Witch on the Holy Night

Mahōtsukai no Yoru

08.12.2022
13.12.2023

Kinetická novela Witch on the Holy Night je prequel k Tsukihime a spadá do stejného univerza jako Fate/stay night. Původní verze hry vyšla pouze v Japonsku v roce 2012 pro PC, zatímco značně obohacený remaster obsahující vylepšenou vizuální stránku a kompletní japonský dabing byl vydán celosvětově o deset let později.

Příběh se odehrává v roce 1989 a soustředí se na Aoko Aozaki, která se nedobrovolně stane dědičkou rodiny mágů a nabývá tak povinnosti studovat magii a spravovat okolí města Misaki. Její poměrně osamocený život v rodinném sídlu nabere nečekané obrátky, když na její území vkročí nečekaný vetřelec.

Já tak dlouho čekal na překlad této VN, že jsem naprosto minul, že to vyšlo minulý měsíc worldwide.

Jako první se při hodnocení Witch on the Holy Night patří upozornit, že se jedná o součást univerza čítajícího desítky her, seriálů a filmů. Jeho tvůrcem je Kinoko Nasu a dá rozum, že nemůže osobně stát za každým z těchto děl. Právě tuto kinetickou novelu však přímo napsal a je to znát.

Předně se jedná rozsahem o kratší hru, než bývá v žánru zvykem (cca 20 hodin) a obsahuje tak menší množství postav i dějových zápletek. Nabízí však další z mnoha pohledů na nejednu z otázek proplétajících nesčetné množství organizací operujících v tomto světě. Ústřední dvojice hrdinů, mág-učednice Aoko a naivní venkovan Sizuki, se vzájemně doplňuje a zastupuje zcela opačné pohledy na takřka každou ze situací, ve kterých se ocitnou.

Příběh jako celek není nijak originální a poměrně předvídatelný, avšak provedení a spisovatelské umění z něj dělají záležitost nutící k zamyšlení i opakovanému hraní, jelikož porozumět všem nuancím není napoprvé vůbec snadné. Brán samostatně navíc překypuje zdánlivě zbytečnými informacemi, nicméně v rámci celku zapadá do složité a členité mozaiky.

Technicky se jedná pravděpodobně o nejlépe prezentovanou vizuální novelu současnosti. Sice se stále skládá z převážně statických obrázků, ale jejich podání, plné přechodů i menších animací, ukazuje, že si s podáním každé scény dal někdo zatraceně záležet. Společně s hudebním doprovodem a vynikajícím japonský namluvením pak vzniká jedinečná atmosféra.

Určitě bych Mahotsukai no Yoru doporučil fanouškům ostatní tvorby daného univerza. Ostatním pak může zprostředkovat poměrně zajímavý zážitek a možná i vstup do poměrně náročného, ač odměňujícího, světa.