The Settlers II: 10th Anniversary

The Settlers II: 10. výročí, Die Siedler II: Die nächste Generation

30.09.2006

Opět se zhostíte role vůdce svého národa a budete rozvíjet ekonomii a armádu s cílem zlikvidovat ostatní v době situované do 5. století před naším letopočtem.

Remake populárního druhého dílu (The Settlers II: Veni, Vidi, Vici) legendární série k desátému výročí od data vydání v roce 1996, opět s možností stavět spousty budov na těžbu dřeva, sklad, studny, kasárna a mnoho dalších. Těžíte suroviny, vyrábíte zbraně, a se svými vojáky i obléhacími zbraněmi bráníte své teritorium a snažíte se zničit protivníky. Důležité je zachování cestiček mezi budovami, které jsou potřebné pro vaše pracovníky. To vše v duchu původních dílů tentokrát v plně 3D stylizované grafice.

Neměl by tu tak někdo originální kopii české zlaté edice, které by se chtěl zbavit?

U druhého dílu jsem si pamatoval, jak jsem jako dítě nadšeně pozoroval animace pidižvíků při výrobě a zpracování surovin. Napadlo mě, že bych tento remake mohl posloužit k tomu, abych v lepší grafice zprostředkoval stejný zážitek zase svým dětem :-) Plus mě zajímalo, jak se tento desetiletý remake vydařil.

Přechod do 3D mě vůbec neurazil. Osadníci neztratili nic ze své roztomilosti, grafika je v podobném duchu, a celkově jsem s ní spokojený. Trochu mě mrzelo (zvlášť kvůli dětem), že ne všechny budovy mají pěknou a detailní animaci práce. Do mlýna není vidět vůbec, studnař už netočí kličkou ale je taktéž schovaný v boudě, u pily nestojí obsluha. Bylo by pěkné, kdyby rybář nebo lovec vykuchali svůj úlovek, atp. Animací je tam dost, ale ocenil bych více. V souvislosti s 3D pohledem mě ale poněkud otrávil omezený výhled (oproti 2D zobrazení originálu), takže neustále musíte posouvat kameru (tip: když si nastavíte rozlišení s poměrem 4:3, tak toho uvidíte více, ale budete mít samozřejmě černé pruhy na monitoru). Proč proboha nejde více oddálit kameru, to nechápu. Kamera skáče ve krocích místo plynule, a ačkoliv se dá pootočit, tak se hned vrátí zpět, takže mi to přijde k ničemu. Posouvání obrazovky je na prostředním tlačítku místo pravého, což na citlivém kolečku, které se nedejbože umí i vyklánět do stran (můj případ) dost špatně funguje a je to k naštvání (změnit to samozřejmě nelze). Kamera je ještě nemotornější na maximální přiblížení, když se chcete pokochat animacemi dělníků.

Uživatelské rozhraní je výrazně příjemnější díky plovoucí nápovědě, která je nyní všude možně, což pomáhá nováčkům. Ikonky jsou pěkné, a po straně obrazovky jsou plovoucí zprávy o důležitých událostech, spokojenost. Co mě nepotěšilo je, že už si nelze samostatně zapnout názvy budov a jejich procentuální výkonost (což mně vždy přišlo jako nezbytnost), ale zobrazuje se to pouze ve stavebním režimu (což zase znepřehledňuje mapu). Takže člověk musí pořád přepínat.

Mechanikami je hra v podstatě stejná jako originál, takže tam lze těžko co kritizovat. Je tam pár drobných zlepšení, jako možnost vylepšovat vojenské budovy. Ze soubojového systému nejsem nadšený, stejně jako v mém komentáři k originální hře, a ocenil bych i jiné cesty vedoucí k vítězství. Při pohledu na 3D grafiku hry mě napadlo, že by se mi líbilo mít možnost jiné národy převálcovat i ekonomicky, místo vojensky - tzn Settlery trochu namixovat s pár pozměněnými koncepty např. z Black & White. To samozřejmě nemohu chtít po remaku, jen mi ta 3D grafika připomněla zmíněný titul a uvědomil jsem si, co mi v původní hře chybělo.

Celkově mi to přijde jako povedený remake, a ačkoliv jsem nebyl nadšený z pár technických aspektů, určitě jsem rád, že zde tento remake máme. Neodehrál jsem ze hry moc, cca 2 mapy, takže vynechám číselné hodnocení. Jo a dceři se samozřejmě miniaturní panďuláci líbili (dětem se člověk zavděčí snadno) :-)
Co k téhle hře více dodat?

The Settlers II: 10th Anniversary je vlastně klasická dvojka, akorát střihnutá v hezčím grafickém kabátku. Toť vše. Mám takový dojem, že v ní ponechali i ten stejný text na začátku a konci všech misí. Jinak je to ale super nostalgická vsuvka, která mě donutila vzpomenout na hodiny propařené u stařičké dvojky ve chvíli, kdy jsem ještě chodil na základní školu a rodiče mi kvůli téhle hře dokonce zakázali i počítač přes týden. V tu chvíli jsem přes týden hrál pokaždé načerno a hrozil mě fackovací trest. Každopádně jsem to vesměs ustál a se settlery propařil několik dnů i nocí.

Vždyť ten samotný nápad je naprosto unikátní. Budovatelská strategie šmiknutá s jednoduchou myšlenkou dobývání. Jednoduché, zdlouhavé, zábavné.

Jen škoda, že tenkrát to mělo úplně jiné kouzlo než teď. Na vrub trošičku nostalgického hraní bych zkritizoval grafiku, byl bych radši, když by dvojku vydali znova ve staré, ručně malované grafice. To mělo opravdu svoje kouzlo. Tohle je super strategie, ale na tu původní prostě a jednoduše nemá. Ale možná, že na ní alespoň nalákali nové hráče. Hmm, to už asi nejlíp ví jen a jen oni.

Pro: Kopie nejlepšího dílu série

Proti: Kopie nejlepšího dílu série s aktuální 3D grafikou

Pravý nefalšovaný SETTLERS toto je hra ktorú pod názvom Settlers očakávame dalo by sa povedať že jediný pravý nasledovník Settlersu 1 a 2. Musím ale vytknúť pôvodnej hre málo mapy,malé mapy a hlavne nehratelný multiplayer, ale ako vyšiel datadisk Vikings tak všetko sa dalo na pravú mieru, plus pribudla nová 4tá rasa Vikingovia. Multiplayer sa dá konečne uložiť teda nebrani niekolkohodinovému multiplayerovému dobrodružstvu nič. Preto dávam 100% ale v hre musí byť datadisk bez datadisku nejde uložiť multiplayer a chýba generátor máp. Hovorím teda o kompletnej verzii s datadiskom ktorej už nič nechýba táto hra je Stratégia s velkým S !! 95%

Pro: Všetko super

Vše při starém,ale daleko roztomilejším provedení.Cestičky a zase cestičky.Asi nejoblíbenější díl díky svým dopravním zácpám,které hráč musel řešit.
-2 +4 −6
Povedeny remake, grafika vypada pekne, jinak proste klasika. Slozita zastavba a hodne cesticek, proste typicky.
-8 +2 −10