12 Labours of Hercules VI: Race for Olympus

09.12.2016
20.12.2016
11.03.2020
02.01.2023

Hra je dalším pokračováním dobrodružství bájného řeckého hrdiny Herkula. Z hory Olymp se ztratil samotný Zeus, Herkules s manželkou Megarou tak rozjíždějí detektivní pátrání a snaží se zjistit, kam vládce bohů zmizel a kdo za to může. K ruce mají opět všemožné pomocníky a mýtické bytosti a putují s nimi po mnoha prostředích, od hor a nížin, skrz podvodní svět boha Poseidona, podsvětí boha Háda, i do věčně zamrzlých krajin.

Herním specifikem je opět time-management. Hráč ovládá především služebnictvo, které se stará o přísun jídla, dřeva a zlata, jakož i o opravu a výstavbu budov. Megara má schopnost zalévat keříky, odstraňovat olejové skvrny a oživovat uschlé stromy a přírodu kolem nich. Herkules je tu především pro svou nadpozemskou sílu. Ta mu pomůže jednak odstraňovat překážky v cestě, tak i odstranit led z keřů, které pak mohou opět přinášet plody.

Oproti předchozímu dílu je změn jen malé množství. Hru doprovází hudba, která se z části odchyluje od stylu v předchozích dílech. Přibyl nový bonus, který dovolí hráči krátkodobě využít nekonečné množství pomocníků a zajistit tak rychlejší přísun potřebných surovin. Golemové už nejsou protivníky, ale naopak jsou novými pomocníky. Ve hře je 50 levelů, v každém kole se nachází jeden kousek skládačky, a pokud se je daří sbírat, tak na hráče čeká za každých 10 kostek jedna bonusová úroveň. Za všech 50 kousků a splněné bonusové úrovně se zpřístupní dokonce i úroveň superbonusová.

Hra je jednou ze série Herkulových dobrodružství.

Někdy od minulého léta jsem měl od této série pauzu, takže už mi pomalu začínala chybět. Naštěstí vyšel po Vánocích nový díl, takže jsem ho teď konečně prošel.

Hned na začátku mě zaujala především nová hudba, která je mnohem živější a rozmanitější než dřív, občas jsem se sám přistihl, že se díky ní moje herní tempo také zvýšilo :) Potěšilo i celkem velké střídání herních prostředí, od zasněžených plání, přes podmořské levely k samotnému vnitru sopky a nakonec i k překvapivému prostředí skandinávské zmrzlé země.

Hratelnost je dá se říct pořád stejná, sice zde přibyl jeden nový bonus v podobě dočasného neomezeného množství dělníků, ale to je změna spíše kosmetická (ačkoliv v některých levelech opravdu vítaná). Zdálo se mi však, že je teď v každé úrovni potřeba trávit trochu více času než dřív. Překážky jsou často náročné k překonání (je potřeba větší množství surovin pro jejich zdolání) a tak je herní doba trochu uměle prodlužována.

Zpočátku jsem si myslel, že zvládnu hru dohrát za 1 den (kalendářní), začal jsem někdy v 15h a měl jen pár přestávek, někdy kolem 21h jsem začínal mít pocit, že hru asi do půlnoci dohrát nestihnu a opravdu, skončil jsem až v 0:30, tedy po necelých 8 hodinách herní doby. Ale co, byl jsem zas spokojen jako u předchozích dílů a to je to hlavní.

Schválně, kdy vyjde sedmička? :)

Pro: střídání prostředí, pěkná hudba, stará hratelnost

Proti: umělé prodlužování herní doby, stará hratelnost

Herní výzva 2018 - 10. Válka periferií

Tak já nevim, je to po šestý to samý, novinek je co by se za nehet vešlo, a přesto mě to s dětma pořád baví hrát a sedmičku už mám na Steamu ve wishlistu. Herkulova dobrodružství už mi tak splývají, že vůbec netuším, zda ta či ona fíčura už byla v minulém díle nebo je zde prvně, ale na této jednoduché hratelnosti je zkrátka něco, co mě nutí se těšit na každý další level. Graficky je vše hezky namalované a detailní a kouká se na to opravdu příjemně. Navíc díky tomu, že každý level zabere maximálně pár minut, nehrozí předávkování a hra tak nestihne začít nudit. Upřímně se vážně těším na ten další díl... :-)

Pro: Příjemná hratelnost, jednoduchost a zkrátka zábava.

Proti: Stále to samé.