WWF Raw

WWE Raw

11.02.2002
14.10.2002

Jedná se o wrestlingovou hru, založenou na skutečné televizní show a vydanou společností THQ v roce 2002. Šlo o první WWE hru určenou pro konzoli Xbox a zároveň také o poslední hru pro počítače z tohoto univerza na dlouhých třináct let, až do roku 2015, kdy vyšel první WWE 2K15 z dále pokračující série. Původní název WWF Raw (World Wrestling Federation) byl pouze několik měsíců po vydání změněn na již známý WWE Raw (World Wrestling Entertainment) z důvodu přejmenování samotné wrestlingové společnosti.

Hra nabízí možnost ovládat jednoho ze 45 profesionálních zápasníků (například The Rock, Stone Cold, Triple H, The Undertaker nebo Kane) nebo si vytvořit svého zcela unikátního wrestlera, kterého poté hráč provede řadou náročných zápasů až k pásu šampiona. Hráč zde přitom není ochuzen ani o diváky oblíbené úvodní vstupy s podmanivou hudbou, napadání soupeře po cestě do ringu nebo o zápasy až čtyř postav najednou.

Jako mladý začínající lékař..ne, pardon, to jsem trošku odbočil k cimrmanovskému Záskoku.
Jako mladý pokročilý uličník někdy na druhém stupni základní školy jsem wrestlingové zápasy v televizi vyloženě hltal. Jasně, už tehdá jsem věděl, že výsledek i průběh jednotlivých konfrontací je předem dán, ale jelikož mě vždy bavily bojové a kontaktní sporty, nenechal jsem si ujít snad jediné vysílání tohoto (zdánlivě stupidního) pořadu. Někdo by ještě dodal "..pro hloupé obtloustlé americké hamburgerožrouty!". Pro mě osobně ale kouzlo tohoto sportu nespočívá v nějakých dopředu domluvených provokacích, trash-talcích nebo ne moc povedených hereckých vystoupeních. Spočívá v tom, že zápasníci musí ve skutečnosti podstupovat velice náročné fyzické tréninky a sparingy, od kterých se pak odvíjí téměř vše, co v ringu předvedou. Klasický punch, u kterého i kojenec pozná, že nedošlo k žádnému kontaktu, samozřejmě nikoho neohromí. Ovšem takové skoky z výšky nebo různé variace přehazování a shazování protivníka, to už jiná káva. Sem tam to i nevyjde úplně podle plánu a borci si ze zápasu odnesou nepěkný úraz..
To by byl tedy nějaký obecný úvod a nyní už se budu věnovat jen a pouze hře samotné. Dostal jsem se k ní někdy v roce 2007, tedy zhruba pět let po jejím vydání. Už tehdá mi připadala graficky lehce zaostalá, především tedy hlavní menu a jednotlivé in-game "entrance" filmečky zdejších fighterů "stály za to". To ale není až takový problém, jelikož grafická stránka je pro mě vždy až na druhém místě. Ze začátku mě trošičku zlobilo ovládání a potvrzování jednotlivých úkonů, ale celkem rychle jsem si na ně navykl. Jakmile jsem se pak prokousal mnoha nastaveními ke zkušebnímu zápasu, byl jsem už celkem spokojen.
Tato mlátička rozhodně není nějaký další Mortal Kombat, v rámci možností se opravdu jedná o reálné wrestlingové zápasení. Soupeře se nesnažíte ukopáním k smrti připravit o poslední čtvereček zdraví na jeho health baru. Ten zde mimochodem ani není. Pomocí chvatů a kombinací musíte oponenta "unavit" a poté mu nejlépe nasadit jednu z mnoha pák na tělo, po kterých v časovém intervalu zápas takzvaně odklepe. Další možností budiž ponechání soupeře mimo ring delší dobu, než dovoluje časový limit.
Každá z hratelných postav má, krom základních pohybů pro všechny totožných, své specifické údery, zakončováky a různé jiné vylomeniny. Líbila se mi podobnost oněch úderů s reálnou předlohou, například takový "The Rock" a jeho oblíbené punch combo je zde vykresleno opravdu skvěle. Obrovskou předností WWF Raw je možnost tvorby vlastní postavy. Od úvodního intra, přes hudební motiv, vzhled, vlastnosti až po jednotlivé bojové kombinace. Chválím také předvolbu, díky které je možné zápasit v týmech nebo s více protivníky.
Každopádně, nedávno jsem Raw nainstaloval, abych zavzpomínal na staré dobré časy a ...hra mě bohužel absolutně nebavila. Grafika mě strašně bila do očí, ovládání mě vytáčelo, jednotlivé zápasy nudily a některé prapodivné úhly kamery tomu ještě dodaly korunu a po hodině šla tato mlátička do virtuálního koše. Hodnotím tedy lehkým nadprůměrem s ohledem na stáří hry. Pro fanoušky wrestlingu i dnes zajímavá volba, pro ostatní asi zbytečná ptákovina.

Pro: reální wrestleři, tvorba vlastního bojovníka, hra v týmech, zajímavé údery a kombinace, používání předmětů (židle atd.)

Proti: ovládní, úhly kamery, grafika, po chvíli hraní přichází stereotyp