Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Gunk

16.12.2021
67
10 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

The Gunk je příběhová akční adventura z pohledu třetí osoby. Hráč ovládá postavu žoldačky Rani, která se svou parťačkou Beck dorazila na cizí planetu. Na této planetě se nacházejí různé biomy, jako jsou kaňony, džungle a jeskyně, ale terén byl poškozen černým slizovitým parazitem jménem Gunk, který aktivně poškozuje životní prostředí a jeho faunu a flóru. Rani je vybavena energetickou rukavicí, kterou lze použít k vysátí gunku, čímž se účinně obnoví původní prostředí. Hráč musí též bojovat proti různým příšerám. Po odstranění gunku se opět začne dařit přírodě a hráč může skenovat prostředí a dozvědět se o světě více.

The Gunk je první 3D hra studia Image & Form, pro její tvorbu se studio rozhodlo využít Unreal Engine 4.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
The Gunk je přesně ten typ titulu, který sice zaujme, ale nikdy není v pořadníku tak vysoko, abych si ho koupil a zahrál. To je prostě nesporná výhoda gamepassu. Člověk dostane na něco chuť, koukne, nepřemýšlí a prostě zapne random i to, k čemu by se jinak nedostal. A možná bude i příjemně překvapen. Já tedy v tomto případě byl.

Označit tuhle kouzelnou malou hrou za ekvivalent průměrné netflixoviny je teda dost přestřelené. Je pravda, že The Gunk nepřináší vyloženě nic, co by vyráželo dech, ale je to hra, která se strašně příjemně hraje, krásně vypadá a je neobyčejně dobře vyladěná. A navzdory tomu, že jsem očekával herní dobu okolo 4-5 hodin, jsem v ní strávil dost možná i dvojnásobek.

The Gunk bych žánrové označil jako explorativní story-driven adventuru s hratelností akční plošinovky. Dvě kamarádky (or..?) v doprovodu pomocného droida přistanou na planetě, kterou ohrožuje jakýsi ničivý sliz příhodně nazvaný jako "the gunk." Cílem hráče tedy není nic jiného, než zjistit, kde se ono parazitující svinstvo vzalo a pokud možno i osvobodit zdejší faunu a flóru. Vizuálně je prostředí naprosto kouzelné a sledovat jeho postupnou proměnu z šedivé pustiny na mimozemský les kypící životem mě až do konce hry neomrzelo. Základní mechanika vysávání slizu z okolní krajiny je sice strašně primitivní, ale z nějakého záhadného důvodu mě tenhle simulátor vesmírného putzteufelu fakt bavil. Kromě čištění prostředí jsem řešil i mnoho různých enviromentálních hádanek a hledání skrytých zákoutí. Obtížnost je vyloženě relaxační, ale přesto pro mě jakožto casual hráče dostatečně uspokojivá. Důkladnější exploring prostředí hráče neustále odměňuje poschovávanými materiály, za které si lze zakoupit upgrady vybavení. Nic, bez čeho by se hra neobešla, ale jako motivace k průzkumu to funguje přesně tak, jak má.

Nemůžu si pomoct, ale jsem fakt spokojenej. Ve hře jsem strávil několik horkých letních večerů a náramně si u The Gunk odpočinul. Klidně bych se s touhle sympatickou dvojkou rád ještě někdy setkal. Vydal se i na jinou planetu - na další, třeba i rozsáhlejší dobrodružství.

Pro: příjemná hratelnost - vysávání "gunku," skenování, hádanky, explorace; hezká grafika, krásná hudba, sympatický dabing, jednoduchý ale zajímavý sci-fi příběh, uspokojivá proměna prostředí

Proti: popravdě nic, co by v rámci žánru stálo za zmínku

+21