The Chaos Engine

1993 SegaMDAtari ST
prosinec 1993 SNES
1994 PC
, (PC verze)
V této klasické arkádě, situované do streampunkového světa, se ujmete role jednoho z šesti žoldáků, kteří mají za úkol, s vidinou potenciální odměny, zničit vynález jménem "The Chaos Engine", vynalezený Baronem Fortesquem, který se ale obrátil proti svému stvořiteli a okolní zem proměnil v groteskní svět plný bizarních strojů a monster.

Další počin z dílny Bitmap Brothers s originálním námětem. Jako jeden ze šestice žoldáků, z nichž má každý své zvláštnosti a statistiky, se vydáte skrze několik epizod zahrnujících všemožné bizarní lokace plné různých strojů a hejblátek za zničením Chaos Enginu, přičemž za cílem je vždy možné jít několika cestami – máte možnost rozhodování. Cestou sbíráte bonusy, kredity, vylepšení a upgrady svých zbraní a výdrže. Otevíráte dveře a bonusové lokace, kdy jsou všechny důmyslně provázané systémem pák a tlačítek – jedním bonusem si zamezíte přístup k dalšímu atd. Monstra jako ještěři, roboti, useklé gigantické ruce nebo žáby se totiž zjevují náhodně a snadno dokáží překvapit.

Tak toto je pro mě esence akčních her. Intenzivní řežba, která svoji sílu nestaví na množství krve či pokosených nepřátel, ale na tom, že hráč musí být neustále ve střehu, aby mu nějaký mutant nevletěl do zad. Potřeba totální soustředěnosti a nemožnosti na vteřinu vydechnout, navazuje při prolézání jednotlivými levely ten krásný stav, kdy ceníte zatnuté zuby, po skráni pomalu stéká kapka potu a v oku se vám nebezpečně jiskří...

Atmosféru podporuje naprosto geniální industriální hudba, možnost volby z různých hrdinů (ergo herních stylů) a kooperativní mod, který se kupodivu dá dobře hrát i s počítačem. I když bych si přál někdy mít za parťáka živého avatara, ach.

Levelů není nijak zvlášť moc, ale jsou dobře nadesignované a každý z nich je ultimátní výzvou. Nejen k tomu najít z něj východ, ale hlavně odhalit všechny skryté bonusy a poklady, za které je potom možné vylepšovat vlastnosti a vybavení postavy (asi bych se nestyděl nazvat to RPG prvky).

Krásná, detailní grafika už všechny klady jen podtrhuje. Bitmapové jsou prostě zasloužená legenda.

Chaos engine je dokonale hratelný v jakékoli době.

Pro: hudba!, akce!, napětí!, level design!, Bitmap Brothers!!!

Proti: některé druhy nepřátel jsem fak nenáviděl:-)