Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zoo Tycoon

17.10.2001
76
224 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Klasický tycoon z prostředí zoologické zahrady. 2D grafika, kolem 40 zvířat k adopci, několik typů prostředí a velice nenáročná hratelnost dělají ze ZT dobrou věc na odpočinek.

Hlavním cílem je vydělávání peněz, které u vás budou nechávat spokojení návštěvníci. Začíná se s prázdnou plochou, kam se musí nasázet cesty a chodníky, klece pro zvířata se správnou zeminou a zelení, vodní plochy a tak dále. Každé zvíře má samozřejmě jiné nároky, což se lze dočíst v přehledné encyklopedii. Zoo ale také navštěvují i lidé, proto je nutné stavět lavičky, stánky, obchody, restaurace či dětské koutky, jinak se může stát, že se ze Zoo stane pouhý útulek pro zvířata. Mimo to je samozřejmě nutné koupit zvířata a umístit je do správných klecí (slon za obyčejnou drátěnkou není dobrý nápad). K tomu všemu se ale nesmí zapomenout na personál, od chovatelů až po uklízeče.

Ke hře vyšly dva datadisky (Dinosaur Digs a Marine Mania) i pokračování (Zoo Tycoon 2) se stejnými principy a 3D grafikou (a mnoha datadisky).


Poslední diskuzní příspěvek

Po letech jsem dostal nostalgickou náladu a začal hrát tuto hru. Od začátku scénáře. A zjistil jsem, že mi vůbec nejde vydělávat. Většina zoo prodelava jak cyp. Máte někdo nějaké typy?

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Krásně naanimovaný a ozvučený tycoon, spousta informací o zvířátcích (pokud vás to zajímá), přehled o tom co děláte... Zkrátka odpočinková hra jak má být. V kampani, respektive sledu postupně se otevírajících se scénářů, čekají někdy lehčí, jindy těžší oříšky (například kdy se modlíte, aby se ten párek okapiů už konečně spářil)...
Shrnuto a podtrženo pečlivým statistikem (což já nejsem) - příjemná zábava, neškodné, žádná herní brutalita (i když vypustit takle smečku tygříků mezi lidi :-D ), pohodička pro všecky, zvířátka se vždycky budou líbit.

Pro: grafika, zvuky, přehlednost, zvířátka, radost z narození mláděte ohroženého druhu

Proti: jak píšou hráči pode mnou - po chvíli už stereotyp

+14
  • PC 90
Hra je graficky docela pěkná. Jen si mohli u Microsoftu odpustit některé okrasy, jako saně tažené soby či letadélko s plakátem s logem autora hry, tedy Microsoft.

Hospodaření není překombinované, a tak je možné se celkem snadno dostat do černých čísel, přestože to chvíli trvá. Velmi nápomocné jsou k tomu bonusy za rozmnožení ohrožených zvířat, bohužel jen jednorázové (za první mládě, či první mláďata) či kompost. Vstupné do ZOO je samozřejmostí. Hospodaření si můžete vylepšit i stánky s občerstvením a upomínkovými předměty.

Kromě výběhů pro zvířata je možné postavit i různé specializované pavilony, jako pavilon dravců či insektárium atd. Bohužel, autoři se dopustili jedné chyby proti přírodě - párování u zvířat s vlastními výběhy. Mnoho zvířat však žije v párech jen v době rozmnožování a některá v stádech, kde je jen jeden samec, ale několik samic. A mohl bych pokračovat.

Takže na závěr, odpustím-li pro mne chybu nejzávažnější, týkající se zvířat, přes stereotypnost a nudu v pokročilejších fázích hry, docela dobré.

Pro: hezká grafika

Proti: po čase nudné, párování zvířat

+13
  • PC 90
Herní výzva 2019 - číslo 3. "Herní kutil"

Dlouho jsem přemýšlel, co do této kategorie dosadit, a vzpomněl jsem si na mou oblíbenou budovatelskou strategii z dětství. Příliš jsem neváhal, oprášil cédéčko a nainstaloval hru na můj pc. Netrvalo dlouho, a už jsem se mohl pustit do hraní.

Projel jsem si tedy nějaké scénáře, abych se do hry trochu dostal, a musím říct, že ty pozdější scénáře dokážou dobře zatopit. Až teprve poté jsem si koupil vlastní zoo, kde jsem neměl žádná omezení, tedy kromě množství peněz.

Vzpomínám si, jak jsem tehdy vždy koupil tu samou zoo, která byla krásně rovná a posetá pouze trávou. První zvíře, které jsem koupil, byl vždy lev a poté následovaly povětšinou zebry, gazely a žirafy. Dále to povětšinou už bylo čistě náhodné vybírání. Nyní jsem, ovšem udělal změnu a jako první zvíře jsem koupil divokého koně a poté gazelu.

Více, než zoo se zvířaty, jsem se spíše podle mě zaměřil na zájem lidí, a tak jsem nakoupil všemožné stánky s jídlem a pitím, poskládal jim tam jídelní stoly, aby měli kde hodovat. Ovšem to mělo přinést nějaké ty penízky do mé kasy, protože to jídlo nebylo zadarmo.

Vtipná, vždy byla možnost vypustit zvířata z klecí a nechat lidi například sežrat lvy nebo roztrhat tygry a ušlapat slony. To byla potom teprve ta správná podívaná.

Pro: Množství zvířat a dalších staveb, scénáře

Proti: Stereotypnost

+13
  • PC 75
Svého času mě to bavilo kvůli možnosti vypustit lvy :)... samozřejmě do trpělivě vypracované zoo s obrovskou návštěvností :).

Pro: Fakta o zvířátkách, často se člověk i něco naučil. Tycoon, takže na chvíli zábava. Vypuštění divokých šelem mezi návštěvníky :).

Proti: Tycoon, takže JEN na chvíli zábava.

+11 +12 −1
  • PC 70
Zoo tycoon byl můj první tycoon a strávil jsem u něj mnoho hodin. Stavba vlastní zoo, včetně pečování o všechny zvířata a navštěvníky mě bavilo a mělo to určité kouzlo. Obrovský počet zvířat a atrakcí, bylo skutečně z čeho vybírat. Grafika pěkná přehledná navíc jsem měl vždycky přehled o tom co se zvířatům líbí a co ne. Jako největší mínus beru to, že by mě už dnes asi nebavila

Pro: velký počet zvířat a objektů, možnost postavit si vlastní zoo

+7