The Forest of Doom

Fighting Fantasy: The Forest of Doom

29.05.2013
11.06.2013
30.10.2014

Fighting Fantasy: The Forest of Doom je adaptací známého gamebooku autora Iana Livingstona, u nás známého jako Prokletý hvozd (přeložen a vydán byl v České Republice roku 1994). Titul nabízí původní příběh s výhody virtuálního prostředí - nechybí tak snadné (automatické) mapování, zvuky nebo animované kresby dokreslující atmosféru dobrodružství.

Vydáváte se do temných hlubin Černolesa, kde je nutné nalézt chybějící části legendárního Stonebridgského kladiva ukradeného gobliny. To za dávných časů vyrobili trpaslíci na ochranu stonebridgských vesničanů.

Dalším podobně zpracovaným gamebookem, ze série Fighting Fantasy, má být Caverns of the Snow Witch (Jeskyně sněžné čarodějnice).

Převedení některého z gamebooků do formy programu jsem ze zvědavosti očekával, ale nic takového se dlouhé roky neobjevovalo (na PC) - proč také. Ovšem s tím, jak se začínají na osobních počítačích prosazovat (ve větší míře) i karetní hry, bylo otázkou, kdy se nějaké - plné - převedení některého z gamebooků nejúspěšnější řady Fighting Fantasy objeví ve své digitalizované podobě.

A The Forest of Doom, nebo-li Prokletý hvozd, je tímto prvním velkým zpodobněním, a ve svém zpracování i značně povedenou záležitostí. Možnost vybrat preferované fonty, prohlížet galerii kreseb, hrát model ala přesné zpodobnění knižní podoby nebo využít upravenou formu, více využívající prvky média... zde není žádný problém, a převedení se autorům povedlo. Snad jen občasné výpadky a neposunutí děje po zobrazení obrázku na celou šíří komplikují jinak bezproblémové dobrodružství.

To však opuštěním kostek, papíru, tužky a knihy v rukou ztratilo také značnou část svého kouzla, a na povrch vyplývá horší kvalita popisků a především příběhu (ten byl, dle mě, ale vždy u Prokletého hvozdu špatný a nedosahující kvalit pozdějších knih série). Zvláště mapa automaticky zakreslující postup úspěšně kazí pocit z nově objevovaných míst. Zábava však zůstává, a i hraní gamebooku na počítači předstvuje relativně povedené dobrodružství na pár hodin, a s vysokou znovuhratelností.

Tedy, jako vhodnější variantu doporučuji spíše vyrazit do antikvariátu a Prokletý hvozd koupit za pár desítek korun.

Pro: zpracování, bezproblémový "port", stále zábava

Proti: obsah