Stavíte si vzdušné zámky, malujete budoucnost a ubíráte se ke krásným představám, co asi bude za 5, 10 nebo třeba 20 let. Ve výsledku to však může dopadnout úplně jinak, než očekáváte. Jste svědky stěhování postavy, kterou za celou hru ani jednou nepotkáte, ale i přes to tak nějak tušíte, co se kolem ní děje, jaká je a čím si nejspíš zrovna prochází. Objevíte se v prostorách bytu, garzonky nebo baráku a chopíte se vybalování krabic. Jednou narazíte na staré známé předměty, které nás doprovází už odmalička, za tu dobu trošku sešly, ale pořád pro nás nejspíš mnohé znamenají a nebo nás i pěkně štvou, ale stejně je nemůžeme nechat jen tak jít. Jindy se objeví zbrusu nová krabice ukrývající něco nového, praktického, pro radost nebo obojí.

Hra je velmi odpočinková, oddechová a zároveň může vyvolat záchvaty OCD, kdy chcete mít všechno pěkně srovnané, i když je to v šuplíčku, kde na to neuvidíte, na stole nebo vlastně kdekoliv. Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude natolik bavit vybalování věcí v nových obytných prostorách. Nejspíš dělá hodně i fakt, že věci z krabice taháte na slepo, jednou je to hrnec, po druhé bota a nabo kleštičky na nehty či celá mikrovlnka. Nakonec Vás hra upozorní, zda jste něco neumístili naprosto nevkusně, předmět orámuje červenou linkou a musíte přijít na to, kde je její místo. A pro lovce easter eggů či achievementů, je tu i jakási neviditelná minihra, kdy Vás hra odmění za zajímavou kombinaci předmětů vedle sebe jakousi sběratelskou nálepkou.

Pro: + Ideální na oddech, příjemná grafika, puntičkáře zabaví

Proti: Hra úplně nepočítá s tím, že se "až tolik" flákáte a tak může v daném pokoji dohrát hudba

Unpacking je nenáročná a odpočinková hra, na kterou musí mít člověk náladu. Přeci jen, ve hře pouze rozbalujeme krabice a ukládáme jejich obsah do polic, regálů, skříněk, pod postel, na zeď, zkrátka všude, kam je třeba. Mě hra naštěstí sedla přesně do nálady a měla na mě až relaxační účinek.

Za celou hru často stěhující se majitelku bytů nevidíme a její životní cestu tak sledujeme jen s pomocí jejích osobních předmětů. Poznáme tak její studia, její koníčky (mimo jiné očividně ráda hraje videohry, takže velké plus :)), vztahy, vrcholy i pády, a to vše beze slov. Tvůrci si v tomto ohledu s předměty docela vyhráli. Některé tyto mini příběhy jsou hlubší, než by hráč čekal.

Tu a tam jsem narazil na předmět, u kterého ani teď netuším co jsem to vlastně "držel". Hlavně se jednalo o malé věci či různé lahvičky v koupelně. Občas jsem se také podivil, když mi některý předmět zasvítil červeně (hra vás tak upozorní na nesprávně zvolené místo), a já ho pak musel strčit jinam, na místo naprosto nelogické (stalo se párkrát v kuchyni).

Rozhodně musím ocenit pixel artovou grafiku, vše je pěkně propracované do nejmenšího detailu. Hudba je spíš taková jednoduchá a přesně se hodící k tomuto typu hry.

Tahle hra je zkrátka naprostý relax a dobře posloužila jako pohodová výplň mezi většími tituly.
Mám rád vyhlašování her roku formou diskuze nějakého herního webu. I když se tam málokdy probojují menší kousky, často je někdo zmíní. Unpacking je spolu s The Forgotten City a Inscryption jedna ze tří her, které jsem se letos rozhodl rychle zahrát, než přijdou hlavní taháky. A vybral jsem si dobře. Unpacking tvořil zenovou rovnováhu k děsivému Inscryption a byla radost ji hrát.

Ve hře vybalujete krabice. A to je vše. Hra nenabízí žádnou další herní náplň. Dohrajete ji za 2-3 hodiny a je v ní maximálně 10 vět textu. Proč je tedy zajímavá? Hra formou vybalovaných věcí vypráví příběh o postavě, které ty věci patří. Ať už se jedná o nostalgické předměty, které s ní jsou celý časový úsek, nebo vzpomínkové předměty, které je lepší schovat někde hluboko do skříně, protože se váží k něčemu, co už není. Jeden ze silných momentů bylo, když jsem vybaloval krabice zřejmě po přestěhování se k partnerovi hlavní postavy a marně jsem se snažil pověsit někam na zeď diplom. Nebylo místo a diplom musel pod postel. A tak hra nabízí zřejmě to nejsilnější poselství – nikdy nezůstávejte s někým, kdo vám nedovolí pověsit si na zeď diplom, nevydrží to.

Občas hra taky vypoví něco o vás - stylem jakým seřadíte knihy v knihovně apod.. možná se začnete těšit na vaše příští stěhování abyste vše udělali lépe, jako v této hře.

Ačkoliv bych případný druhý díl asi už nehrál - bohatě mi stačil tento zážitek, naprosto si dokážu představit, že by to mohlo někoho bavit dlouhé hodiny. A já případnému pokračování dost fandím. Příjemný zážitek.

Pro: Hudba, pohodová atmosféra, grafika

Proti: Občas problém zjistit co za předmět vybalujete

Už dlouho jsem neměl z klikání takhle ztuhlou ruku. Naposledy když jsem hrál nějaký ten cookie clicker nebo něco podobného. Unpacking je hodně jednoduchá hra, ale jestli bude relaxační nebo ne záleží jen na vás.

Rozmisťování předmětů po místnostech je zábavné, až na ty úplně nejdrobnější – hlavně hračky. Nevím, proč s sebou dospělý člověk tahá tolik harampádí, ale někdy holt sentimentalita přebije zdravý rozum. Během rozbalování pozorný člověk může odhalovat střípky příběhu, ale já jsem toho moc kromě dvou vztahů nezpozoroval. V reálu by to asi byla noční můra furt se takhle stěhovat, snad mě nic takového nečeká.

Hra vás nutí k tomu, abyste předměty umisťovali do oblastí, kam podle logiky autorů patří. To, že se s nimi na všem neshodnu, je pochopitelné, ale někdy jsem vůbec netušil, co za předmět vlastně držím v ruce. To se pak těžko hádá kam s ním. Možná že tam nějaké popisky šly zobrazit, ale já to nenašel. Těžko pak budu hledat nějaký příběh sestavěný z věcí, které jsou jen chuchel pixelů.

Organizace kuchyně mi přišla asi nejméně logická, často jsem byl nucen cpát spotřebiče do míst, kde by se k nim špatně přistupovalo. No a to nevyužité místo pod postelí

Doporučuju nehrát to moc rychle, to je ale něco, co já dělám u nových her vždycky. Ale tohle je jedna z her, kterou zahrát podruhé nezabolí.

Pro: poklidná hratelnost, koncept

Proti: chuchle

• XboxX/S 85
Hra Unpacking ( 2021 )

O této hře jsem se dozvěděl teprve nedávno a když jsem o ní slyšel, tak zaznívala samá slova chváli. To mě přimělo se do této hry téměř okamžitě pustit a zjistit čím si tak dobrá hodnocení vlastně zaslouží.

Jedná se o malou hříčku, která vyšla pod hlavičkou Humble Games a hlavním motivem hry je, že budete jednoduše " vybalovat " věci z krabic a ukládat je na patřičná místa.
Asi si říkáte ,, to opravdu nic jiného dělat nejde? No ještě můžete také přerovnávat, ale tím se všechny možnosti vyčerpali. Nebo ne?

Přeci jenom ve hře jde i o něco jiného než jen o duchaprázdné vyndavání věcí z krabic.
Jde také o příběh, který se vám bude vyprávět  pomocí stěhování. Stěhování někoho, koho za celou dobu na vlastní oči ani neuvidíte, ale přitom budete poznávat celý jeho život zkrze věci. Díky těmto věcem se vám tak budete dozvídat o životě člověka, který se postupně vyvíjí a dospívá, než se z něj stane usedlí člověk co má svůj vysněný rodinný dům a rodinu. První stěhování přijde roku 1997, kdy ten někdo má teprve jen pár věcí. Těch bude ale postupně přibývat a také se budou měnit.
Ale některé budou zůstávat. A vy budete zjišťovat co má tato osoba ráda a kam vedou její kroky. Obydlí se bude různě měnit a projdete si všelijakými možnými místy. Jednou budete bydlet u někoho, kde už spoustu jiných věcí je a na ty vaše už nebude zbývat moc místa. Někdy zas budete bydlet v opravdu malém bytečku a zteží se vejdete. A nebo naopak už ve velkém, kde zas budou krabice na každém rohu.

Co je ale na této hře nejlepší je její pohodová až přímo zenová hratelnost. Může se samozřejmě stát, že pro lidi trpící potřebou přerovnávat věci, se z klidné hříčky stane diagnóza pro OCD. Pro většinu lidí ale půjde opravdu spíše jen o uvolňující záležitost.

Tomu dopomáhá také roztomilá pixel artová grafika a příjemná jednoduchá hudba.
Za zmínku také stojí velmi propracované zvuky předmětů, které dobře reagují na to, kam danou věc pokládate.

Tato hra není dlouhá, jedná se spíše o takovou malou jednohubku. Je ovšem pouze a jen na vás jak dlouho ve hře strávíte. Já osobně jsem se vybalováním zas tak tolik netrápil, ale i tak jsem občas nějakou tu věc pěkně srovnal a někdy jsem zas nevěděl kam předmet umístit ( třebaže jsem nevěděl co to vlastně je ). Nekonec jsem ve hře strávil něco málo přes 5 hodin.

Unpacikng je ve svém jádru sice jednoduchá hra a přesto svým nápadem a pojetím dokáže hluboce zaujmout. Už nějaký ten pátek jsem nezažil tak originální hru. A byť by se dalo říci, že může být svojí hratelností i tak trochu nudná, tak já jsem si její příjemnou atmosféru užil.
Hra je drobná hříčka o skládání věcí z krabic do pokojů či celých bytů. Je to jednoduché a funguje to.
Grafika je pixelová a barvy velmi příjemné na oči. Hudba pak uklidňující.
Líbí se mi možnost malých funkcí jako je zapínání spotřebičů či interakce s určitým nábytkem.
Hru bych doporučil, jen bych ji vytkl krátkou dobu hraní. Ale hříčka na krátké zabavení je to fajn.

Pro: Grafika, hudba, možnost další interakcí v lokacích

Proti: Doba dohrání