Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Oblivion je dostupný v PC, Xbox 360 (březen 2006) a Playstation 3 (březen 2007) verzích, z nichž pouze xboxová podporuje achievementy prostřednictvím Xbox Live. Služba Games for Windows Live totiž startovala až v květnu 2007 a Steam achievementy uvedlo na PC až vydání kompilace Orange Box v prosinci téhož roku. Playstation 3 si na své trofeje počkal až do července 2008. PC ani PS3 verze TES IV dodnes nebyly Bethesdou pro podporu achievementů zpětně opatchovány.

Pokud tedy chcete během hraní odemykat achievementy, musíte si hru zakoupit v Xbox 360 verzi, která je od listopadu 2016 kompatibilní s nástupnickou konzolí Xbox One. V případě koupě hry na Xbox Live Marketplace s achievementy v hodnotě 1000G (Gamer Points) však narazíte na problém v podobě chybějících DLC The Elder Scrolls IV: Oblivion - Knights of The Nine (2006) bez achievementů a The Elder Scrolls IV: Oblivion - Shivering Isles (2007) s dodatečnými achievementy o hodnotě 250G.

DLC i s datadiskem pro základní hru na Marketplace schází od září 2013, kdy došlo kvůli pochybení Microsoftu v řadě případů k trvalému zmizení mnoha stahovatelných titulů a příslušejících rozšíření z Marketplace. Můžete to řešit buďto koupí krabičkové Game of the Year či 5th Anniversary edice hry, kde je obsažen veškerý stahovatelný obsah i datadisk Shivering Isles s achievementy, nebo koupí krabičkové varianty zmíněného datadisku.

Tvůrci

Hudbu k The Elder Scrolls IV: Oblivion složil známý hudební skladatel Jeremy Soule. V období, kdy tuto hudbu skládal, se mu stala dopravní nehoda, kterou sice přežil s menšími oděrkami, ale jeho auto bylo úplně na šrot. Tento zážitek pak ovlivnil výslednou hudbu ve hře, kdy Jeremy Soule pocítil, jak život dokáže být křehký a chtěl prostřednictvím hudby vyjádřit radost ze života a také zachytit podstatu lidského bytí.

Hardware

Hardwarové nároky:
Doporučeno:
3 Ghz Intel Pentium 4 nebo ekvivalentní
1 GB System RAM
ATI X800 series, NVIDIA GeForce 6800 series, nebo lepší

Minimální požadavky:
Windows XP
512MB System RAM
2 Ghz Intel Pentium 4 nebo ekvivalentní
128MB Direct3D video card
8x DVD-ROM drive
4.6 GB míst na disku
DirectX 9.0c
DirectX 8.1 kompatibilní zvukovou kartu

Ostatní

V průběhu hry je možno objevit oděv sekty Nekromantů. Pokud jej postava obleče a následně promluví s některým ze členů Cechu mágů, bude jí nařízeno, ať jej neprodleně sundá.
V intru hry promlouvá císař Uriel Septim VII o svém životě a následně ho na začátku hry i střetnete a promluvíte s ním. Císaře namluvil britský herec [i]Sir Patrick Stewart[/i] známý také jako kapitán Jean-Luc Picard ze seriálu Start Trek: Nová generace nebo jako profesor Xavier z filmové série X-men.
Rozdíly konzolových verzí oproti PC verzi:

Nativní rozlišení verze pro Xbox 360 (2006) je 600p (1024x600), nativní rozlišení verze pro Playstation 3 (2007) je 720p (1280x720). S 4K obrazovkou však můžete verzi pro PC hrát i v rozlišení 2160p (4000x2000).

PC verze postrádá nativní podporu gamepadu, přestože vznikala v letech 2002-2006 souběžně s xboxovou.

Xbox 360
Tato verze jako jediná obsahuje achievementy.
Hudební track "Auriel's Ascension" není obsažen v základní hře, ale až v Game of the Year edici.
V ovládání nelze nastavit "always run" a "autorun" funkce. Rychlost pohybu regulujete páčkou.
Chybí construction set a podpora modů kromě oficiálních DLC pluginů.
Chybí příkazový řádek a quicksave/quickload funkce.

Playstation 3
Tato verze vyšla rok po PC/X360 verzích a s integrovaným Knights of the Nine rozšířením.
V ovládání nelze nastavit "always run" a "autorun" funkce. Rychlost pohybu regulujete páčkou.
Chybí construction set a podpora modů kromě oficiálních DLC pluginů.
Chybí příkazový řádek a quicksave/quickload funkce.
Postava oddaného fanúšika (Adoring Fan) bola v hre tak ikonicky otravná, že hráči hľadali rôzne vynaliezavé spôsoby, ako ju zabiť, aby sa jej zbavili. Obľúbeným spôsobom zabitia bolo jej prepustenie na vrchole Dive Rock. Adoring Fan totiž v danom momente z tejto skaly spadol a zabil sa. Tento spôsob bol tak populárny, až dostal svoju vlastnú kartu Dive Rock Fall v The Elder Scrolls: Legends
Autori The Elder Scrolls IV: Oblivion zrejme nemali radosť z toho, že Severná Kórea použila hudby z ich hry, konkrétne ústrednú tému, v jednom zo svojich propagandistických videií.