TimeShift

30.10.2007
02.11.2007
25.04.2017

TimeShift je ambiciozní hra, která prošla velmi problematickým vývojem, kdy byla několikrát odložena a těsně před vydáním kompletně přepracována.

Dr. Krone byl vedoucím vývoje obleků, které měly umožnit cestování časem. Plody své práce ale zneužil a za pomoci obleku skočil do minulosti, kde si vybudoval své vlastní impérium. Hlavní hrdina se vydává v jediném zbývajícím obleku v Kroneových stopách s cílem ho zastavit.

Hra se na první pohled jeví být jen další tuctovou střílečkou, která vyniká jen atraktivním steampunkovým prostředím alternativních 30. let dvacátého století. Tento dojem ale rázem mizí s prvním použitím zmíněného oblečku. Právě na něm je postavena celá hratelnost TimeShiftu. Hráč si totiž může čas nejen zpomalit, ale i úplně zastavit nebo dokonce vrátit zpět. Tyto hrátky s časem zde ale nejsou jen tak pro efekt, protože design mnoha úrovní je založen na jejich správném využití a hra je tak napěchována množstvím "časových" puzzlů, které jí dávají zcela nový rozměr.

tak celkem vpohode hra, je to takovy slepenec z vice her asi jako Singularity kde nejvice sem vnimal predlohu z Half life 2, trochu sem si pripadal jako v medal of honor,FEAR nebo Chaserovi. A zda se ze i zvuky okopirovali, napr. vybuch granatu je stejny jako u Halfa Life 1, pri nabijeni kuse je zas slyset stejny zvuk jako pri odrazu granatu z Counter strike Source.

Timeshift je pro mě docela překvapením. Hru jsem začal hrát asi před dvěma roky, ale nedokázal jsem se dostat přes začátek, který mi připadal dost rozpačitý a nepříliš záživný. Přesto jsem ve hře viděl potenciál, takže jsem ji se slovy "jednou se k tomu ještě vrátím" odložil na pozdější dobu. Nedávno jsem to znovu nainstaloval a konečně dohrál.

Příběhově je Timshift velice podobný Half Lifu 2, akorát, že zde si člověk nehraje s fyzikou (ačkoliv ta je zde také přítomná a rozhodně není špatná), ale jak už název napovídá, hlavně s časem. Právě hrátky s časem dávají hře další rozměr a otevírají množství dalších možností, jak si hru užít. Hráč disponuje možností čas buď zpomalit, zastavit a nebo i vrátit o pár okamžiků zpět. Až na pár případů, kdy je nutné s pomocí časových schopností překonat některé pasáže, nic nenutí hráče tyto schopnosti používat, ale připraví se tím o velkou porci zábavy a hraje pak jen obyčejnou, byť kvalitně udělanou FPS. Navíc věřím tomu, že některé souboje se bez použití těchto schopností mohou stát na vyšší obtížnosti i celkem frustrující.

Lokace jsou zpracovány celkem nápaditě, polorozbořená města, ve kterých probíhají boje střídají různé industriální komplexy a také volná příroda. Právě v té je hodně vidět, že ačkoliv se hra tváří celkem volně, je dosti lineární a je to jeden velký tunel, kde není možnost vymýšlet si vlastní cestu, ale je nutné se držet té předovolené. V přírodě je možné k rychlejším přesunům použít čtyřkolky a občas se koná přelet ve vzdocholodi. Zajímavé zpestření, ale nic co bych v případě absence postrádal.

Povedená je i AI nepřátel, kteří se chovali v rámci možností docela solidně a ve větším počtu dokázali bez zpomalení času docela zatopit. Grafická stránka hry je i v dnešní době na dobré úrovni a hlavně engine je skvěle optimalizovaný, na mé sestavě jsem jel konstatních 60 FPS a snad ani jednou to nijak nezacukalo a nespadlo. Tohle si zaslouží skoro potlesk a vývojáři mají moji velkou pochvalu.

Koukám, že nebudu první a asi ani poslední, ale ten konec fakt nic moc, za prvé dost nečekaný a za druhé celkem nudný. Aspoň, že to dopadlo dobře. Jak to neřeknu, zahrajte si to sami, určitě mohu doporučit :)

Pro: Hrátky s časem, technická stránka hry, zajímavá prostředí, AI nepřátel

Proti: Konec nic moc, dost lienární

Tahle hra mě docela převapila, a to v dobrém. Není to sice žádný zázrak, ale myšlenka s časem je docela skvělá a graficky je to pěkné. Fajn prostředí a docela vyvážené zbraně. Mínus je, že příběh je taký všelijaký mnohokrát viděný, mě osobně se to zdálo krátké sotva se to rozlelo už byl konec.

Pro: grafika, čas, zbraně

Proti: příběh, délka

Prý Half-Life v jiném podání. Prý jenom běháte a vlastně nevíte proč. Hrátky s časem musíte používat jenom tam, kde je jich třeba...no dá se to tak brát. ALE!

Běhat a nevědět proč můžete, ale jenom pokud nevnímáte samotný příběh. Neříkám, že je to bůhví co, ale rozhodně není nijak odfláknutý. Cutscény jsou podle mne povedené, ikdyž jsou viditelně v enginu hry.
Hrátky s časem opravdu běžně používat nemusíte, ale když se vám dostanou pod kůži, cestu vpřed si geniálně ulehčíte a bude zábavnější. Můžete zabíjet ve větším klidu, krást zbraně (překvapení vojáků je nádherné, ikdyž po čase stereotipní), čímž se oslím můstkem dostávám k inteligenci nepřátel. Jedním sloven povedená! Neříkám, že by nemohla být o chlup lepší, ale i tak vojáci jednají různorodě, obchází, reagují na zvuky, pohyb a taky na to, v jak početné jsou převaze.

Potěší možnost osedlat čtyřkolku, jejiž využití sice není úplně dokonalé, ale ušetří vám spoustu chodícího času. Zároveň části odehrávající se ve vzducholodi jsou svým způsobem kouzelné, pokud umíte využívat čtvrtou dimenzi.
K výbornému pocitu z hraní slouží hlavně steampunkový vzhled prostředí. Kdy létající stroje působí jako kdyby DaVinci navrhoval poletuchy v 1. světové válce.

Dále bych rád vyzvednul optimapizaci, která se opravdu povedla a na mém obstarožním stoji jsem si mohl zapnout i nějaký ten efekt navíc.

Jediné, co můžu vytknout a opravdu vytknu, je samotný konec. Pořád se stupňuje napětí, pořád jsou nepřátelé tvrdší nebo jich je víc a pak najdou konec. Bez výstrahy, bez nápadu.

Pro: zbraně, čas, délka, prostředí

Proti: konec

No tak se v první řadě musím omluvit veřejnosti,protože jsem jednou v nějaké diskusi docela dost Timeshift pomlouval.Měl jsem tehdy odehrán asi jeden level a nechal jsem toho,vůbec mě to nebavilo.Říkal jsem si,co sis to zase koupil za sr*čku.Ale chyba lávky.Při nekonečném čekání na Stalker:Clear Sky,jsem oprášil krabičku a nainstaloval znova.Všechno jsem dal na max,1680x1050-říkám si že to pořádně vohulím,stejně chci jen zabít herní sucho,tak ať se mašina zapotí.No moc se nezapotila,jelikož engine je naprosto perfektně vyvážený a doslova ani jednou se mi hra neškubla.Na hraní jsem se ještě pěkně zkouřil-prostě takový pěkný večer jsem si udělal.Hra je jeden velký dlouhý koridor,ale po docela nesmělém a nebojím se říct i nudném začátku,začíná opravdová jízda.Hrátky s časem tady uplatníte úplně všude,puzzly jsou někdy těžší,ale většinou se člověk nezasekne na moc dlouho.Chyběly mi ze začátku moje toliko oblíbeně výklony,ale po nějaké době jsem na to zapomněl a soustředil se pouze na masakrování nepřátel.A že to masakr byl!Nejvíc mě překvapilo prostředí a leveldesign.Byl jsem unešen z industriálních částí hry a že jich bylo požehnaně.To je přesně podle mého gusta,miliju sci-fi.Obrovské vzducholodě,různá letadla,vozidla,budovy,závěrečná kovová mrcha-všechno přísné,chladné.Prostě tohle se opravdu povedlo.Místy mi hra připomínala HL2(povstání,rozhlas,venkovní lokace),nebo Doom3(industriální design) a FEAR(engine).Co mě velice překvapilo,že hra nemá snad žádné bugy!!Příběh je dobrý,ale zápletka s opravou vzducholodi je plytká.Filmečky-neboli flashbacky-jsou graficky dechberoucí.Tak jemné nasvícení scény jsem snad nikdy neviděl.Vůbec řemeslně je hra zvládnutá na jedničku.Jediná výtka-málo zbraní a zaměřování není přes mířidla,ale jen takové malé přiblížení k líci-škoda.No a absence výklonů.Nehledal bych zde nic origynálního a co nelze vidět jinda,to vůbec,ale Timeshift je obrovská porce zábavy!!!!a to je nejdůležitější.Naprosto nelituju svých peněz.Všem vřele doporučuji.

Pro: Design,post-apo sci-fi,industriální části hry,filmečky,hrátky s časem,fyzika,žádné bugy.

Proti: Zaměřování,absence výklonů,jinak naprosto nic.

Stropní šachtou skáču do velké potemnělé haly plné sudů a beden. Po chvíli se na druhém konci otevřou dveře, z nichž se line jediný zdroj světla. To do haly právě nahlédl nepřátelský voják. Neváhá ani vteřinu, bere granát, hází jej mezi naskládané bedny a rychle za sebou zavírá pancéřové dveře. Opět zavládne tma a ticho. Chvíli se nic neděje a pak to přijde. Jedna exploze, druhá, třetí. Je zbytečné je počítat. Celá hale je plná výbušnin. Ještě chvíli a řetězovou reakcí dojde peklo až ke mě. Není kam utéct.

Stop. Zastavit čas a vrátit jej pomalu zpět. Vše jde pozadu. Exploze ustupují, hala se opět pomalu noří do tmy. Proti času běžím co nejrychleji k otevřeným dveřím. Z poza beden vylétá granát. Zastavuji, a mířím. Granát se pomalu vrací do ruky nepřítele. Pal! Voják leží na zemi s granátem stále v ruce.

Že jste nic takového ve hře ještě nezažili? Tak to jste nehrály Timeshift.

(+) Plusy:
- Hrátky s časem. Na krátkou chvíli jej lze zastavit, zpomalit nebo vrátit zpět. Tak trochu Tenet.
- Příjemné hádanky založené na hrátkách s prostředím a ovládání času
- Steampunkové prostředí
- Svižná hratelnost

(-) Mínusy
- Chabý příběh, který je vyprávěn zcela zkratovitě a chaoticky.
- Druhá polovina hry je mnohem zábavnější, takže se nenechte odradit.