Jeden z nejlepších datadisků, co jsem kdy v životě hrál. Přáli jste si někdy prozkoumat ono nechvalně známé řecké Podsvětí s trochu větším detailem? Pak se šupem vrhněte na Immortal Throne!
Datadisk má totiž podle mého názoru jednu z nejskvělejších atmosfér ze všech her, co jsem doposud hrál. A to kvůli několika faktorům... Zaprvé je to samozřejmě rozsáhlé prostředí samotného Hádu, který je temný, depresivní, plný hrůzných démonů a stvůr. Zadruhé je to samotný postup hrou. Kdo se vyzná v mytologickém řeckém podsvětí a přibližně ví, co všechno se v něm nachází, bude doslova slintat před klávesnicí, protože hra mu nabídne snad všechny důležité lokace (až tedy bohužel na jednu), které se tam vyskytují. A konečně zatřetí je to opět ta naprosto fantastická hudba. Ta je podle mě vrcholem té mistrovské atmosféry, které se zde podařilo dosáhnout. Hrůzný zvuk gongu, jenž je doplněn skřípajícími houslemi a sténáním zatracených duší, když se hráč prochází po břehu řeky Styx, to prostě nešlo zapomenout. Na mnoha místech je opravdu temná a úzkostná, občas ale sem tam zazní jisté tóny naděje a světla, ale příliš i na ně nezvykejte. Na Elysejských polích se v tónech něžného klavíru náhle změní, přičemž poskytne hráči od té věčné temnoty chvíli klid. Chvíli. Skladatelé si zaslouží metál. Příběh je ještě přímočařejší, ale na ten dlabe pes. Když už mluvíme o psech, tak se zde samozřejmě dočkáme i známých obyvatel oné temné říše, a jak to tak většinou už bývá, příliš přátelští nebudou. (Cháron má ve své skříni pěkné kostlivce!) Byť je téměř celé podsvětí dost temně pojaté, přesto je zde pěkná rozmanitost prostředí, ze začátku se ještě touláte řeckými lesy, v podsvětí narazíte na močálovité rokle, vulkanické Pláně soudu, taktéž i na překrásné Elysejské pole, kde se na nějakou chvíli atmoška zcela změní. atd. Hra je navíc i těžší. Při prvním rozehrání za válečníka jsem dostával opravdu strašně moc na prdel, bossy jako Cerbera či samotného Háda jsem zdolával nesmírně dlouho, do detailu můžu popsat každičký detail textůr při opětovné cestě k nim, až tak dlouho mi to trvalo, fakt. Při dalším rozehrání, kdy už hráč ví, jak správně hru ovládat, je to už mnohem lepší, nicméně musí si dávat velkýho majzla, protože nepřátelé z vás můžou opravdu během vteřiny udělat hrobeček (doslova). Takže mějte na klávesnici ukazováček připravený na "R", lektvarů bude zapotřebí hodně.

Do hry přichází i nové mistrovství "dream", které si užijí zejména válečnicky laděné postavy. Osobně jsem s ním měl hodně srandy, nicméně když se určité schopnosti vylepší na maximum, přijde mi pak už docela OP. Abych zabil skupinku nepřátel kolem mě, stačilo jen zmáčknout "trojku", kde jsem schopnost měl předem připravenou, a všichni lehli popelem.

Zápory jsou podobné jako v jedničce, tedy těžko zvládnutelná rovnováha vašeho hrdiny, někdy už stereotyp (ale už ne tolik jako v původní hře) atd. Ovšem jakožto milovník řecké mytologie se potýkám s některými nelogickými věcmi... Paris a Agamemnón v Elysiiu? Takoví zmetci? Pff, ani nápad! Plus trochu jsem doufal, že se podíváme i do toho Tartaru, v rámci celkové hratelnosti by to bylo hodně cool (nebo spíš hot?). Škoda.

Immortal Throne je podle mě nejlepším herním ztvárněním řeckého Podsvětí. Atmosféra, zvukové efekty, místa a hudba, to všechno tak skvěle zapadá do celkové hratelnosti, že tam těch silných 90% prostě musím vrazit. Výborný!
Ale proč má ta pěkná sexy slečna na obalu v jedné ruce magickou hůl a ve druhé meč? Dyť to nejde!! Hro, nepruď mě!

Pro: Mistrovská atmosféra, skvělá hudba, lokace Podsvětí, souboje

Proti: podobně jak u základní hry, maličká nelogičnost, chybí mi tam ten Tartaros

Docenění kvalit tohoto datadisku bude hodně záležet na tom, po jak dlouhé době od hraní původní Titan Questu jste se k němu dostali a samozřejmě jak moc vás právě ten okouzlil. 'IT' je totiž lautr to stejné co se hratelnosti týče a přináší "jen" nový příběh, nové lokace, nové nepřátele, nové bossy, nová kouzla, nové předměty... vlastně toho přináší hodně, byť ve stejném duchu. A je dlouhý. JE DLOUHÝ! datadisk jsem hrál hned po původním 'TQ' a přišlo mi to skoro stejně dlouhé. Lokací není málo, jsou rozlehlé i záměrně koridorově promotané, aby i malá lokace trvala déle, a mají množství odboček do jeskyní. Cesta za nakopáním zadku pána podsvětí mě celkem bavila, protože mnohé nové příšerky a lokace jsou skutečně pekné a promyšlené a je skutečně radost po dlouhé době v temných kobkách s duchy lemujícími Styx, vylézt na Elysejských pláních, na sluníčko, bílá řecká stavení a zelenkavou ve větru se vlnící trávou. Už jsem ale věděl, jak ten svět funguje a tak mi mnohé nebylo zas až takovým překvapení a takovou výzvou. Většinu svých magických schopností jsem nevyužíval, protože nebyl důvod (vystačil jsem si s dobrým lukem, hromadou lektvarů, odstupem a ochranářským elementálem) a většinu haraburdí, vypadávajícího z bestií a hrobek a truhel jsem nechával ležet ladem pro jejich zbytečnost a nicotnou hodnotu. V tomhle ohledu je škoda, že datadisk nenabízí vypnutí zobrazování/vypadávání odpadu, který vám na vašem levelu (jelikož musíte ve hře pokračovat se svoji postavou nebo stejně začít od začátku původní hry) je většina kořisti jen odpad. Postupem času tak vlastně už jen sbíráte léčivé lektvary a výjimečně sem tam prohodíte nějakou tu zbraň. Hra zjevně znovu a zase počítá s tím, že jí budete hrát na vyšší obtížnosti znovu, protože u finálního bosse mi měla vypadnout ještě jedna jakási relikvie, umožňující mi projít si ještě jeden extra tuhý bonusový level - což mi dovoleno nebylo, páčto mi relivkie z Háda nevypadla. Ke konci hry ale i tak nastupuje jistý stereotyp, protože už děláte všechno stále stejně dokola, nepřátelé už žádní nový stejně moc nesjou, víte na kterého co platí a jen se prodíráte mapam do té další a protože zkušenosti natékají poměrně pomalu, už nemáte ani moc motivací vypomáhat s vedlejšími úkoly postav.

To ovšem vůbec neznamená, že je hra špatná, ani omylem. Pokud jste 'TQ' hráli už dříve a máte stále uloženou svoji postavu před finálním vchodem po posledního portálu, přičtěte si ke hře dalších klidně 10%. Hra je to furt dobrá - děsný žrout času :)

Pro: Nové lokace, nepřátelé, kouzla, úkoly, děj, sem tam humor; hrací doba; na dnešní dobu hezký vzhled při malých HW nárocích

Proti: Nutnost mít uloženou postavu z TQ, jinak začínáte zase od píky; postupem času zase určitý stereotyp; množství zbytečného haraburdí; místy nepotěší obživlé potvory na vyčistěných místech po návratu zpět do hry

Jelikož jsem se ohledně TQ moc nerozepsal, tak to učiním teď.
Datadisk mě, stejně jako původní TQ, dost chytil. Abych řekl pravdu, vlastně mě tam až tak nic nedrželo, příběh klišé, nepřátel mraky, jenom klikat, klikat a klikat a přesto jsem se neskutečně bavil.
Oproti původní hře se objevilo několik vylepšení. Přidána karavana, která Vám převáží věci. Nemusíte je mít všechny ssebou v báglu. osobně jsem to nikdy nevyužil, dále přidány svitky, které sesílají jednorázové kouzla. Ty jsem si v průběhu hraní opravdu hodně oblíbil a s nima je spjata i nová postava, která z donesených surovin právě svitky vyrábí. Stejně tak umí oddělit od jakékoli části vybavení artefakt. Bohužel za stráty jednoho nebo druhého. Nikdy nezískáte jak artefakt tak zbroj.
Přibyli nepřátelé a několik grafických efektů, ale celkově se topořád tváří jako starý dobrý Titan Quest.
Co mě velice překvapilo, je délka. Čekal jsem to výrazně kratší.

Pro: délka, hratelnost

Proti: stereotip, který ale moc nenudí

Jestliže Titan Quest je nástupcem Diabla II, pak datadisk Immortal Throne je nástupcem Lord of Destruction. Přidává totiž do původní hry další (čtvrtý) akt a řadu dalších vylepšení, jako jsou nové potvory a předměty. Přidává také nové mistrovství - Sen, které jsem ale vůbec nevyužil.

Hlavním vylepšením je podle mě, mimo nového aktu, přidání Karavanistů, kteří slouží jako přenosná úschovna věcí ve většině měst. Navíc si lze předměty dát do speciálního boxu, kde se mohou převádět mezi všemi vytvořenými postavami. Další vylepšení už jsou spíše menšího rázu, ale také jsem je upotřebil. Například mystické formule ještě zvyšují požitek z hledání nových předmětů, protože jsou jakýmisi recepty na vytvoření artefaktů, které značně zlepšují schopnosti hrdinů. Po sebrání náhrobního kamene, který se vytvořil po každé mojí smrti, jsem zase získal zpět část ztracených zkušeností.

Návrat do Řecka jsem po nemastném neslaném orientu uvítal s otevřenou náručí a užíval si celou cestu až do samotného Hádova paláce, ležícího v podsvětí. Cestu mi zkřížily jak tři sestry Graie, které si mezi sebou podávali své jediné oko, aby mohli spatřit mého namachrovaného hrdinu, tak také známý převozník přes řeku Styx Charón. Právě od lokace u řeky Styx se všude kolem začali objevovat duchové, a to nejen nečiní, ale i duchové vypravěčů, karavanistů, obchodníků a dokonce i duchové zadávající úkoly, jejichž splněním se jim dostalo zaslouženého odpočinku.

Když jsem došel až na konec poslední lokace, objevil se přede mnou bůh Hádés, jehož zdolání mi překvapivě nečinilo takové potíže, jako zdolání finálního bosse původní hry. Jelikož jsem ale zjistil, že existuje jakýsi bonusový level, do kterého se lze dostat pouze pomocí klíče, jež vypadne jedině z poraženého Háda (a to jen někdy), musel jsem jej zabít opakovaně. Ještě, že se mnou hrála i Romča (oba singleplayer), které se nakonec podařil získat a mohli jsme si tak projít kratičkou bonusovou lokaci s tuhými monstry a ukázkou důležitých míst, jako je chrám v Athénách, Sfinga, Nefritový palác či Věž soudu. Konečná úroveň mojí postavy se zastavila na čísle 40 a na kontě jsem měl více než 30 milionů, které bohužel nešli převést na mé bankovní konto :)

Pro: návrat do Řecka, karavanisté, mystické formule, náhrobní kámen, Charón, duchové, bonusový level

Proti: některé lokace jsou znovu nepřehledné a rozvleklé, většina vydělaných peněz nemá využití

Zajímavý datadisk, který do hry přidává jedno nové mistrovství (sen), několik grafických vylepšení (např. stopy v písku), pár drobných updatu a spousty nových předmětů (včetně zcela nových tzv. artefaktů) a nepřátel. Samozřejmě se můžete těšit i na novou kapitolu „Hádovo podsvětí“, která je zpracovaná opravdu kvalitně. Délka je na datadisk taktéž ucházející, ovšem může se po chvíli dostavit jistý stereotyp. I tak je ale Immortal Throne příjemné rozšíření, které se za tu cenu rozhodně vyplatí zakoupit, neboť je to jeden z nepropracovanějších a nejrozsáhlejších datadisků za poslední dobu.

Pro: Nové mistrovství, Oprava několika chyb, nové předměty

Proti: po delším hraní poněkud stereotypní