12 Labours of Hercules

24.04.2014
23.03.2015
04.05.2018
24.03.2019

Bájnému řeckému hrdinovi Herkulovi byla unesena manželka Megara, a to nikým menším než samotným bohem podsvětí Hádem. Herkules se tedy vydává na dlouhou cestu za osvobozením své ženy.

Hra je ukázkovým příkladem subžánru time-management. Na začátku každého kola je dána mapka, která je potřeba zdolat a na konci pak splnit dílčí úkol, který posune děj do kola následujícího. Hráč ovládá sluhy, kteří především shánějí jídlo, dřevo a zlato potřebné na zdolávání překážek. Postupem času se zpřístupňují bonusy, které práci na krátký čas urychlí, nebo ulehčí. Samotný Herkules se dostane do akce vždy, když je nutno odstranit obrovský balvan překážející v cestě nebo v jiných situacích, kdy je potřeba nadpozemská síla.

Celkem obsahuje hra 40 levelů, kdy každý desátý je minihrou, ve které se Herkules utkává s legendárními mytologickými postavami. Děj je posouván kupředu několika veršovanými scénami.

V ČR je hra distribuována v české verzi firmou Špidla Data Processing.

Až narazíte na výhodnou akci, dejte mi prosím vědět. Mám (a dohrál jsem) díly 1-4, ostatní zatím nevlastním. Díly 5-7 můžu mít za 30 Kč/ks.

Herní výzva 2017 - 10. Zapomenutý kousek

O této hře jsem poprvé slyšel na letním DH srazu 2016, kde ji Kwoky zařadil do svého hudebního kvízu. A světe div se, skutečně se našel někdo, kdo tuto otázku uhodl. Byl to Strady, kterého jsem promptně vyhlásil, co to hraje za kraviny a všichni jsme se mu kolektivně vysmáli. Jéé, to byla krásná chvíle... :D

Střih. Leden 2017 a DH spouští další ročník Herní výzvy. Posledním bodem je odehrát něco zapomenutého, co leží v prachu Steam knihovničky. Jdu se tedy podívat a to je mi ale překvapení - 12 Labours of Hercules je v abecedním seznamu úplně první. Ani jsem netušil, že tuhle hru na Steamu mám. Podle obrázků to vypadá jako nějaká blbina na pár minut a možná se to bude líbit i dětem.

Střih cca o hodinu později.
- "Tatínku, na keři je jídlo."
- "Super, děkuju, Filípku."
- "Tatínku, penízky."
- "Paráda, děkuju, Marečku."
- "Tatínku, už můžeš postavit most."

Tu tu tu túúú. Další level hotov.

- "Tatínku, ještě!"
- "Jóóó, dyk už to pouštím..."

Střih na druhý den a my právě dohráli poslední level. A nejen že mě to fakt bavilo, ale všechny levely jsem musel udělat na 3 zlaté hvězdy a získat všechny achievementy a vzhledem k tomu, jak to bavilo děti, tak snad někdy koupím další díl.

Opravdu nevím, co je na téhle hře tak super, ale faktem je, že se to hraje dobře, není to nijak stereotypní a kouká se na to hezky. Není to kdovíjaká perla, ale zabaví a vzhledem ke krátké herní době nestihne nudit. Jako odreagovačku opravdu doporučuju.

Jo a abych nezapomněl: "Sorry, Strady, dobrou hru jsi hrál..." ;-)

Pro: Příjemná hratelnost, krásně odsýpá, nestihne nudit.

Proti: Opravdu hodně jednoduché, stereotypní hudba.

HERNÍ VÝZVA 2017 - Kategorie č. 10 - Zapomenutý kousek

12 Labours of Hercules je klasická obsluhovačka (snad se pan ing. Špidla nebude zlobit za použití názvu chráněného jeho ochrannou známkou) odněkud z postsovětského Ruska. Oproti žánrovým klasikám, kde se staráme o restauraci, obchod, kadeřnictví či podobné provozovny oblíbené u té něžnější části herního obecenstva, Hercules využívá mytologických motivů i postav, což by mohlo přitáhnout i tu maskulinnější část hráčů. Což se konec konců na Databázi děje, jelikož cenově přístupnou hříčku si pořídil kdekdo.

Herkules, velkolepý hrdina antické mytologie, nám jaksi ztaťkovatěl. Zatímco dříve tento lamželezo s prstem v nose likvidoval Medusu, harpyje nebo dokonce stohlavou Hydru, nyní se uložil na odpočinek. Polehává v houpací síti, popíjeje božský nektar, a veškerou činnost v této obsluhovačce za něj vykonávají vykořisťovaní otroci.

Hlavním úkolem hry je zpacifikovat zlovolného temného boha Háda. V celkem 40 úrovních šmejdíte s vašimi posluhovači po obrazovce. Musíte si uvolnit přístupové cesty, těžíte dřevo, jídlo a zlato, budujete farmy, pily, skladiště a doly, abyste mohli splnit úkol, který před vámi stojí. Občas i samotný Herkules zdvihne svůj ctěný zadek, aby nevolníkům pomohl odvalit balvan, s nimiž si jejich vetché tělesné schránky nedokáží poradit. Někdy potřebujete spolupracovat s Medusou nebo Fénixem, kteří umožňují splnění specifických činností, a pro které rovněž musíte zbudovat příbytek.

Při hře musíte použít špetku, ale opravdu špetku strategického uvažování, jelikož musíte pečovat o dostatečnou zásobu dřeva i jídla, které spotřebovávají pracovní síly i vaše výstavba. Jinak jde v podstatě o rychlé a přesné klikání, aby vaši pohůnci byli neustále v pohybu a vytíženi. Samotné levely se od sebe příliš neliší, jak vizuálně, tak herní náplní. Výjimkou jsou boss fighty, kterými končí každá desetilevelová epizoda a které přinášejí určité zpestření v podobě akčních prvků nebo třeba hidden object náplně.

Nečekal jsem žádný zázrak, ale musím říci, že hra mě i přes určitou stereotypní náplň velice bavila. Je totiž poměrně přístupná, hra odsýpala jako když nůž krájí máslo a zlaté hvězdičky i achievementy za úspěšně splněné úkoly se jenom sypaly. Jen párkrát jsem opakoval úroveň a jedinou výjimkou byl tuším 38. level, kde jsem se chvilku zdržel, než jsem přišel na optimální postup, jak se vejít do docela šibeničního časového limitu. Hru dříve nebo později dohraje opravdu každý a jen dvakrát se mi stalo, že jsem musel level restartovat, jelikož jsem neměl k dispozici materiál pro další postup.

12 Labours of Hercules je příjemný casual relax a dávkovaný po menších porcích rozhodně nenudí. Nevtíravá hudba na pozadí i milá nenáročná grafika doplňují příjemný zážitek a tuzemský hráč si může lebedit u české lokalizace Made in Špidla. Dlouhé herní seance by mohly být stereotypní, ale na ukrácení dlouhé chvíle je hra ideální. Jakási blíže neurčená herní magie mě v podvědomí nutí nainstalovat další pokračování.

Pro: Zábava, jednoduchost a přístupnost, česká lokalizace

Proti: Stereotyp při delších herních seancích

Herní výzva 2017, č. 6 - Šedá myška

12 úkolů pro Herkula bylo pro mě docela příjemné překvapení. Popravdě jsem nevěřil, že mě dokáže takhle nadchnout a už jsem ji zařazoval do mé Steam kategorie "hry na prach". Ale první úroveň vystřídala další a další, až jsem hru nečekaně dohrál. Některé úrovně mi daly zabrat, ale jinak je to taková hezká oddechovka s jednoduchým příběhem.
A tu hudbu už asi z hlavy jen tak nevyženu... :)

Pro: hratelnost, grafika, hudba