Where in the World Is Carmen Sandiego?

1985
1990
1991
1992
1993

freeware (dříve placená hra)

Where in the World Is Carmen Sandiego? je prvním dílem populární série vzdělávacích her pro děti. Úkolem hráče je najít a zatknout světoznámou kriminálnici Carmen Sandiego, která velmi často mění své působiště. Při honbě za Carmen bude muset hráč uplatnit své zeměpisné znalosti, aby získal indicie, které ho k ní přivedou a navštíví celkem třicet různých států. V každé lokaci je hráč omezen časovým limitem. Jako nápověda měla fungovat kniha The World Almanac and Book of Facts, se kterou bylo první vydání hry prodáváno.

Hra se dočkala vydání i na mnoha jiných platformách, jako například SNES či SEGA Mega Drive. V roce 1990 vyšla rozšířená edice hry, která obsahovala lokace z celkem padesáti devíti států, o dva roky později hra vyšla i na CD nosičích a o další dva roky později Windows edice s názvem Where in the World Is Carmen Sandiego? Classic Edition. Kromě rozšířených edicí došlo na čtyři další přímá pokračování, z nichž poslední, z roku 2011, je přístupné pouze pro uživatele sociální sítě Facebook.

Postava Carmen Sandiego byla později využita i pro jiné než zeměpisné vzdělávací hry, například pro hry matematické či dějepisné. Pro velkou popularitu této hry vzniklo taktéž několik televizních pořadů, deskových her a knih s Carmen Sandiego. Několikrát byla plánována dokonce celovečerní filmová verze se Sandrou Bullock či Jennifer Lopez v roli Carmen.

Tuhle hru, tedy vlastně evropskou odnož, jsem hrál jako úplně malý svišť a bohužel jsem měl v té době jako hlavní zájem zeměpis a přehledy o zemích, takže jsem věděl kde se čím platí a názvy všech větších měst. Bylo to na mě moc jednoduchý a za to vás hra vlastně trestá. Pachatele dopadnete hned, ale neshromáždíte dostatek důkazů. Na druhou stranu toho, koho zeměpis vůbec nebaví, nebude bavit ani takhle kvízová hra.

Pokud někoho zajímá zeměpis, tak před lety jsem objevil Seterra, tam jsem se naučil hlavní města států USA, finských regionů atd. Občas jsme se tak v hospodě s kamarádem zkoušeli:)