění, jednoduchá hratelnost, hudební doprovod, ozvučení, proměnlivé prostředí

Proti: Jednotvárnost

Herní výzva 2022: Zvířecí instinkt (hardcore)

Hra, kterou popisuje už samotný název. Cílem je tedy utéct s velkým opem z vězení. Útěky jsou rozdělené na pomyslné čtyři vinyly se stranou A a B. Ovládání je zdánlivě jednoduché. WSAD a myš. Jenže tak jedoduché to zase není. Opice se kouká tím směrem, kam ukazuje myš, a nemusí tak podle šipek jít tam, kam jste si představovali. Mně osobně nějakou chvíli trvalo, než jsem si na ovládání zvyknul.

Na každém vinylu vás čeká nějaká novinka co se týče nepřátel či prostředí. Celkově je level design udělán tak, aby hra nenudila a nabízela i v tomto malém formátu stále něco nového. To se však netýká levelu "Abandon ship", kde byla míra frustrace tak vysoká, že jsem málem rage quitnul.

Každý level se totiž náhodně generuje, nikdy tedy není stejný (v rámci možností samozřejmě). Nemožnost naučit se mapu a nepřátele nazpamět však zrovna zde bylo ku škodě.

Jako oddychovka je tato indie hra skvělá, jelikož má jednoduchou premisu, jednoduché mechaniky a ovládání. Ještě musím zmínit hudbu, která se mění v závislosti na akci, čím více tedy zabíjíte, tím je zběsilejší. Za mě skvělý nápad.

Pro: Jednoduchost, hudba, akce

Proti: Abandon ship, občas nepřesné ovládání