The Order: 1886

20.02.2015 PS4
Ready at Dawn, Santa Monica Studio (sekundární)
The Order: 1886 je na příběh zaměřená third person akce od studia Ready at Dawn. Hráč se zde ujímá role Sira Galahada, rytíře kulatého stolu, řádu, jenž v této alternativní historické linii viktoriánsky steampunkového Londýna bojuje proti (nad)přirozeným hrozbám všeho druhu.

Hratelnost je primárně založena na third person střílení a krytí za překážkami před nepřáteli. Hra je strukturována lineárně, neumožňuje žádné odbočky ani možnosti rozhodování. Galahad s ostatními rytíři bojuje proti různým druhům nepřátel, primárně ale lidem a vlkodlakům. K jejich usmrcení má k dispozici rozsáhlý arzenál, včetně několika prototypů od zdejší verze mladého Nikoly Tesly. Kromě zbraní je zde také občas nutnost zabíjet nepřátele potichu a využívat stealth postupu.

Zdravím, hru jsem prošel2x a chybí mi ty hledací trofeje. U téhle hry není vidět kolik jich tam je nebo aspoň jestli to mám vysbíraný všechno…

! Koho nezaujímajú obkecávačky tak nech preskočí na zhrnutie !

Úvod do deja
V koži Sira Galahada, rytiera guľatého stolu sa pustíme do boja proti hrozbám viktoriánskeho Londýna.

Plusi hry
➤príbeh: pre niekoho možno jednoduchší ale mňa osobne bavil a páčil sa mi. Obsahuje pár dobrých zvratov a prekvapení. Vývojári si pripravili pekný základ pre pokračovanie, ktorého sa dúfam niekedy v budúcnosti dočkáme, aj ked už od vydania tohoto dielu uplynuli 3 roky.
➤hlavná postava: Sir Galahad je za mňa osobne celkom sympaťák, ktorému nechýba ani rozum ( narozdiel od iných postáv ) a samozrejme ani badass aspekt. Ale neviem sa zbaviť pocitu že mi Galahad niekoho prípomína, niekoho zo série Assassins Creed, možno Crawforda Starricka :)
➤prostredie: obrovský plus hry, steampunk Londýn vyzerá naozaj skvelo a autori doňho zakomponovali veľa skvelých nápadov a vychytávok.
➤zbrane: od revolverov, cez samopaly a pušky až po rôzne špeciálne zbrane. V tejto hre sú zbrane zvládnuté a prevedené veľmi pekne, hlavne tie špeciálne ako Thermit alebo zbrane mladého Tesly. To znamená že si tu každý nájde svoju obľúbenú hračku.
➤quick time eventy: veľmi pekný doplnok hry, viac ktomu asi netreba dodávať :)
➤finále: aj ked bola posledná lokácia zbytočne preplnená nepriateľmi, tak sa mi posledná pasáž hry určite páčila, hlavne finálny boss fight, aj ked bol jednoduchý a možno menej originálny, tak mne na koniec hry sadol perfektne.

Mínusi hry
➤lineárnosť: the order je čisto lineárna hra, niekedy až extrémne. Nedovolí vám nikde odbočiť, a to dodáva hlavne súbojom jednotvárnosť. Mne osobne takáto lineárnosť neprekáža, ale viem si predstaviť že niekomu by určite mohla.
➤vedľajšie postavy: zo začiatku sa mi hlavne Galahadovi spoločníci páčili, ale po čase stratili na zaujímavosti. Ostatné postavy sú celkom nudné a žiadna nejako extrémne nevynikne, možno až na mladého Teslu.
➤nudné súboje: za mňa najvačší problém hry. Súbojov je tu naozaj veľa a po čase vás stály prísun nepriateľov môže omrzieť. Raz za čas sa stane že bojujete aj 10 minút na jednom mieste. Nepriatelia sú jednotvárny a preto nenastane ani dobrý pocit ked sa cez nich prebijete.
➤páčenie zamkov: veľká zbytočnosť, ktorá vás len zdržuje. V hre nenastane veľa príležitostí na páčenie zámkov, a preto sa pýtam či je naozaj táto mechanika potrebná v tak lineárnej hre ? :D

!! Záverečné zhrnutie !!
The Order je hra na ktorú som sa pri jej vydaní neskutočne tešil ale dostal som sa k nej až teraz, skoro po 4 rokoch od vydania. Vyzerala výnimočne a bombovo, no realita je trochu iná. Stále to je výborné až filmové dielo, ale niečo tomu stále chýba. Koniec hry nám naznačí že autori mali v pláne pokračovanie, ale nikdy sme sa ho nedočkali ( čo dúfam že sa zmení ). Ako som už poznamenal hra niekedy pripomína film, bohužial niekedy sa z nej stáva repetetívna akcia. Príbehová stránka a stránka dizajnová je na vysokej úrovni, no tam to aj končí. Súboje sú nudné a prakticky nemáte možnosť v nich postupovať inak ako sa prestrieľať. Postavy sú taktiež nič moc. Zachranuje to len hlavná postava a mladá verzia Tesly. Naopak celkom pekné plus dodávajú hre quick time eventy, ktoré sú spracované výborne. Nakoniec asi len toľko že The Order určite nieje zlá hra, ale nieje ani úžasná. Druhý diel by som si určite kúpil, ale za plnú cenu sa hra asi neoplatí. Ja osobne som na ňu len náhodou narazil v bazare a hned som ju aj kúpil, kedže som hladaľ nejakú novú hru na PS4. S hrou som spokojný, aj ju môžem doporučiť ale musím vás upozorniť že nemôžete mať vysoké očakávania

➤Čas strávený v hre: 9 hodín
➤Obtiažnosť: vysoká

HODNOTENIE: 75/100%

PS: jedná sa o môj osobný pohľad, ktorý sa nemusí zhodovať s názorom ostatných.

Pro: hlavná postava, príbeh, prostredie

Proti: súboje, vedľajšie postavy

Již od pořízení své slimkové PS4, což teď bude již jeden rok, jsem The Order 1886 měl v merku. Teprve po roce jsem se odhodlal tuto hru koupit. Ten samý den jsem dal disk do mechaniky, k mému překvapení se hra rychle nainstalovala, zapl jsem ji a druhého dne jsem dohrál. Uf, to byl fičák panečku!

The Order 1886 pro mě není běžná hra, spíše hru beru jako interaktivní film, jelikož o cutscénu zde zakopnete na každém kroku. Možná byste si mohli klást otázku, co je pro mě na interaktivních filmech nejvíce důležitého… Uhádli jste to! Je to příběh! Ten mi ale zde nepřišel nějak úchvatný. Mně by ani nevadilo, že je děj jednoduchý, že zvraty dokážete předvídat, to by mi bylo párek, co mi ale vadí u této hry je hned několik věcí…

Ze začátku jsem si říkal, že vedlejší postavy jsou opravdu dobře rozjeté. Bavili mě. Avšak průběhem příběhu nějak znemastněli, zneslaněli a ubrali se do pozadí. Neříkám, hlavní postava sir Galahad je sympaťák, ty jeho vousy bych chtěl mít, ale zbytek crew je meh. Rozhodně se dalo s postavami více pracovat.

Příběh začíná slibně, zjišťujete, co se děje, nastávají otázky, těšíte se na odpovědi, příběh se dále vyvíjí, nabírá na intenzitě, nastávají zvraty, přibývají další otázky, příběh graduje, graduje… a najednou prd, je konec a pokud máte nějaké otázky, směřujte je k tamhleté zdi… Prostě The Order 1886 mi přijde šíleně uspěchaný, vývoj postav a jejich přesvědčení se mění mrknutím oka a rozuzlení, které se táhlo na dvě kapitoly, přičemž jedna z kapitol byla čistě cutscénová, je lusknutím prstů hotové, vyřízené a ještě k tomu všemu hra končí otevřeně. Po závěrečné scéně, jsem nevěřícně hleděl na titulky s tím, pokud tohle mělo být doopravdy všechno…

Taktéž mi přijde, že The Order 1886 nevyužilo svůj potenciál naplno – mohli se tu více rozebírat vraždy Jacka Rozparovače a také mluvím hlavně o části v docích, kde zjišťujeme, že nějakej ten sir mrťafa tam pašuje vampýry a ukázat vampýry jenom proto, aby jste hned zničili mi přijde jako neskutečná škoda, dalo se s nimi rozhodně více pracovat a mohli se více účastnit děje.

Když zrovna nekoukáte na cutscény, které si myslím jsou opravdu dobré, tak se můžete pohybovat po striktně lineárních lokacích. Neříkám, celkově grafika je opravdu hezká a řekl bych přímo dělaná s láskou. Nejednou jsem se zastavil, abych se pokochal. Atmosféra je zde opravdu dobře vybudovaná a každým coulem jsem jí nasával. Ale jak říkám, vše, co děláte je, že prostě chodíte lineárně z dobu A do bodu B a nemůžete si lokace nijak moc po lokacích porozhlédnout.

V této hře se vám s velkou pravděpodobností stane, že potkáte nepřátele, překvapivě, že jo. S těmi bojujete se zbraněmi, které jako kdyby vypadly z X-COMu. Také se není čemu divit, když vám je sestrojuje samotný Nikola Tesla. Střílení je v této hře asi v pohodě… Na to, jak je hra dlouhá, respektive krátká, je zde adekvátní výběr různorodých zbraní. Nějak bych si na akční sekvence nestěžoval, co mě ale vytáčelo neskutečně byla kamera. V této hře se budete skoro vždy schovávat ze nějakou zídkou, či podobným obejktem, no a když jsem se schovával za již zmíněnou zídkou, mnohdy jsem měl problém vidět skrze ni, a to i přesto, že jsem přes ni vykukoval. No a pokud zrovna nestřílíte, tak místo toho bojujete a máte zde quick time eventy nebo nějaké jiné absolutně zbytečné a primitivní minihry, které bych nelítostně smazal.

Od The Order 1886 jsem nic moc nečekal, a i přesto jsem zklamaný. Když se hra tváří jako film a zároveň je její děj hrozně zbrklý, otevřený konec je kopanec do koulí, jelikož se nic moc nevyřeší a vedlejší postavy nemastné neslané, je prostě něco špatně. Kdyby hra byla delší, kdyby vývoj charakterů dával větší smysl – Galahad s naprosto klidným svědomím vystřílí půlku armády lidí, které v minulé kapitole chránil, a to jenom proto, že mu chce vůdkyně rebelů něco ukázat… ok…, kdyby se prostě příběh nechal déle plynout a neuspěchal se, kdyby konec nebyl tak otevřený, tak by se celková úroveň hry pozvedla o několik levelů víše. Na druhou stranu hra má opravdu špičkovou grafiku, dobrou atmosféru, špičkové cutscény, solidní soundtrack, ale to mi nestačí. Upřímně si raději zahraju hru s výborným příběhem a s nedobrou grafikou než naopak.

Pro: Grafika | Cutscény | Atmosféra | Hudba

Proti: Zbrklý a otevřený konec | Na můj vkus moc lineární | Občas kamera | "Filmové" černé pruhy, které nelze vypnout

• PS4 --
Viktoriánský Londýn s nádechem steampunku, lycanti, rytíři... fuck yeah! Hra je nepsaná opravdu kvalitně, při sekvencích a rozhovorech jsem neměl pocit, že by se někdo snažil uspávat moje IQ idiotskými frázemi nebo přehnaným patosem. Příběh je celkově velkým kladem hry, protože krásně votsejpá a obsahuje dost zvratů a překvapení. Autoři očividně chtěli navázat dalším dílem, ale pokračování už se asi nedočkáme a to je škoda.

Omezující černé vertikální pruhy jsou velice nepříjemné a nepomáhají už tak mizernému výhledu. V některých momentech, kdy jsem se krčil v krytu, jsem neviděl absolutně nic. Hře by slušel především PC výkon s 60fps, s možností vypnutí všech těch zbytečných noise effectů, blurru, černých okrajů a podobných sračiček. Bez těch by byl TO snad nejlépe vypadající hra to date. Prezentace je úžasná, graficky se autoři vyřádili na každém detailu. Interiéry jsou vymodelovány s pečlivostí, každé hovno i v tom nejzapadlejším koutě místnosti je položeno s láskou a citem. Ty kostýmy, výbuchy nebo jen blbé pouliční lampy, po kterých stékají dešťové provazy vody... úchvatná podívaná.

S hratelností už je to horší – klasická koridorovka by ještě nemusela být takový problém, ale opakující se QTE souboje s lycanty a jejich lehce vykrytelné útoky, pasáže s velkým přísunem nepřátel nebo některé nepovedené stealth části nepřispívají zrovna k dobrému pocitu z dobře odehrané gamesy. Až nápadně se podobalo prohlížení předmětů a čtení dopisů Uncharted, šplhání po nabarvených římsách je taky silně inspirováno u Naughty Dog, naštěstí toho hopskání není moc.

Na střední obtížnost to v některých momentech začalo trochu skřípat, ale jinak si nemůžu stěžovat – díky krátké herní době se člověk nezačne nudit, zasazení a příběh chytne za koule, technické zpracování je příkladné. Hře trochu ublížilo Sony kvůli exkluzivitě, s tím ale nikdo nic neudělá. Bylo to good a chtěl bych víc...

Hodnocení: ✰✰✰