Zombie Infection

prosinec 2008
09.09.2010
2017

freeware (dříve placená hra)

Roku 2011 je město New York vystaveno několika teroristickým útokům. Policie ani armáda již není schopná udržovat pořádek v ulicích a kriminalita ruku v ruce s nepokoji komplikuje život zdejších občanů. Řešení však přichází v podobě soukromých organizací, které vysílají do ulic cvičené týmy. Ty časem nabírají na popularitě a kromě bojovníků se zločinem se z nich stávají i jacísi baviči, jelikož jsou následováni televizními štáby a fanoušky. Jedním z takových je i tým Inside the Action, který při jednom ze svých zásahů čelí dosud nevídanému problému a tím je neznámý virus, který mění lidi v zombie. Boj proti terorismu tak nabírá úplně nový rozměr...

Zombie Infection je akční adventura s lehkými prvky RPG. Hráč se zprvu ujímá vůdce týmu Andersona, který je orientovaný na střelné zbraně. Postupně se však vžijete i do role Mika, odborníka na chladné zbraně, který pro boj využívá především katanu a shurikeny, a novinářky Shawny. Ta preferuje spíše stealth přístup a její kamera ji zvýhodňuje na určitý typ nepřátel náchylných na světlo. Nezapomíná však ani na svou profesi a i přes probíhající apokalypsu se snaží získat cenné nahrávky a informace.

Při průchodu zničeným New Yorkem může hrát využívat k boji i prostředí a ulehčovat si tak postup. Střílení však není jediná náplň a při své cestě lze prohledávat domy či ulice a hledat cenné suroviny. Z těch lze časem i vytvořit nové užitečné předměty. Stejně tak lze v lehce otevřených úrovních narazit na NPC a nechybí ani boss fighty.

Roku 2010 vyšlo pokračování Zombie Infection 2 a verze pro iOS, která však krom jména nemá příliš společného. Původní titul byl následně pro mobilní telefony s Androidem uvolněn zdarma a lze jej najít v kompilaci her Gameloft Classics: 20 Years.

Já jsem u těhlech Gameloftích her nikdy nepochopil, proč měly tak neskutečně sekané animace i přesuny obrazovek. Vypadalo to pěkně hnusně.

• J2ME 85
Hry od Gameloftu nejsou obvykle špatné, ale zatím žádná ve mě nezanechala hlubší dojem. Zombie Infection je ale výjimka, hra je opravdu hodně povedená a vzhledem k platformě nemám prakticky co vytknout. Příběh o ochraně pořádku nevládními organizacemi, který se zvrtne v zombie apokalypsu, není nijak zásadní. K zvolenému žánru se ovšem hodí a člověk podobný styl i očekává. Hratelnost je jasně inspirovaná klasickými díly série Resident Evil, jen se vše přesunulo do pohledu shora. Nechybí práce s inventářem, kombinování předmětů ani boje s bossy. Postav je několik, postupně se jejich ovládání střídá a každá má svůj styl a schopnosti.

Slušná je i délka hry, skoro osm hodin. Díky střídání postav a neustále novým překážkám je hraní po celou dobu zábava. Jednotlivé mise jsou dobře navržené, občas přítomná NPC zase trochu zamíchají s prioritou úkolů. Podle postavy bojujete spíše na dálku nebo na blízko, případně více využíváte opatrný postup. Vzhledem k ovládání je šikovně vyřešeno zaměřování, záleží totiž na načasování výstřelu, zaměřovač se pohybuje po cíli samostatně. Z počátku to možná působí zvláštně, ale zvyknout se dá rychle. Technické zpracování je s přihlédnutím k omezením dobré a na menším displeji hra vypadá slušně i dnes. Navíc ani ovládání nehází klacky pod nohy. Celkově jsem ze hry vlastně dost nadšený a rozhodně ji doporučuji vyzkoušet.