Mimochodem přidal jsem do galerie let's play video podle kterého jsem se to učil ovládat. Ten co to komentuje má suprovej přízvuk a dobré hlášky. Třeba když potká toho druida na začátku se jménem "Dwp" :)
ugraugra: Doufám, že pak napíšeš nějaký pořádný komentář, pořád se nemůžu rozhodnout, zda to zkusit či ne. První spuštění mě zrovna nenadchlo...
Tak jsem projel většinu měst a sesbíral všechny runy.

Navíc mám koně (kterej je víceméně na prd a navíc jsem se dost navztekal, když jsem zjistil že s ním nemůžu kempovat a doplnit si zdraví a nevěděl jsem jak se z něho slézá :D), loď a sextant (konečně jsem tak zjistil co znamenají ty písmena v závorkách v návodech). Jediný co mi ještě není jasný je, jak se střílí z děl na lodi.

Ted ještě nahrabat nějaké ty body do ctností, meditovat u oltářů (to zas bude porod než je najdu) a stát se avatarem.
ad doba hrani: Tak si ctu rozhovor s R.Garriotem z roku 1985 a na dotaz ohledne delky hry rika, ze trojka pry zabrala asi 2-3 mesice, kdezto ctyrka pry je 4x delsi :)
ugraugra: Neboj, jsi v poradku :) Ja kdyz rozehral Pool of Radiance, tak mi pa lidi taky naznacovalo, ze to uz prehanim a nakonec se z toho vyklubala paradni hra :)
Přišel bratranec na návštěvu a ptal se, jestli hraju novej Deus Ex. Když jsem odpověděl, že ne, že hraju tohle a ukázal jsem mu gameplay, tak se ťukal do čela jestli jsem se nezbláznil :)
Konečně jsem přišel na to jak fungují ty portály. Ted ještě nějak dostat loď a bude to v cajku. Jinak těch pseudo-3D dungeonů jsem se bál, ale do jednoho jsem nakoukl a vypadají v pohodě.
Nemá freeware licenci jako "běžné" freewarovky, jen má určeno několik zdrojů, odkud to jde zdarma oficielně stáhnout.
Ultima 4 tedy je nebo není freeware? :D Když jsem před rokem odesílal návrh na změnu formy hry na "nyní freeware", bylo mi to zamítnuto se slovy:

Ultima IV: Quest of the Avatar (editace hry)
Důvod zrušení: Tady http://www.thatfleminggent.com/ultima/u4download.html se můžeš dočíst, že Does this mean it is now freeware? NO!NO!NO! - Origin still remains the copyright owner. Just because you've downloaded it doesn't make it yours. You may not redistribute the game on your own site, or make copies for friends

Jak to tedy je? :-)
Tak jsem se do toho ovládání dostal a začalo mě to i bavit. Akorát se trochu bojím co se stane až naberu do party další postavy. Jestli ty souboje pak budou nějak ovladatelné, ale za paladina je to zatím až moc jednoduché :) A v návodu píšou že na to nemusím spěchat, takže zatím jedu solo.
Fingon: Někdy vyzkoušej sedmou Ultimu. Výborná alternativa k Bioware/Troika/Black Isle hrám, navíc je již plně moderně zpracovaná jak je dnes standartem (oproti šestce a níž).

Bodkin: Tak to je řešeno i v IX. Takže to bude pravděpodobně i tady.
Neurčuje se class podle odpovědí na ty náhodné cikánčiny odpovědi?

Tinkerer byl "zajímavý" a shephard musel být vrchol roleplayingu.

Ta hra je děsivě stará(kašli, kašli) a jako z jiného světa. Zkoušel jsem to několikrát, protože spousta lidí to považuje za špičkové vyprávění (např. Romero), ale u mě se nezadařilo. Kdybych ji hrál tenkrát jako kojenec, tak možná, ale teď...

Fingon: Ten remake V i VI jsem zkoušel a byl jsem překvapen, jak se to sekaně hýbe i na dobrých strojích.
Tak ona existuje nějaká fanouškovská VGA modifikace co do hry přidává i hudbu. Ale jakožto rádoby retrogamer vždy hry pouštím v původní verzi :)
No, jako fanoušek Ultim bych to měl vyzkoušet v původní verzi. Když to může hrát ugra... :)

(Ale být to v takto krásném provedení jako X.)

Vždyt je ta hra v pohodě hratelná, akorát to má trochu pitomé ovládání, které se musí okoukat z youtube let's play :) Trochu mě ale děsí, že cílem hry je namaxovat ty ctnosti a ne zabít nějakého padoucha, takže když v rozhovorech odpovíte špatně, tak si to můžete pěkně posrat. Tak snad to zvládnu.

Akorát pořád nevím za jakou classu mám hrát.
Teda vy té IV dáváte. Já si počkám, až někdo I až V předělá do enginu na úrovni sedmičky. (takvý facelift by prospěl i Wastelandu a Bards Tale)
Bodkin: vstup do města a první rozhovor oddělí zrno od plev... tak já jdu lítat povětřím:)
Odhaduji 20 hodin pokud hraješ s návodem (bez něj to prakticky nemá smysl, míra -co mám sakra dělat dál- je tu více než vysoká). Ale Serpent Isle je ještě delší, to je vážně gigantická hra - se skoro každým občanem lze vést dialog v řádu desítek minut.

/což by se u většiny her řešilo jejich nečtením, ale tady je vše výborně napasáno (žádné "dialogy" ala ME2 atd.)
Na jak dlouho je sedmička? Jednoduchým propočtem jsem odhadl, že tahle čtyrka je tak na 14 hodin.
90210: Jj, lepší je si počkat až budeš mít více času. Ultima ho totiž vyžaduje více než dost, ale za tu investici stojí.
4Drolin - Asi jo, zkousel jsem vsechno mozny, vcetne prepisovani souboru. Spoustel jsem to tehdy v Linuxu, kde me blbl i Dosbox, ted mam jinej, tak by to snad uz melo jit, ale nemam na to vubec cas. Do techto velkych RPGcek je treba se na delsi dobu ponorit a to ted bohuzel nemuzu.
Mě teda dostává, že ta mapa na kterou odkazuje manuál je popsána nějakou "ultimáckou" abecedou, takže ty názvy ani nejsem schopnej vyluštit :)
90210: Tak zvuky u sedmičky příliš nepotřebuješ (btw, dával si tam ty enchanced zvuky/hudbu z exultu?).
Spis hrat. Jednou bych se chtel poradne dostat k ty sedmicce, naposledy me nejely zvuky...
U sedmičky stejně nebude Exult (pod DOSboxem špatně hratelné), takže s klidem můžeš začít už dnes.

Ona není freeware, jen ji 2 stránky můžou volně distribuovat. A teď vlastně i ta oficiální EAovská.

Sedmičku prubnu hned jak ji dá EA volně nebo na GoG.
Nezabývej se IV, a jdi do sedmičky.

Btw, v popisu je, že je hra freeware, a v údajích ne.
Protože jsem masochista a nemám po ruce rozžhavený pohrabáč. Prostě jsem chtěl prubnout, jestli originál je stejný jako ten níže zrušený flash.

A ano, je to snad ještě horší běs.