@AlieN (01.11.2018 21:49): Ale pochopil. Oni sa tie dve pozície nevylučujú. Ja mám celkom tu ultrahardcore polohu u Tolkiena, a nie som jediný. A aj keď mi celkom drásali žily vizuálne voľby, keď elfovia mali napríklad peroxidové vlasy namiesto zlatých (v prípade Galadriel) či strieborných (v prípade Legolasa či Celeborna), nejak sme z toho nedostávali hysterické záchvaty a nevyvolávalo to ultraflejmy aké spôsobujú čierni ľudia v Zaklínačovi tuto Guardianovi. Ja tam nejaké rasistické motívy teda asi vidím, čéče.

Navyše.... "Kdyby tam byli Romové v roli důstojných a společensky vysoce postavených čarodějů, byl bych rozhořčený velmi." Wow. Proste wow. Tu už Guardian rezignuje naprosto na nejakú vnútornú logiku Sapkowského diela, začína tam motať dejinný kontext, a na plnú hubu priznáva, že hnedí ľudia vo vysokých pozíciach sú mimo hraníc jeho imaginatívnej tolerancie, aj keď ide o fantasy.
@Flowerpot (01.11.2018 18:19): Skoro se až divím, že na tebe vůbec reaguju. Ale tak co, každý má slabší dny, můžu je tedy mít i já.

1.) Že je něco fantasy a existují tam v našem světě neexistující bytosti, je důvod, proč by mě tam neměli rušit v našem světě existující černoši? Jakýpak logický konstrukt jsi to vymyslel... Máte takových doma ještě hodně? Utíráte na nich prach?

2.) Moje rozhořčení pramení hlavně z toho, že hlavní autorka seriálu se na twitteru měsíce dušovala právě v tom slova smyslu, že to Američanům šité na míru nebude a že si to plně zachová svoji atmosféru. Takže ne, není to projekt, o kterém se dá říct, že by byl od začátku prezentován v tomhle duchu, co píšeš.
Ano, nakonec to evidentně přesně tak bude. Pak ale tvoje argumentace, že nemám nadávat na to, že je to pomaeričtělé, protože je to přece poameričtelé... je přece zacyklená a blbá.

3.) Konspirační bludy SJW - tohle mě vůbec nezajímá. Já hodnotím, co někdo dělá se seriálem podle Zaklínče. Jestli ho k tomu tlačí nějaké jeho přesvědčení, je mi zcela jedno. Ale tak potrefená husa se vždycky ozve.

4.) Kdyby tam byli Romové v roli důstojných a společensky vysoce postavených čarodějů, byl bych rozhořčený velmi. Důvody jistě chápeš, protože jsi přece inteligentní a vzdělaný člověk a přesně víš, od kolikátého století jsou Romové v Evropě a v jakém postavení. Jestli ne, nemá smysl ti to vysvětlovat, prostě si o tom něco najdi.
Nj, Guardianove NAPROSTO NERASISTICKÉ rozhorčenie naprosto chápem. Tiež mi vo fantasy univerzách plných elfov, trpaslíkov, víl a satyrov nič nenaruší suspension of disbelief tak ako černosi a transgender ľudia.

(Ale keď sme pri tom, ide o adaptáciu do amerického prostredia a šitú mu na mieru, a, svetu div sa, v americkom kontexte sú čierni a hnedí ľudia úplne bežní. :O Skutočne ich existencia nie je konšpiráčným bludom SJW.

Samozrejme, tento "kultúrny imperializmus", prevádzanie všetkých charakteristických fantastkných krajov podľa kritérií americkej imaginácie sa dá veľmi adekvátne kritizovať. V tom prípade ale som presvedčený, že Guardian by rozhodne nebol tak NAPROSTO NERASISTICKY rozhorčený, keby s ohľadom na stredoeurópske podhubie univerza Zaklínača tam síce neobsadili indických hercov, ale výrazné role by obsadili Rómovia.)
Ta herečka co bude hrát Triss mi přijde naprosto v poho, docela pěkná holka. Teda si myslím, že ji obarví vlasy.
Ja dneska četl spekulaci, ze to ma bejt s pg13 ratingem. Nevíte jestli je to pravda?
@Hydr0gen (01.11.2018 13:47): Nikdo o doslovně otrocké adaptaci nemluví. Já rozhodně ne. Ale uniká mi spojitost neotrocké adaptace s tím, že úplně zbytečně změním něco, co rozbije dojem ze světa, který předloha vybudovala. Adaptace není žádné magické zaklínadlo, které snese cokoliv. Dobrá adaptace má taky svá pravidla a hranice dobrého vkusu platí všude.

Mimochodem, Watchmen je naprosto skvělej a úžasnej film. Opravdu by mě zajímalo, jak jsi dospěl k závěru, že je mizernej. Je to jeden z mála filmů, kterým jsem dal pět hvězd naprosto bez váhání.
@Guardian (01.11.2018 12:18): Ind hraje čerta...tj dobrý ne:).

A ta holka co hraje Triss je HOT AS FUCK. Klidně by mohla více postav a ve více seriálech:).

Trochu exotickej look u čarodějů? Prdele proč ne?

A ještě jiná věc: je to adaptace, ne doslovný přepis. Může se lišit. GoT se lišil a ve spoustě věcí podle všeho dobře (konsolidoval, zkracoval, spojoval...). Sharp objects je adaptace, kde vzhled postav je jinej než v knize. A z toho co jsem zahlídl z knihy z toho filmařským uměním vykřesali překvapivě hodně - třeba mnohem lepší konec.

Otrocky doslovná adaptace nikomu dobrou službu neudělá. Watchman je otrocky doslovná adaptace komiksu a jak to dopadlo (=mizernej film).
Ale musím říct, že některé ty komenty na youtubu jsou fakt super. :D

"When you order witcher from china"
"Beard is going to be CGI?? Again?"
"He looks like a drugged out version of Orlando Bloom"
"He looks like Raiden from the first Mortal Kombat movie."
@Guardian (01.11.2018 12:18): Nech si svý fašistický názory. Je mi z tebe na blití. Za mě velká škoda že autoři podlehli hnusný neofašický rasistický lůze a Geralta nehraje silná transgender žena. Za mě promarněná příležitost. Velká škoda! GNWP!!!
@Hydr0gen (01.11.2018 11:56): Dva herci jsou černoši. Jeden je Ind. Jedna má nějaké indiánské kořeny atd. A ano, můžu se posrat, protože to tam prostě nepatří a ničí to atmosféru toho světa. A ano, nejsem rasista. Stejně tak by mi vadilo, kdyby třeba Martina Luthera Kinga hrál běloch a mohl bych se z toho posrat, kdybych byl jeho fanoušek. Stejně tak by mi vadilo, kdyby lidi ze Zerrikánie byli normální běloši. Už se ti nějak ty teorie o mém rasismu začínají hroutit, co? I v GoT se dokázali udržet na uzdě a strčit černochy jen tam, kam geograficky patří.
@Blackhand47 (31.10.2018 15:55): Dobrý no... jsem to pustil mamce a ta si myslela, že to je nějaká parodie na Legolase.
Vroucně doufám, že ho ještě nějak ušmudlaj. Hlavně strniště ať mu třeba daj. Takhle to působí jak módní přehlídka v Lothlórienu.
@Tarhiel (31.10.2018 19:25): Ja som Tróny nečítal, no podľa seriálu a informácií, ktoré o nich viem, som si dokázal spraviť aký taký obraz. Osobne si tiež myslím, že by to bolo na mňa uťahané, ale netreba miešať hrušky s jablkami. Komplexnejší myslím z toho hľadiska, že Martin sa v A Song of Ice and Fire venuje dôkladne všetkým rodom, ich vzťahom a vzájomným intrigám, kým Sapkowski v tejto rovine iba kĺže po povrchu. V poviedkach politiku a vládcov neriešil skoro vôbec, v ságe iba cez Djikstru a čarodejky a aj vojnu s Nilfgaardom zaberal väčšinou iba z pohľadu Geralta a jeho blízkych. To mi skrátka nevyhovoríš, o to viac, že Sapkowskeho ako viacerí ďalší, čo čítali jeho tvorbu, považujem za kvalitného spisovateľa poviedok, no horšieho spisovateľa románov (kde často skákal od jedného nápadu k druhému). A niektoré časti mi skutočne prišli aj trochu uťahané, hoci ma viac-menej bavili všetky knihy.

S druhým odstavcom síce súhlasím, ale tak som to nemyslel. No drvivá väčšina komentujúcich, čo sa k tomu na internete nejakým spôsobom vyjadruje, patrí s najväčšou pravdepodobnosťou k skalným fanúšikom knižiek, alebo hier a ostatní zatiaľ nemajú dôvod to výraznejšie riešiť. Beztak si však myslím, že väčšina asi zabudla ako bol opisovaný Geralt v knižkách, nehovoriac o tom, že ten krátky záber má slúžiť iba na to, aby si ľudia spravili približnú predstavu, ako bude vyzerať a očividne nie je nijak upravený v postprodukcii. Pripomínam, že nijak nerozporujem, že to nemusí dopadnúť dobre, ale tá hystéria, ktorá sa ohľadom seriálu rozpútala a to stále nik nevidel ani jeden záber z hotového produktu a vonku nie sú ani recenzie, je trochu prehnaná.
@M.a.t.t. (31.10.2018 18:34): What Paul said.

Nemyslím si, že pre mnohých je Zaklínač modla, mnohí pred hrou o knihách ani nechyrovali, myslím si, že nedosahuje takej obľube ako Pán Prsteňov alebo nedávno sfilmované Hry o Tróny.

No a kategoricky nesúhlasím v tom, že Zaklínačov príbeh je menej komplexný v porovnaní s Hrou o Tróny. narozdiel od nej nie je uťahaný a je ukončený (!) - sám som zvedavý, ako to Martin ukončí, lebo už to písanie naťahuje až príliš dlho.
@M.a.t.t. (31.10.2018 18:34): Sorry, ale že pro půlku postav vyberou herce, kteří vůbec neodpovídají jejich popisu, není nic jiného než ignoranství. To není o vysokých očekáváních. Takové to dnešní, že záleží jen na vykreslení povahy postavy a vzhled je vedlejší, to přece nemusíme všichni tupě papouškovat jen proto, protože je to holt směr, kterým se dnes mainstream ubírá. Já si třeba nemyslím, že to tak je. Vzhled je taky důležitý. Vzhled je to první, co vidíš, ještě než postava otevře pusu nebo se pohne. Vizuální vjem má svoje místo a na atmosféře světa se podílí neskutečně. Když bude Yennefer hrát černoška nebo asiatka (víme už, že nebude), tak je prostě vyloučené, aby to byla ta Yennefer z knížek, bez ohledu na to, že povahou a vystupováním bude třeba úplně stejná.

Že je dneska myšlení nastavené tak, že vzhled je to poslední a tlustej plešatej černoch může být klidně třeba princezna, je idiocie, ne něco, co bychom měli všichni přijmout.

A klidně mi třeba řekněte, že jsem rasista, který by chudáka černocha nechal umřít hlady, protože by mu nedal roli čaroděje v Zaklínači jen proto, že je černej. No, nedal.
Ten seriál momentálne dopláca na privysoké očakávania, pretože Zaklínač je pre mnohých skrátka modla, na ktorú nedajú dopustiť. No je to len jeden krátky záber, pričom zvyšok castingu ani nikto nevidel v akcii... Každopádne to, že sa to bude v čom-to odkláňať od kníh je viac-menej i logické (poviedky nemajú klasický dejový oblúk a je to len sled epizód, sága tiež nehýri komplexnosťou Hry o tróny) a podstatné je jediné to ako to uchopia. I tak si myslím, že si to väčšina diskutujúcich schválne pozrie, aj keby boli recenzie úplne príšerné :D
@AlieN (31.10.2018 16:36): minimálně mu měli nechat strniště, tohle je fakt hrozný. Cavill vypadal cool ve Falloutu kvůli jednomu důvodu - tomu mixu kníru a strniště :) A taky nějak nevim proč má šedivý vlasy a ještě jak mánička.

@Guardian (31.10.2018 16:45): jojo, twitter Lauren Hissrich byl velmi povzbuzující z hlediska toho že ty knihy četla, je fanynkou, setkala se se Sapkowskim..plus to má produkovat Tomek Baginski, další záruka kvality...ale zatím tedy první dojmy jsou víc negativní než pozitivní.