The Treasures of Montezuma

14.05.2007
14.09.2010
18.10.2011
22.05.2012

V kůži archeoložky Emilky se pokusíte rozluštit záhadu prastarého pokladu Aztéků. Příběh je tu jen jako doprovod spojující jednotlivé mise, které s dějem mají málo společného. Jde o český klon klasického řazení tří a více kamenů stejné barvy vedle sebe. Tentokrát spíše zaměřené na postřeh než na logiku. Na základní obtížnost je hra dětsky jednoduchá, ale rozhodně zabaví dokud neprojdete všech 41 úrovní rozdělených do pěti aktů, plus pár miniher.

Na každou úroveň máte předem danou dobu, do které musíte nasbírat určitý počet drahokamů. V tom vám pomáhají různá kouzla, které aktivujete pomocí totemů. To, že jde spíše o postřehovou hru, dokazuje možnost tvořit komba, která násobí počet získaných bodů. Navíc hru zpestřují jemné RPG prvky, kdy mezi úrovněmi za nasbírané hvězdy zlepšujete vlastnosti a sílu totemů.

Hra vznikla pod vydavatelskou a distribuční společností Alawar Entertainment. Pod její záštitou vznikla ještě dvě pokračování: The Treasures Of Montezuma 2 a Curse of Montezuma, ty už má ale na svědomí vývojářské studio Friday's Games. U nás hra vyšla pod vydavatelem Špidla.

Jj, navzdory názvu je to kvalitní hra která pobaví. Ale teda prodávat to za 500kč (nebo 99kč) je trochu moc :-D. Lituju těch lidí kteří za to 500 dali

Na první pohled obyčejný klon Bejeweled Deluxe z českých luhů a hájů, to se ovšem mění, jakmile se dá hra do pohybu. Všechno se svižně hýbe a mnohdy hra připomíná, nejen svými explozemi a efekty, akční hru. Čím to? V první řadě plynulé odehrávání tahů, nemusíte čekat až se vyhodnotí váš předchozí tah a prostě spojujete, dokud je co. Také tomu určitě pomáhají již zmíněné výbuchy, otřesy a blesky, při použití powerupů. Hra je přehledná a naštěstí i při větším množství efektů, hlavně v pozdější fázi hry, neztrácíte orientaci a dál vesele přitápíte do komba. Á... nesmím zapomenout ani na zdařilý systém komb, jednoduchý a efektivní, ohodnotí váš výkon slušnou porcí bodů a pomůže vám z Bodového šílenství (po dosažení určitého počtu bodů, je po krátký čas možnost sbírat expy) vytěžit maximum.

Tím se dostávám ke sbírání zlatých hvězd, něco jako zkušenostní levely. Ty rozdělujete mezi několik vylepšení, hlavně powerupů, totemů nebo třeba k prodloužení času potřebného k dokončení úrovně. Mezi jednotlivými levely to hru krásně zpestřuje a "v akci" rozdíl po dobře investované zlaté hvězdě pocítíte. Totemy jsou další taktický prvek ve hře, k jejich aktivaci totiž potřebujete spojit dvakrát(až třikrát) za sebou trojici stejné barvy. Proto se vyplatí i trošku přemýšlet a né jen hrrr spojovat.

Celkově mě hra díky akčnímu pojetí chytla a má své čestné místo na disku. Důvodů pro znovuzahrání je několik, je to ideální odreagovačka, můžete zlepšovat skóre, zlepšit čas nebo posbírat všechny trofeje. A sem směřuje i má největší výtka, některé trofeje jsou tu spíš pro zasmání než jako výzva, po prvním zahrání máte většinu splněnou a na těžší obtížnost už není co plnit. A nakonec hudba a zvuky, docela mi sedly, ale poměrně rychle se oposlouchají, škoda.

Pro: Akční pojetí, zlaté hvězdy, totemy, znovuhratelnost,

Proti: Chybí větší výzva, časem oposlouchaná hudba, název hry :-)

Emilka Holubová je sice pouhá kopie známé hry, zato docela povedená. Z názvu plyne že se jedná o hru především pro děti, ale není tomu tak. Zhruba v polovině hry ke hra dost těžká a dělalo mi občas problémy některý level vyhrát. A o co že vlastně jde? Komcept hry je jednoduchhý, stači spojovat kameny stejné barvy do řad a ty pak zmizí. Úkolem každé úrovně je získat určitý počet drahokamů které jsou v kamenech ukryty. Jednoduché, rychlé, zábavné

Věřte tomu nebo ne, ale autoři se snaží do hry dostat nějáký příběh, což mi přijde podobné jako dělat příběh k Hledání min či solitare. Hru zpetřují "rpg" prvky, kde si vždy můžete vybrat určitá vylepšeni (vic času, dynamit, totemy které přidávají např čas apod.)

Hru E. Holubová bych rozhodně doporučil každému. Sice se jedná o hru spíš na úrovni freeware, zato ale nabízí zábavu téměř pro každého

Pro: Hratelnost, jednoduchý koncept který pochopí každý, bonusy, postupné zlepšování schopností

Proti: Hra mě zhruba v 1/2 přestala bavit