The Cursed Crusade

16.09.2011

Tuhá zima roku 1198 se nese v duchu příprav 4. křížové výpravy. Vyhlásil ji nově nastoupivší papež Innocent III. ve snaze zvrátit pro křižáky nepříznivé výsledky té třetí, probíhající v letech 1189–1192. Znovu dobýt ztracený Jeruzalém se tehdy Richardu, zvanému Lví Srdce, nepodařilo. Nakonec došlo se saracénským vojevůdcem Saladínem k dohodě o záruce bezpečné poutě křesťanů do Svatého města a Richard z Levanty odplul. S takovým kompromisem se však výkvět křižácké šlechty nehodlal smířit a proto horlivě vyslyšeli výzvu papeže k nové výpravě proti „nevěřícím“.

V této situaci se k výpravě připojuje i mladý Templář Denz de Bayle. Jeho otec, Jean, se ze třetí výpravy nikdy nevrátil a Denz samotný přišel ve Francii o všechno. Doufá, že se mu otce třeba podaří najít, nebo alespoň očistit rodinné jméno. Věrným druhem ve zbrani mu bude lapka a charakterní protipól jeho osobnosti, pocházející z teprve vznikajícího Španělska, Esteban Noviembre. Cursed Crusade je 3rd person akční rubačka v historických kulisách, s důrazem na příběh a co-op. Hlavními lokacemi hry jsou chorvatský Zadar, byzantská Konstantinopol a křižácký hrad Krak des Chevaliers v Sýrii. Zadar a Konstantinopol jsou místy, kde se 4. křížová výprava zpronevěřila svým cílům a stala se prokletou. V obou městech žili křesťané, ale zadarští příliš ukrajovali Benátkám ze zisku z námořního obchodu a proto na ně byla poslána křižácká armáda. V případě Konstantinopole se křižáci zapletli do dynastických sporů a nakonec se jim zachtělo byzantských pokladů, hromaděných ve městě po staletí.

Není tedy divu, že se ve hře události po chvíli vždycky zvrhnou v nelítostnou řež, kde hráč může přepínat mezi Denzem a Estebanem, z nichž každý používá jiné techniky boje a odlišná komba. Ve hře se přes akční zaměření vyskytuje řada reálných historických osobností, od vůdců výpravy, po byzantské politiky, byť brát hru jako pokus o interaktivní historický dokument nelze. Je to i kvůli kletbě, kterou trpí všichni Templáři, včetně Denza. Ve hře její "aktivace" propůjčuje hrdinovi na čas nadlidskou sílu. Druhou stranou mince je vnímání okolního světa jako zhmotněného pekla. Tady všichni bez rozdílů vyznání ukáží svou pravou tvář.

Ahoj, nainstaloval jsem hru, chci spustit a hra se zapne, černá obrazovka (asi nabíhání) a pak spadne . Co s tím? :)

The Cursed Crusade sklízela prokleté hodnocení, kdy se pohybovali podprůměrem a všudě se tvářili, že hra radši neměla vzniknout. Což by byl ale velký omyl, jelikož hra má potenciál, nabízí nevšední zážitek a odehrává se v atraktivní době.

Hra si skutečně bere reálný základ z období čtvrté křižácké výpravy, kdy se stali templáři nástrojem vraždění a touhy po moci a penězích. Hráč v roli prokletého templáře si projde tuto neradostnou éru řádu. Osobně bych dal přednost kdyby se autoři vykašlali na peklo a kletbu, a drželi se pouze historických reálii, bohužel ale většina her z tohoto období, přidává nějaké to fantastično a hrozby z pekel.

Samotná hratelnost spočívá ve většině případů v soubojích, kdy hráč se stává opravdu nelítosnou mašinou na zabíjení společně se svým druhem ve zbrani. Hra nabízí různorodé zbraně, meče, sekery, palcáty, kopí, kuše, luky, štíty atd... Hlavní výhoda je možnost zbraně kombinovat, v jedné ruce mít meč a v druhé sekeru, nebo vzít dva palcáty. Kombinací je několik a všechny lze vylepšovat o nové údery a styly.

Každá zbraň nabízí originální dokončovací údery, takže masakrování rytířů jen tak hned nezevšední. Kromě vylepšování zbraní, si hráč zlepšuje i postavu, a rozhoduje se kam přidá body, jestli do síly, pekelných schopností, umění se zbraněmi, výdrže či brnění. Ono i brnění je ve hře fajn prvek, protivníkovi nejdříve útočíte právě na zbroj, až ji zlikvidujete, tak teprve ho můžete zranit a porazit.

Příběh je takový běžný, a jeho otevřené zakončení mě trochu zklamalo. Co se týče grafiky tak jsem s ní byl spokojen. Hudba a dabing je standartní. Horší je to s ovládáním a kamerou, na to si člověk musí chvíli zvykat. Hra mě tedy ve finále příjemně překvapila, nečekal jsem že mě tak pohltí a bude bavit řezat se s templáři, přeci jen takových her je opravdu po skrovnu, a hru bych si užil více jen kdyby zde nebylo to peklo.

Pro: Období křižáckých výprav, zbraně a možnost kombinování, RPG prvky, hratelnost

Proti: Kamera, ovládání, pekelné pasáže a prokletí