Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Catacomb Abyss

Catacomb Abyss 3D

61
8 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 1st person akce *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1992 PC
Vývojáři:
Softdisk Publishing
Catacomb Abyss je FPS odehrávající se ve fantasy prostředí velmi podobnému klasickým RPG dungeonům. Catacomb Abyss je pokračováním FPS hry Catacomb 3-D: The Descent (autoři ale již nejsou id Software) a zároveň jde o první díl ucelené příběhové trilogie (Catacomb Abyss, Catacomb Armageddon a Catacomb Apocalypse).

K boji používáte pouze svou ruku obohacenou o spoustu kouzel, z nichž každé má svůj dosah a svoji účinnost. Hra využívá 16barevnou EGA grafiku a snadné ovládání, které předpokládá rychlé osvojení. Level design je podobný Wolfensteinovi 3D, takže se musíte připravit na hledání klíčů a bloudění v dungeonech.

Příběh hry je jednoduchý. Jediné, co se dozvídáte je, že stojíte před hřbitovem a slyšíte dunění hromů a podivné zvuky vylézajících mrtvol. Hráč ovládá mladého mága, kterého krutý Nemesis uvrhl do tajemných katakomb plných nepřátel. Abyste zdárně prošli hrou až do cíle, musíte dokončit všechny úrovně a pokud možno je také přežít.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak už vo svojej dobe to bolo riadne béčko, ale tak to bolo v dobe, keď som bol šťastný za každú "novú" hru. :)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Jedna ze starých klasik, které byly pověstné svojí atmosféričností hororovostí. Dnes už to asi nikomu tak nepříjde ale v roce 99, na monitoru s prachbídným rozlišením 640x480, to bylo děsivé dostatečně.

Hra začiná pěkně z vesela, přicházíte na hřbitov a začíná se stmívat. První co každého napadlo, bylo proč se ten debil neotočí a nejde pryč, dál na ten hřbitov přece nepolezu. Ovšem polezete, nic jiného Vám nezbude.

Musí se nechat, že takové prvky jako zombie vyhrabávající se ze země, či kostlivci vybíhající ze stěn jsou velice děsivou a povedenou podivanou. Zvlášt když se pořád hráč rozhlíží, odkud přicházejí (dokud nezískáte určitý krystal, nevidíte je na mapě).

Tato cesta pokračuje dál množstvím různorodých prostředí, bohužel se liší jen textury, zatímco mapa je vždy klasické bludiště. Na svých cestách, těmito prostorami narazíte na škálu různorodých nestvůr. Díky ruzným barevným krystalům, se vám později zobrazují nepřátele, coby barevné tečky na mapě.

Co do dalších herních prvků, hlavní postava má základní útok coby hozený fireball rukou. Dale může nalézat dvě kouzla, první střelí tři firebally za sebou, zatímco druhé vystřely čtyři do stran. Hráč dále nalézá lečivé elixíry, nebo magické hodiny, které dokáží zastavit čas.

Catacomb je zkrátka akční hra, která klasické tvůrce z ID software nezapře. I když tato hra již není pod tímto studiem. Ve své době to byla dost děsivá a nepříjemná záležitost. Zpětně už tak bohužel nepůsobí. Nekonečné bloudění a hledání klíčů, aby pak hráč hledal zase ty správné dveře, je prostě nekonečné a nezáživné.

Avšak vzhledem k tomu jak jsem to cítil tehdy, tak dávám 60%

Pro: Atmosféra, zpracování okolí

Proti: Neustálé bludiště, defacto další klon Wolfenstein 3D, i když tentokrát s firebally

+9