Zajímavosti

Ostatní

Gamebooky Fighting fantasy byly ve své původní (knižní) formě, vytvářeny od roku 1982 Ianem Livingstonem a Stevem Perrym.

První - pilotní díl série byl The Warlock of Firetop Mountain - Čaroděj z Ohňové hory, na kterém pracovali společně, vypustili v roce 1982 (u nás až v roce 1994). Dále pak začali vytvářet další díly (samostatně i dohromady).
Druhý díl byla Citadela chaosu (Citadel of Chaos 1983) od Steva Perryho.
Třetí pak již Prokletý hvozd (The Forest of the Doom 1983) Iana Livingstona

V samotné sérii Fighting Fantasy bylo vytvořeno 59 gamebooků. Velké množství znich samotní autoři nenapsali, pouze je převedli do formy gamebooku. Psaní těchto příběhů se učastnili: Keith Martin, Luke Sharp ..... .

Na tuto sérii vzniklo několik novel (k těm nejúspěšnějším dílům) a po celém světě bylo prodáno přes
13 000 000 svazků samotných gamebooků. (do roku 2000 - u nás přes 100 000).

Na FF navazují další série jako Magie (Sorcery....) . U nás pak vznikla navazující série Negart Group - od Zbyňka Dacha a Vaclava Kroce, která se do krachu nakladatelství Perseus, těšila solidní úspěšnosti a oblibě (podobně jako u původního česk. vydání Lone Wolfa - jedno úspěšné odvětví celé nakladatelství nezachrání).

Vzhledem ke svému obrovskému rozsahu a proslavení, překonala tato série fighting fantasy i legendární sérii Lone Wolf.
Gamebooky FF - jsou převážne fantasy žánru (např. Démoni z hlubin, Dýky temnoty, Krvavá moře...), najdeme tu však i několik sci-fi dílů (Komando robotů, Hvězdný lovec, Nebeský lord ...). Dokonce dva sci-fi/detektivní (Ketherské bratrstvo, Najdi Smrt - vychází z komiksů o superhrdinech), a v neposlední řadě také jeden, nejoriginálnější, čistě horrorový díl - Pekelný dům (defacto ze současnosti).

U převážné části FF gamebooku byly v klíčových momentech na výběr asi čtyři cesty (tyto momenty asi čtyřikrát za knihu) - u nejtěžších exemplářů - (Strašlivý netvor, Pekelný dům...) byla vždy pouze jedna správná. Z toho si můžete spočítat pravděpodobnost, že celou knihu projdete, úspěšně již na poprvé (pokud dodržujete pravidla).