Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Stanley Parable

The Stanley Parable HD Remake, The Stanley Parable HD Remix

17.10.2013
76
98 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Projekt The Stanley Parable začal jako modifikace pro Half-Life 2, která byla záhy vydána jako samostatná hra. Její úspěch však neutichl ani po dvou letech, a proto byl vytvořen The Stanley Parable HD Remix, který nejen vylepšuje grafiku, obohacuje herní design, ale také rozšiřuje původní příběh.

Hra začíná stejně jako původní HL2 modifikace. Jmenujete se Stanley, odvádíte rutinní kancelářskou práci a neumíte prakticky nic jiného než slepě poslouchat pokyny nadřízených, ledaže... Ledaže jednoho pracovního dne vás šéf přestane úkolovat a v okolí nebude nikdo, kdo by vám řekl, co máte dělat. Budete jen bezradně sedět na svém místě, nebo se porozhlédnete okolo? Navštívíte šéfa v kanceláři nebo využijete nepřítomnost dozoru a omrknete tajná sklepení firmy? Půjdete dveřmi nalevo, nebo napravo?

Hra skýtá řadu křižovatek, na kterých vás budou čekat klíčová rozhodnutí, jež ovlivní finální výsledek hry. Původních 6 možných konců HL2 modifikace bylo v HD remixu obohaceno o dalších 7. Jednoduchá adventurka The Stanley Parable si zakládá především na smyslu pro humor, předkládá vám spoustu absurdních situací, paroduje pár jiných her a vše doplňuje o hlas vtipného vypravěče, jenž vás provází celou hrou.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Znáte ty klasické 3D akce, které vám na první pohled představí široký svět a přitom vám dovolí v něm postupovat jen jednou uzounkou cestičkou? Znáte ty epické příběhy o neohrožených vojácích, vědcích ve zbrani, náhodných hrdinech a charismatických psancích, kteří loví psance? Myslíte si, jak neodhalujete něco nového, prožíváte přátelství i zrady herních protagonistů, pociťujete, jak ve vás sílí pocity spojení, sepjetí, identifikace… A přitom vaše emoce nemají originální kořeny, stáváte se jen loutkou herních designerů, kteří dávno předpověděli a nalajnovali všechno, co si myslíte, že je pro vás unikátní. Stáváte se bezmyšlenkovitým objektem, spotřebitelem, který si od ostatních nechá diktovat své prožívání. Jste jako ubohý Stanley Parable – prostý úředníček mačkající klávesy na vyžádání počítačového programu…

Počítačová hra Stanley Parable vám zprostředkuje náhled mimo klasický, zažitý rámec uvažování v počítačových hrách. Svým způsobem vás ponižuje, ale stejně tak vám otvírá oči a s humornou nadsázkou ukazuje, jak probíhají zautomatizované činnosti, jaké to je, když někdo nepoužívá vlastní rozum a jen následuje ostatní, jaké to je, když se někdo bojí být kreativní a hlavně utahuje si z iluze možnosti volby a iluze kontroly. Právě tyty iluze se již několikrát staly rozebíraným tématem psychologie. Spousta z nás si namlouvá, že má určité věci pod kontrolou, i když skutečnost může být opačná. Přeci již moudrý Morpheus v Matrixu dobře věděl, že je rozdíl mezi tím znát cestu a jít po ní. Spousta životních situací nám předkládá iluzi volby, ale charakteristika naší osobnosti, potažmo celá charakteristika dnešního člověka přitom dávno předurčila řadu našich budoucích rozhodnutí.

Stanley Parable pracuje s konceptem nesvobodného člověka v zdánlivě svobodném světě a je jen na vás, jak se s tím vypořádáte. Jste zbabělec? Experimentátor? Obcházíte pravidla? Nebo se chcete od mačkání čudlíků osvobodit zmáčknutím čudlíku, který vám slíbí, že vás od mačkání čudlíků osvobodí? Hra vám ve svých 13 pěkně vypointovaných koncích objasní důsledky vašich rozhodnutí. Je to velice pěkné a vtipné. Je pravda, že když půjdete těmi samými chodbami už po páté, šesté a více, začne vás to otravovat, ale za odhalení dalšího konce to stojí. Vypravěč působí sympaticky a zejména Confusion ending, či Serious room jsou vážně legrační. Osobně bych přivítal nějaké drobné zpestření při opakovaném procházení počátečních místností, např. nějaký logický úkol, či více možností, jak hru „přechytračit“, viz výskok z okna, seskok z rampy apod. Celkově je Stanley Parable nesmírně osvěžující jednohubka, kterou by si měla každá kancelářská krysa vyzkoušet. :)
+26
  • PC 75
The Stanley Parable si s vámi hraje hned od samého začátku jako kočka s myší, ať už přistoupíte na její pravidla či ne. Ale to vůbec nevadí. Tím, že má hráč tolik možností volby, zvědavost jej nutí zkoušet všechny různé možnosti. Hrou jsem prošla od začátku minimálně desetkrát a stále mám pocit, že jsem ještě neobjevila vše, co hra nabízí. Nejvíce mě bavilo, když jsem již poněkolikáté prošla některou cestou a hra se zachovala jinak, než obvykle. Takto mě, po tom, co jsem asi 10x prošla první kanceláří, zaskočil zvonící telefon. Člověk si lehce zvykne na stálost prostředí a takováto nepatrná věc dokáže lehce vyvést z míry.

Během hraní jsem se zabývala nejednou filosofickou otázkou a to je to, co hru tolik odlišuje od ostatních. Nejlepší na tom je, že mě netrápily vyřčené otázky, ale naopak ty, které vyvstávaly v průběhu hraní. To, že mě hra donutí se samotnou zamyslet, považuji za velký klad oproti jiným hrám, kde vám ve většině případů všechny odpovědi naservírují na konci hry jako na stříbrném podnose.

Navzdory tomu všemu jsem za celou dobu neprožila nic natolik intenzivního, co by se mi ať už pozitivně či negativně vrylo do paměti. Zklamalo mě také malé množství interaktivních předmětů, které by hru více zpestřily.

Nad hrou jsem strávila necelé čtyři hodiny, a i když ji hodnotím převážně pozitivně, neudělala na mě takový dojem, aby mi utkvěla na delší dobu v paměti.
+25 +26 −1
  • PC 70
Podobenství o Stanleym není hra, nýbrž nahlédnutí do vytváření a kontrolování herní narativy a obnažení konstrukce fiktivního herního světa a příběhu. Budu předpokládat, že podobný počin v rámci počítačových her nemá obdoby, jelikož například co se týče filmů, samozřejmě už tu něco je (Stranger than Fiction). Zkrátka od chvíle, co byli lidé schopni představovat si fiktivní světy, vytvářeli více či méně arbitrární příběhové linky, na které jsme si zvykli natolik, že v nich vidíme i vlastní život, který nakonec může být jen sousledností momentů, nad nimiž nemáme kontrolu. Tenhle herní meta komentář se zabývá narativou v médiu, které nabízí nebývalou interaktivitu mezi hráčem a prostředím a příběhem, ale přesto nás musí určitým způsobem navádět a limitovat, abychom po příběhové lince postupovali. Některé poznámky vypravěče, zvlášť když se mu vzepřete, schválně chvátáte nebo se marně snažíte neudělat to, co musíte udělat, jsou opravdu trefné. Celkově zajímavá zkušenost, na chvíli máte o čem přemýšlet.

Pro: meta komentář ke hrám

+16
  • PC 75
Stanley Parable je celkem zajímavá experimentální hříčka. Bez spoilerů je asi největším kouzlem hry objevování různých možností a Stanleyho "životních" rozhodnutí, které se v průběhu hry naskytují a ovlivňují následující pasáž nebo rovnou konec, čemuž napomáhá i kratší herní doba. Jenom škoda, že se některé úseky kvůli zkoušení nových voleb opakovaly stále dokola. Nicméně bych vypíchnul i humorně zvolený styl vyprávění pro různé situace, který se více umocňoval díky dobře zvolenému dabérovi.

Grafická stránka hry a její design v rámci své prezentace ani dnes neurazí (dokonce bych řekl, že se na tento typ her Source engine zkrátka hodí), ale občas mi tam chybělo nějaké výraznější audiovizuální zpracování, které by více zdůraznilo danou atmosféru.
+16
  • PC 70
Chytrá a zábavná hříčka, ve které máte zaručenou možnost vlastní volby a můžete si jít prakticky kam chcete. Nebo ne? Jistě, vždyť jste svobodný člověk. Ale i tak doporučuji projít těmi levými dveřmi.

Přestože se dá The Stanley Parable projet za pár minut, je to hra, u které se dají strávit i dvě hodiny. Nejenom díky velkému množství roztodivných konců a jejich hledání, ale také díky příjemnému humoru. Navíc je hra přeci jen větší, než se tváří - konců je hodně a najít všechny bez návodu je když ne nemožné, tak velmi obtížné. Vypravěčův dobře vybraný hlas také přidává k povedené atmosféře.

Nicméně The Stanley Parable má také své mouchy. Například, neustálé pobíhání po stejných chodbách začne být po chvíli zdlouhavé. Zároveň to není hra, ze které by si jeden sednul na zadek, spíš je to zpestření na jedno odpoledne. Zahrát, pobavit se, zasmát se, zamyslet se, odinstalovat.

Ve výsledku fajn zážitek na nějakou tu hodinku, záleží kolik konců chce člověk objevit.
+15