Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zak McKracken and the Alien Mindbenders

63
13 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
01.10.1988 PC
1988 AtSTAmigaC64
01.02.1991 FMT
Vývojáři:
Lucasfilm Games
Zak McKracken je po Maniac Mansion další hra využívající SCUMM engine. Právě s MM má Zak mnoho společných prvků - např. přepínání mezi vícero postavami, možnost dokončit hru lehce odlišnými způsoby, skvělý soundtrack, nebo z každé věty a situace sršící humor.

Děj se odehrává v "blízké budoucnosti" v roce 1997. Ujmete se role pisálka Zaka, jenž dostane za úkol napsat reportáž o dvouhlavé veverce, která terorizuje okolí. Výlet do Seattlu se ale brzo změní v záchranu lidstva před mimozemšťany Caponiany, kteří přes telefon vysílají jakýsi signál, jímž snižují inteligenci lidí. Jejich plán je oblbnout lidi natolik, aby byli ještě hloupější než oni a posléze obsadit Zemi. Tuto situaci naštěstí předvídali "hodní" mimozemšťané - Skolariani - a tak nechali na Zemi obranné zařízení a právě zprovoznění tohoto zařízení bude hlavním cílem Zaka a dalších postav, kterých se během hry ujmete.

Kromě Zaka lze ovládat archeoložku a vědátorku Annie a dvojici studentek Melissu a Leslie. Procestujeme opravdu celý svět - San Francisco, Seattle, Londýn, Mexico City, Egypt, Nepál, Bermudský trojúhelník, Mars atd. Nutno říci, že během hry se dá často dostat do "game over" situace (a nejde jen o smrt), kdy pomůže jedině nahrání pozice. Důležitý je také stav bankovního konta postav, je totiž nutné kupovat si letenky a různé předměty.

Hra byla vydána v několika verzích - původní 16barevná Commodore 64, vylepšená PC verze a po technické stránce nejlepší, kompletně překreslená FM Towns verze s 256 barvami a vylepšeným soundtrackem.

Hra se díky nadšení fanoušků dočkala po dlouhých letech vývoje neoficiálního pokračování s podtitulem Between Time and Space.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 40
A poslední známější adventura z osmdesátek je za mnou. Rovnou dopředu přiznám, že jsem ji hrál s návodem, protože jinak bych ji hrál měsíc a v životě bych ji nedohrál.

Příběh je jediné co mě u hry jakžtakž drželo. Bulvární pisálek Zak McKracken má napsat článek o dvouhlavě veverce, ale místo toho se zaplete do spiknutí mimozemšťanů. Ti chtějí paprskem blbosti udělat z lidstva stupidní rasu, naštěstí na to myslela jiná mimozemská rasa a tak po světě poschovávala části zařízení, které to může zneutralizovat.

V detailech je to ale neskutečně vybředlé. Člověk si klade otázky proč mimozemšťani nedali lidstvo přístroj rovnou, proč musím jako hráč obletět snad 10 míst včetně Marsu abych ho poskládal. Kromě Zaka ovládáte ještě jednu holku na Zemi a dvě holky na Marsu. Ty si jen tak v klidu postavili vesmírnou loď, obleky a vydaly se na Mars čekat na instrukce. Ech. Pak holky na Marsu objeví stopu a Zak ji použije na Zemi (aniž by byli ve spojení). Marťanské tokeny se kupují kreditkou, marťanskou pyramidu otevřete ukradenou sponkou z holičství... Nebo vystoupíte v Seatlu z letiště a za ním je jeskyně, za letištěm v Londýně leží Stonehenge...

Grafika a ovládání je stejné jako u Maniac Mansion, to znamená Scumm, nehlásící se předměty a pohodové ovládání. Ve všem ostatním je to pomalu horší jak sierrovky. Můžete umřít, nevzít důležitý předmět, ztratit důležitý předmět. Cestujete po světě, ale pokud si dobře nenaplánujete trasu, dojdou Vám peníze. A bez návodu nemáte šanci zjistit, kam je potřeba právě letět (a s kým). Z prvního letu můžete odejít pravým tlačítkem, aniž byste vzali důležité předměty. Jsou tu čekačky na nějakou událost, naprosto šílené kombinace předmětů. Potkáváte lidi, ale nemáte možnost talk.

A do toho všeho je tu spousta obrovských, nesmyslných a nezmapovatelných bludišť (naštěstí to poslední neplatí a nějaké mapy na internetu jsou). Je to málo? Půlka z těch bludišťat je potmě a tak zuřivě klikáte a hledáte pochodeň na zapálení.

S tahovým hovadským dějem by člověk čekal že to bude vtipné, ale není. Ani nemůže být, protože s nikým si moc nepokecáte. Jediný úsměv na tváři mi vyloudilo mimozemské koště. Zkrátka pro kompletisty jako já zajímavé, jinak ztráta času.

Pro: Spousta lokací, zajímavě vypadající příběh.

Proti: Těžké, neférové, nesmyslné jak v detailech tak v hratelnosti, nekonečná bludiště.

+10
  • PC 35
FM TOWNS VERZE:
Jsou adventury které vám nabídnou skvělý příběh,chytré či originální puzzly nebo vtipné dialogy při nejlepším někdy všechno do hromady, tyto adventury jsou jak balzám po náročném dni v práci či ve škole a pak tu jsou adventury které se rovnají tomu jako by jste pracovaly každý den devět hodin s úchylným uklízečem který by vám vyhrožoval tím že vám do kafe stříkne jinou smetánku než jakou máte na mysli, tyto adventury jsou jednoduše peklo. A ano říká se mi to s těžkým srdíčkem (ne, kecám) ale Zak McUkrutnýKraken se k nim řadí.

No jo kdo by to řekl že adventura od LucasArts může být tak špatná, nehratelná,otravná,debilní a nelogická v tom směru že vás ani po nelogickém puzzlu neodmění nějakým vtipným vtipem jako je tomu u Monkey Islandu, který ruku na srdce měl velice vysokou obtížnost ale aspoň měl vtipné dialogy a odměnil vás velkou porcí humoru ale tady ? Ne tady po hromadě těžkých puzzlů dostanete leda tak kokosem do nosu. Víte ale co nejdřív si řekneme příběh aby jsme začali tak nevinně, málokdy se totiž stává že jedna hra mě tak zklame a rozčílí že jí určím za jednu z nejhorších adventur.

Po celé zemi se rozšiřuje vlna stupidity za kterou mohou mimozemšťané a do toho reportér Zak má už delší dobou podivné sny o dívce a přístroji, navíc Zak dostane od šéfa za úkol napsat článek o dvou hlavé veverce. Tadááááá a to je celý příběh který je ale kupodivu na komediální adventuru solidní a dokázal bych si představit že by se s trochou umu z něho dalo hodně vytřískat, bohužel tady se tak nestalo.

Ze začátku se vžijete do role Zaka v jeho bytě a na vás je začít něco dělat, ale vy nevíte co jelikož jediná co vám hra řekla je veverka je v Sijetlííčku a máš divné sny, tak že vy bez myšlenek bloudíte po San Franciscu (úvodní lokace) nevíte co dělat a jednoduše vše sbíráte,zkoušíte apod. Říkáte si určitě ´´ Ale Jonesi vyzpovídej postavy a určitě budeš mít představu co dělat !!!. Víte ale v čem je problém ?! Tady dialogy provádět nemůžete, tím pádem ještě více nevíte co dělat. Jediné dialogy tu jsou když vyjdete do místnosti nebo někam k nějaké postavě tak vám řekne pár vět a konec, tím konverzace končí.

Ano dialogů je tu málo a bohužel jsou strašné, občas se jim povede vyplodit nějaký vtip u kterého se pousmějete, ale bohužel dialogy jsou hloupé jako kdyby sám autor ujížděl na stroji co mimozemšťané sestrojily, jelikož postavy při seznámení na sebe nelogicky reagují ihned si všechno řeknou tak aby dialogů bylo co nejméně a do toho řeknou nějaký dětinský vtip. Humor tu také většinou spočívá v tom že tu jsou různé narážky na tituly od Lucase jako Indiana Jones či menší narážka na Maniac Mansion. Dialogů je málo a navíc jsou ve většině případů hodně okleštěné a nelogické v reakcích postav.

Obtížnost kterou jsem nahoře nakousl je vysoká a opravdu velmi vysoká a aby toho nebylo málo ve hře můžete cestovat po různých zemích, do toho máte kreditní kartu na které vám vždy musí zůstat peníze aby jste si platili letenky a další věci, no a dokonce ve hře může nastat ´´Konec hry´´. Nejenže je ve hře občas pixel hunting tak tu ještě do toho všeho máte i občas nelogické kombinace, ehm já vím Monkey Island či Sam and Max je mají taky a dokonce někdy i více nelogické ale oni vám alespoň pomocí dialogů dají nějak vědět o tom co dělat a nebo vás obmění skvělým humorem, tady jednoduše není nic proč hru hrát dál. Obtížnost je vysoká, vy nevíte co dělat a zkoušíte a zkoušíte, no ale co se divit hra vyšla v době kdy tu hra byla od toho aby jste u ní zůstaly na šest let.

A jelikož se řídím pravidlem že v každé hře je něco dobrého tak i tady je. Určitě musím pochválit skvělý soundtrack, u kterého jsou akorát špatné ambietní skladby které jsou jednoduše otravné a zvukově hnusné, dále je tu i docela příjemné grafické zpracování a i Zak je docela sympatická postava občas řekne i něco vtipného.

Dobře tím ale pozitiva končí a já v zápalu blbos..., naštvanosti, zapomněl zmínit bludiště ano BLUDIŠTĚ, hra vám jich nasází tolik že už to ani není normální, tyto bludiště jsou otravné nudné a většinou se v nich chodí náhodně, a aby toho nebylo málo ve hře i přepínáte mezi čtyřmi charaktery, a dva z těchto charakterů jsou na Marsu ! (prostě normálka ne ?)

Tak asi jsem řekl všechno ale tato hra je hrozná, je to jednoduše nejhorší adventura co jsem hrál ( z těch komerčnějších). Chápu že některé lidi oslovila ale asi to bylo tím že jí hrály když vznikla ale já co nemá nostalgické brýle jí můžu vidět v čisté kráse, tedy kráse ne, spíš v blátě. Nebudu to rozkecávat Zak McKracken je špatná hra není ani moc vtipná, humor je totiž dětinský a trapný, do toho vysoká obtížnost která vás ničím neodmění ani humorem či zajímavým příběhem.

PS: Těším se na neoficiální pokračování, které se z toho co jsem viděl jeví příjemně a má do konce už anglický dabing !

Pro: Soundtrack, Zak, malá hrstka vtipů, grafické zpracování

Proti: Vše ostatní !!!!!!! (tohle berte s rezervou ! :D)

+8