@Paul (25.02.2021 11:12): Jop, mě alespoň potěšilo to poměrně poetické spojení skrz zrcadlo. Jinak bylo jasné co se cca nakonec stane.

Mně to běhání po lese celkem bavilo, ale ty bažiny jako celek mi naopak připadalo takové navíc :D No, sto lidí, sto chutí.
Dohráno..vcelku impresivní mix survival hororu a walking simu, na prvotinu studia dost dobrá práce.

@Cathan (24.02.2021 23:09): Mě přišlo že se to trochu táhlo spíš mezi 5-9 (ty doly, plus běhání po lese s detektorem..). Paradoxně ten závěr mě bavil asi nejvíc, bažiny měly skvělou atmosféru a poslední 4 kapitoly nabraly i příběhově celkem spád. Ačkoliv tedy závěrečná pointa samozřejmě předvídatelná od začátku hry :)
@Paul (24.02.2021 23:02): 13, ale po desáté jsou tuším ty kapitoly kratší. Je pravda, že od té deváté se to občas může trochu táhnout. Jak jsem v zajímavostech psal čím vším se to inspirovalo, tak se občas zdálo, že to tam autoři chtějí nacpat za každou cenu. Takže v tam v desáté kapitole prostě hodí (spoiler o tom čím se to inspirovalo) Resident Evil 7, a ty tom musíš plavat. Pokud má někdo tu míru tolerance menší, může to trochu pokazit zážitek.
Kolik to má kapitol? Nechce se mi koukat na návody :) Jsem v chapter 9. Je to fakt zajímavá hra, ale přijde mi až příliš dlouhá...mám v tom 7 hodin a subjektivně mi to připadá na dvojnásobek, trochu se to táhne. Ale třeba vizuálně je to prakticky tříáčková věc, klidně by pod tím mohl být podepsán třeba Capcom.
@Tulareanus (28.01.2021 14:40): A na tom se zrovna docela shodneme ;) Já jsem taky proti monopolům a děsí mě, co firmy jako Disney dělají. Ale uznávám, že mě vůbec nenapadlo - nebo spíše jen okrajově - spojovat second markety s tímto anti-monopolním snažením. Je zřejmě pravda, že je to pro mě příliš vysoká ekonomie. Já jsem spíše na tu filozofii.
@Cathan (28.01.2021 14:35): Sorry, ak to znelo z mojej strane nejak drsne alebo nadradene. Ide mi však o to, že je veľmi ľahké skĺznuť do hypotetickej roviny tam, kde existujú fakty, za čo vlastne môže aj vznik tejto debaty. No secondary market je súčasťou elementárnej demokratickej morálky. Je to niečo, čo demokratická spoločnosť akceptovala a dokonca to vo svojich zákonoch a niektorých ústavách popisuje, že štát si dáva za úlohu chrániť slobodný trh. Je to teda súčasť demokracie. V momente ako odstrániš secondary market, vlastne zamedzuješ ľuďom voľne narábať s ich vlastným majetkom. A mne to fakt príde naivné, lebo práve, ak by som mál viesť debatu o morálke, o tom v čom sa skrýva tá beštia (:D), tak sú to práve tieto gigantické molochy. Vyznie to možno smiešne, ale práve spoločnosti ako Disney považujem za zlo a snahu o monopolné pohltenie trhu a odstránenie názorovej plurality priemyslov, ktorých sa tá spoločnosť dotýka. Ale to sme už naozaj odbehli mimo.
@Tulareanus (28.01.2021 14:27): Já zkrátka vždycky skončím v roli ďáblova advokáta, přitom by stačilo málo, a jsme v jiné diskuzi na naprosto stejné straně :D Obvykle zastávám mnohem menší morální subjektivitu. Já tu tu vzdávám. Asi máš pravdu. Jediné s čím fakt nemůžu osobně souhlasit je to, že ty second markety spadají pod nějakou elementární společenskou morálku. Tam se prostě budeme míjet, a speciálně proto jsem tě obvinil z toho nedostatku znalosti o filozofii. Podle mě je to krok vedle. Jinak máš pravdu.
@Cathan (28.01.2021 13:19): Tak to si ma teraz úprimne pobavil. Mám za sebou 4 roky učenia na univerzite na filozofickej fakulte na odbore etnológie, kde sa práve z filozofie a etiky dosť vychádza. :D

Neberiem to osobne, ale úprimne ma nebaví čítať názory na niečo, o čom evidentne nemajú účastníci tie základy, aby vlastne o tom mohli účastníci debaty adekvátne diskutovať. Nemyslím teraz konkrétne len teba, ale to, že takýto trend majú internetové diskusie vo všeobecnosti. Hoci je plus, že si si aspoň priznal, že máš nejaké znalostné deficity. To zas veľa ľudí neurobí.

Ak by si chcel riešiť skutočne filozofický alebo etický aspekt, musíš v prvom rade chápať ten ekonomický mechanizmus, lebo inak vlastne hodnotíš niečo, čo nevieš ani ako funguje a to naozaj je absurdné. Navyše z etického hľadiska by sa malo začínať u spotrebiteľa alebo výrobcu, čiže vývojára, čo z toho má on. A nie distribútor alebo vydavateľ. Takže si skôr polož otázku alebo si to vygoogli, koľko percent z predaja vlastne vývojárom vyplatí steam, epic, alebo služby ako humblebundle a podobne. Secondary market je spôsob konkurencie a určovania hodnoty. Je to oveľa "úprimnejšie" určenie hodnoty, lebo vychádza od samotných spotrebiteľov a nie čisto z ceny nastavenej korporátnym vydavateľom/distribútorom. Bez secondary marketu by tu v podstate vládli korporáty, ktoré sa o to už i tak dávno pokúšajú a odstavujú konkurenciu a menšie firmy tým, že nastavujú ceny a služby, ktorým sa nedá konkurovať krátkodobo lacne, kým ich z trhu neodstránia alebo neodkúpia, aby ich potom vyhnali hore. Samozrejme aj na toto by mali mať štáty legislatívne opatrenia, ale nie vždy to majú. V momente ako zákazník strácaš možnosť si vybrať, u koho nakúpiš, tak si vlastne z istého hľadiska prehral, pretože podmienky má výhradný (monopolný) predajca oveľa viac vo svojich rukách.

Prirovnávanie oficiálnych resellerov ako humblebundle a secondary marketu k G2A a 50% prirážky fabuláciou a zavádzaním je. Herných kľúčov navyše nie je ani definitívne množstvo. V momente ako vydavateľ vidí, že ich niekto pridáva za neprimeranú cenu, môže si ich vygenerovať ľubovoľné množstvo a cenu zraziť dole. Ak je niečoho defintívny počet kusov, tak ako som napísal, cena je určovaná dopytom zo strany zákazníkov. Nikde nepíšem o tom, že konkrétny zákazník alebo konkrétny predajca má "morálne čisté úmysly". Píšem fakticky výhradne o ekonomickom procese.
To, že tam vidíš morálny problém ti neberiem. Čo ti "beriem" je to, že bez konkrétnych argumentov alebo faktov sa taký vratký názor nedá brať ako dôveryhodný a nedá sa ani poriadne reagovať. Neustále píšeš, že sa ti to zdá nemorálne, ale konkrétny dôvod a aspekt okrem nesúhlasu si nepodal.
@Tulareanus (28.01.2021 06:43): Mně chybí znalosti o ekonomii, což jsem tuším tu někde i přiznal, tobě chybí základy filozofie a etiky. Takže myslím, že v tomto ohledu si nemáme co vyčítat. Navíc se mi zdá, že to bereš děsně osobně.

Opět si všimni, že já tu nikde neřekl, že někdo z nás krade nákupem na second marketů. Já tu od začátku zpochybňuji morální postavení second marketů jako takových. Podle tebe je to morálně v pořádku, a tvé vysvětlení z ní logicky, ačkoliv já tam stále vidím určitý morální problém, který jsem tu popsal mnohokrát. Možná tam není, nedělám si na to patent ani to vlastně není čisté mě morální stanovisko. Tohle není jedna z diskuzí, kde mám pevný názor za který bojuju, jen ukazuji stanoviska. Ale vážně by sis mohl příště ušetřit to obviňování ze lží nebo řeči ve stylu, že já tu někoho z něčeho obviňuji ;)
@Cathan (28.01.2021 02:45): Secondary market je súčasťou ekonomiky. Ekonomika je základnou zložkou spoločnosti a jej kultúry. Ak by sme chceli našu západnú morálku (bez ohľadu na vieru) stavať na kresťanskom výklade, tak je v podstate niekoľko prikázaní z desatora o tom (nepokradneš, nebudeš túžiť po majetku blížneho svojho). Secondary market je súčasťou slobodného trhu. Jasné, že veľa ľudí ho nepozná pod týmto termínom, rovnako ako ani antimonopolný zákon, ale je to niečo, čo dosť ovplyvňuje spoločnosť. Hlavne by ma teda zaujímalo, koho názory teda reprodukuješ, ak teda nie sú tvoje vlastné.

Príde mi unáhlené a krátkozraké hodnotiť a udávať morálne stanovisko na niečo, čo podľa svojich vlastných postov, ani nevieš ako presne ekonomicky funguje. Áno secondary market častokrát pracuje s inými cenami ako MSRP (maloobchodná predajná cena), ale nie je tam nikde definované ani garantované, že to musí byť viac a že 50% prirázka je niečo bežné. Trh funguje na základnom princípe ponuky a dopytu - cena stúpa, ak má o produkt záujem viac ľudí, ak je cena privysoká, záujem ľudí klesne a naopak klesne aj cena. Väčšina západných štátov má ošetrenú legislatívne aj regulácie ako často a za akých podmienok a v akej výške tieto ceny môžu byť. O G2A sa tu nik nebavil, ale bavili sme sa tu o oficiálnych certifikovaných predajcoch alebo fyzických osobách, ktoré kľúče predávajú alebo vymieňajú bez nejakého scamu. K naivite pridáva aj fakt, že je smutné si myslieť, že výrobcom nastavená cena automaticky zodpovedá nákladom alebo kvalite produktu. Mám sa cítiť okradnutý, ak mi niekto chce predať hru na 8 hodín za rovnakú cenu ako hru na 80 hodín? Alebo hru, ktorá je hodnotená priemerne 70% a hru, ktorá je hodnotená priemerne 90%? Vydavatelia a distribútory predávajú hry ako tovar, na ktorom chcú zarobiť. Cena býva opäť stanovená ochotou trhu kupovať a nie tým, koľko je "fér" si pýtať.
Ak by secondary market a oficiálni reselleri neexistovali a nemali zmysel, tak by sa možno mnohých produktov ani toľko nepredalo. AK by na tom vydavatelia nevedeli zarobiť, tak by to nepodporovali. Zároveň, ak by neexistovali iné spôsoby legálneho nákupu hier, než cez distribučnú platformu a zároveň by neexistovala antimonopolná regulácia, nejaký Epic, Steam a Uplay by si kľudne mohli vytvoriť kartel, kde by si prerozdelili trh a produkty a spoločne by určovali ceny bez hrozby konkurencie.

Preto mi príde absurdné si myslieť, že nakúpením The Beast Inside z HB Monthly alebo v zľave z humblebundle niekoho okrádam. Prípadne, že ak mi to predá reseller za pár eúr, že som buď rozbil trh alebo niekoho okradol. AJ oj to musel od niekoho vymeniť alebo kúpiť predsa.
@Tulareanus (28.01.2021 02:31): V první řadě, představa, že toto spadá do oblasti univerzální společenské morálky z které vznikají zákony je mimo. Tam patří věci jako je vražda, znásilnění, a možná krádež v nejuniverzálnějším slova smyslu. Second markety atd tam rozhodně zařadit nemůžeš.

V druhé řadě, všimni si, že jsem ani jednou nevyjádřil svůj názor na šedý trh second marketů. Vážně, ani jednou. Já tu pouze ukazuji problematické morální stanovisko těchto obchodů, které podle mě nelze ignorovat a má svojí váhu. Pokud autoři sami od sobe nebo na oficiálních platformách nabízejí produkt za levno, má to svůj důvod, včetně důvodu pro omezený časový rámec. Second markety nakoupí velké množství těchto klíčů, a pak je prodávají třeba z 50% přirážkou a vydělávají na tom. Jestli tam tam žádný morální problém nevidíš, tvoje věc, ale nedělej, že je nějaká univerzální pravda a já to šířím nějakou lež. Mnoho lidi v tom problém vidí. Tento odkaz slouží jen pro příklad toho, že to není nějaká moje haluz, ale ta diskuze existuje.

To, že Steam měl monopolní postavení je samozřejmě pravda. Otázka je, jestli jsou řešením second markety, nebo by mělo vznikat více platforem typu GoG a Epic Store. Nakonec, second markety také prodávají JEN klíče. nejsou to platformy, takže je to ohrožení monopolního postavení dost diskutabilní.

Opět, nabízím jen opačný pohled na věc. Nevyjadřuji svoje vlastní názory na toto téma.
@Cathan (28.01.2021 02:06): Existuje niečo ako spoločenská morálka a na tej sú postavené primárne ľudské práva a zákony. Tu sa nebavíme o individuálnej morálke. Ty si môžeš samozrejme myslieť, že je to nesprávne, ale to je len a len tvoj pocit, takže ťažko budeš bez reálny argumentov, ktoré by dokazovali, čo je na tom nemorálne alebo protizákonné. A čo je to fair-play? Mne príde veľmi naivné si myslieť, že ten prvotný officiálny shop je ten správny a morálny. Nehovoriac o tom, že práve steam mal dlho ten monopol, ktorý bol opakom zdravej a fair-play ekonomiky práve tým, že mali takmer 100% pokrytie a mohli si svoje pravidlá určovať bez väčších zásahov zo strany legislatívy alebo konkurencie, či partnerov, ktorých hry predávajú. Inými slovami, nebol si na steame? Nemáš pokrytie, smola.
Vývojári predávajú humblom kopu kľúčov alebo licenciu na kľúče za ktorú dostanú častokrát jednorázovú platbu vopred alebo dostanú časť platby predom a zvyšok podľa množstva predaných kľúčov. Je to normálny typ obchodu a transakcie. Súvisí to aj s marketingom a rozšírením na trhu. Ak môžem svoj produkt predávať v troch rôznych predajniach, prečo by som to robil len v jednej? Je to väčšie pokrytie trhu/zákazníkov, dostanie hry, prípadne vývojárov do povedomia. To, že v tom krátkozrakí ľudia nevidia benefit pre vývojárov, vydavateľa, prípadne benefit čiastky, čo napísal sám Fritol, je už problém samotných ľudí a nie procesu a spôsobu obchodovania. Secondary market je navyše v mnohých produktoch smerodajným ukazovateľom, prečo vôbec ľudia nakupujú aj na tom primárnom trhu. Navyše je to niečo, čo nie je len legálne, ale čo EU garantuje svojimi zákonmi ako súčasť zdravého trhu. Nech si každý nakupuje kde chce, ale tieto fabulácie ohľadom steamu, "kradnutia" a podobne sú úplne zcestné.

@Cathan (27.01.2021 14:58): To, že ceny produktov môžu byť rôzne v rovnakom časovom období je slobodný trh, ktorý garantuje európska únia a je aj súčasťou antimonopolnej politiky, ktorú má uzákonená aj Česká Republika. Tak, prosím ťa, nešír klamstvá. :)
@Zx Atari 500 (27.01.2021 15:04): Ne, protože prodáš jeden kus knihy který je navíc obnošený. Pokud těch knih koupíš ve slevě 1000 a pak je mimo tu slevu prodáš 1000 dalším lidem, nejlépe navíc nerozbalené a zcela nové, tak ano. Je to stejně nemorální.
@Zx Atari 500 (27.01.2021 14:39): Říkám, nevím, jestli jestli je to nelegální. Možná ne, možná proto obchody tvoří vlastní pravidla o množství prodaných kusů, což má tyto případné další prodeje omezit.

Zpět ale k morálce. Mléko se vypije a musí se koupit další. Pro obchodníky to je možná dočasné zakolísání a je logické, že tomu chce zabránit, ale je pravda, že další týden/měsíc jsi lidé opět musí mléko koupit a nějak se to vyrovná. Jak jsem řekl, hra je navždy. Pokud někdo koupí třeba 20 kusů her ve slevě a pak je dál prodává, dopouští se nemorálního jednání, protože okrádá autora o to, co by poté určité akci vydělal, a to navěky. A to už je dost peněz, pokud je to třeba 1000 kusů.
@Zx Atari 500 (27.01.2021 14:32): Já bych byl s touto logikou opatrný. Mléko vypiješ a jede se dál, budeš si muset koupit další. Hry jsou dnes doslova navždy.
Mimochodem, nevím jestli morální, ale tuším, že tohle prodání dál je třeba v ČR skutečně nelegální, ale to zas nechci kecat. Proto se tam často někde píše "pro osobní užití" či tak něco.
Budiž. Nicméně abych to z mé strany uzavřel, tak by vás jako nadšené podporovatele vývojářů mohlo zajímat, že nákupem na Humble dostanou vývojáři celých 75% částky. Což je víc, než na Steamu. Při nákupu drm-free her přes Humble widget pak celých 95%. U bundlu pak vývojářům můžete dát klidně 100%. Možná byste tedy nákupy na Steamu měli přehodnotit.
Mám pocit, že se to všichni tak trochu míjíme. Koupit hru v Humblu je v pohodě, ale někdo - včetně mě - Humble prostě nepoužívá a nemá o to zájem, a ani ty občasné velké slevy ho k tomu nedonutí. Pak spíše sleduje "oficiálnější" kanály jako je Steam, kde je ta cesta nyní skutečně historicky nejnižší. A ta hra už nyní přístupná na Humble není, že? Takže je to stejně irelevantní tím argumentovat, pokud se tu - jak naznačuje Dlaha - nebavíme o gray zónách prodeje.

Ale nakonec je zkrátka blbí sem přijít a zkrátka argumentovat Humblem, když je to dost specifická oblast prodeje :)
@Dlaha1 (27.01.2021 14:03): Tohle se pirátění neblíží ani omylem. A o bundlech máš trochu zkreslené představy. Co jednou bundelele schvátí, už nikdy nenavrátí!

Prostě si za tu hru přeplatil, stane se. Taky by mě to žralo.
@Zx Atari 500 (27.01.2021 13:56) @Fritol (27.01.2021 13:51):
Je to časově omezené promo a dělá se proto, aby se hra dostala mezi lidi, kteří nejsou přímo cílovka, ale možná se jim to zalíbí a řeknou o tom dál. Ty když koupíš bundle, tak zase na oplátku souhlasíš s licencí, která ti zakazuje ty klíče dál prodávat a rozdávat. To že je to časově omezená akce je zásadní, devaluace přichází až když se toho chopí vychcánci, kteří porušují licenční ujednání.

Už tady začínají padat argumenty hodně blízké pirátění her, takže se očividně nikam nedostaneme.

Já teda nemám žádnou fixaci na Steam, radši nakupuju na Epicu nebo Discordu , když je to za stejnou cenu, protože tam vývojáři dostanou alespoň víc procent. Jen se mi hnusí tyhle praktiky typu G2A.
@Cathan (27.01.2021 13:59): To jakože koupit hru na Steamu je prostě nepopsatelně krásný zážitek, ale koupit steam klíč na Humble a pak jej aktivovat na TOM STEJNÉM Steamu je utrpení?

Jako mně je to jedno, nakupujte si kde chcete, ale tohle je trochu nemoc, ne? :D
Já tak nějak nevím, o co vám jde hoši :D Zkrátka rádi nakupujeme na Steamu, tak jde je problém? Dlaha měl i pravdu, že na Steamu to právě nyní je za historicky nejnižší cenu. Někteří lidé zkrátka humble prostě nemusí. Taky si raději koupím mléko v Kauflandu než v sámošce, z různých důvodů. Nemusíte z nás dělat Jehovovi Humble hochy.
@Dlaha1 (27.01.2021 13:27): Správné je platit vývojářům za hru tolik, na kolik si ji oni sami cení. Platit násobně víc je hloupost. Tím, že ji vývojáři dali k dispozici Humblu, ji ocenili na jeden dolar. Vlastně ještě méně, protože za jeden klíč od Humble nedostali víc, než pár desítek centů. Humble jim to přece neukradl, je to na základě nějaké dohody, se kterou souhlasili a jsou z ní ziskoví.

Přece si nekoupíš mléko za 200Kč v Kauflandu, když ten stejný výrobce ho nabízí v Lidlu za 20Kč, když to řekneme zjednodušeně. :D

@Dlaha1 (27.01.2021 13:46): Co je na tom hnusného? Ten dotýčný jim za ten klíč zaplatil. I kdyby ho koupil kvůli přeprodeji, tak jim za něj zaplatil prostě. Kdyby jej nekupoval kvůli přeprodeji, tak mají o jednu prodanou kopii méně. A ne, ten zákazník, co jde k přeprodejci, by to na steamu nekoupil.
Platit vývojářům her je správné, navíc když nabídnou takovou slevu. Prodávat dál kódy z bundlu a znehodnocovat tím cenu hry je špatné, schválně je to časově omezené promo, u kterého se počítá, že nakoupíš víc než chceš.

(těch 30% by si Gabe mohl teda odpustit)
@Fritol (27.01.2021 12:36): Kluci jsou holt dobráci od kosti a chtějí v této nelehké době patřičně ocenit cizí práci a dopřát tvůrcům (a Gabeovi) zaslouženou odměnu. :) Chválihodné!
Sakra práce, tahle hra má všechno xD
Hraju to a přemýšlím kam to zařadit. Bum, aha, adventura. Bum, aha, duchařina, bum, aha, hledačka, bum, aha, hádanky, bum, aha střílečka a pak souboj s bossem :D
Musím říct, že demo na mě po dohrání udělalo velmi dobrý dojem, jednou jsem dokonce vykřikl a byl rád, že jsem to hrál za denního světla, byť s částečně zataženými závěsy. :-) Pokud bych pořídil plnou hru, líbí se mi ty neobvykle zaměřené stupně obtížnosti, které jsou buď pro ty, které zajímá víc příběh (lehčí), nebo si libují víc v hádankách (střední). Tu poslední jsem již tradičně vyloučil. :-)