The Fall Trilogy: Chapter 3 - Revelation

24.06.2011

Prvně se probudil v přítmí pralesních chrámů (The Fall Trilogy: Chapter One - Separation) a podruhé v halách futuristického komplexu (The Fall Trilogy: Chapter Two - Reconstruction). Třetím místem procitnutí se stává viktoriánské sídlo. John, hlavní hrdina této adventurní trilogie, záhy zjišťuje, že se vrátil v čase do roku 1888. V dopise od paní domu se John dočítá o jejím nemocném manželovi, upoutaném na lůžko v onom domě. Johnovi tedy nezbývá nic jiného, než se vžít do role domácího lékaře a poohlédnout se po nějaké vhodné medicíně, která by pana domácího postavila na nohy. Dostane se mu za to ale konečně odpovědi na otázku, proč si musel projít vším, čím si v předešlých dílech prošel?

Trojrozměrná adventura se dvěma úrovněmi obtížnosti po vás vyžaduje především pozornost, abyste nepřehlédli žádný ze skrytých objektů, nacházejících se v jednotlivých místnostech. Dostanete se přes všechny výzvy tajemného domu, abyste se nakonec dobrali pravdy zastřené Johnovou amnézií?

I poslední z trojice adventur tedy nabízí klasickou point-click hratelnost v zajímavých prostředích. Podle recenzí vyniká tento díl především svým harmonickým soundtrackem. Tvůrci se snažili oslovit všechny hráče alespoň trochu nakloněné adventurám, čemuž napomáhá přehledný design lokací a ovládací rozhraní, beroucí ohledy na uživatelský komfort.

Tak a je to tady - cela trilogie dohrana za tri vecery a dohromady mi zabrala nejakych deset hodin. To je dost malo i na soucasnou ackovou produkci - a hrat to jen kvuli tezsim hadankam na vyssi obtiznost nehodlam. Diky vestavenemu hint systemu si clovek ani nemusi lamat hlavu s hledanim nejakeho navodu.

Do tretice vseho dobreho i zleho - prostredi je sice vizualne atraktivnejsi, nez bylo ve druhem dilu, na druhe strane kouzla prvniho nedosahuje. Navic mi zpracovani prislo vyrazne horsi, nez jake bylo v predchozich dilech - labuti pisen studia Kheops je jen stinem grafickych orgii z minulych let. Hudba je sice lepsi, nez ve dvojce (diky pritomnosti housli a snad i jinych smyccovych nastroju dava vzpomenout na soundtrack k Arcanu), ale taky zadna slava. Doktorske ukony byly podany zajimave, o to hur jsem nesl dvoji uklizeni mistnosti - a titul nejhorsiho pixel huntingu v dejinach adventur patri ocichavani zdi ve sklepe za ucelem nalezeni ledku. Nad logikou jeho nasledneho smichani s prasivkami, ovocem a lecivymi bylinkami, zdestilovani vysledneho produktu a naliti dryaku do ust pacienta v komatu se radsi pozastavovat nebudu, zazili jsme uz i strkani psa do elektricke zasuvky ci navstevu SM klubu s zivym vystupem a naslednym propichnutim bradavky hlavniho protagonisty. Co me stve nejvic je to, ze jsem si domyslel zbytek pribehu uz po deseti minutach DRUHEHO DILU a celou dobu jsem cekal na nejaky zvrat, ale zaver pouze potvrdil me domenky a nic zajimaveho neprinesl... Obrovska skoda...

Pro uplnost dodam, ze jsem celou serii hral v nemcine, ale ono to tolik textu zase neobsahuje (plus ten trial jednicky jsem hral i v anglictine). Daber misty hodne prehraval, ale hlas mel v celku prijemny. Spis me stve, ze mi ted v policce zabira misto krabice The Fall Trilogy: Die Komplette Serie, ktera je na trech CD discich, i kdyz by se vsechny tri hry bez problemu vesly na placku jedinou a ani by to nemuselo byt DVD.