Test Drive 5

08.10.1998
20.11.1998

Pátý díl série Test Drive je spíše takové vylepšení dílu čtvrtého. Přidává 10 nových tratí, které jsou o něco lépe graficky zpracované. Mimo to zde najdeme 6 původních tratí ze čtyřky. Rozšířen byl i vozový park a opět si můžeme zajezdit ve starších plechových miláčcích. Hra je stále zaměřena výhradně na americké a anglické značky vozů.

Hra se snaží být co nejarkádovější. I menu je přehledné a jednoduché - vyberete druh závodu, auto, barvu, trať a hurá na start. Již také úplně chybí pohled z kokpitu vozu. V nabídce závodů najdeme Single Race, Cup Race, Time Trials, populární Drag Race a nově i Cop Chase mód. Nechybí i Multiplayer pro 6 hráčů. Na začátku hry jsou některé tratě uzamčeny a pro jejich odemčení je potřeba vyhrát pohár. Stejným způsobem se odemkne i velký počet zamčených a skrytých aut.

Rockový soundtrack ke hře připravili Fear Factory, Gravity Kills, KMFDM a další.

Test Drive 5 bylo ve své době jednou z nejkvalitnějších závodních arkád a také velkým konkurentem populárního Need for Speed III: Hot Pursuit.

Menu hry je vzhledově povedené a přehledné, k otevření konkrétní položky je vždy nutno myší dvakrát poklepat, na což jsem si dodnes nezvykl. Hra obsahuje 23 vozů (od klasických kupé z šedesátých a sedmdesátých let až po moderní supersporty z let devadesátých) , jejichž grafické zpracování ale nedosahuje kvalit NFS 3. Při jízdě je na výběr ze sedmi pohledů kamery, bohužel mezi nimi není zahrnut pohled z interiéru, který obsahovaly první čtyři díly. Některá auta mají příjemné jízdní vlastnosti, jiná jsou hodně přetáčivá a v této hře krotit smyky vyžaduje hodně řidičského umu. Vozy nemají systém poškození, při kolizi s klasickou dopravou se vůz dostane do podivných kotrmelců, ve kterých se nedá ovládat.

Obrovským kladem této hry jsou jednotlivé tratě, jsou dlouhé, rozmanité, obsahují také zkratky. Jejich počet je 16, namátkou se hráč může projet v Sydney, Edinburgu či v Moskvě. Jezdí se buď na klasických okruzích, nebo na trasách z bodu A do bodu B. Často trať začíná v úplně jiném prostředí než končí, což se mi velmi líbilo.

Hlavním modem je Cup Race, ve kterém je jasně zadané pořadí tras. Oproti čtvrtému dílu přibyly mody Cop Chase a Drag Race. V klasickém závodě se jezdí proti pěti počítačem řízeným soupeřům, během závodů se hráčovu rychlou jízdu snaží zpomalit policejní hlídky a také relativně hustá doprava. Bavilo mě jezdit s policejními vozy a pronásledovat počítačové soupeře v modu Cop Chase. Mod Drag Race slouží spíše ke srovnání akcelerací jednotlivých vozidel.

Po stránce grafiky jsou trasy, vzhledem k roku vydání, úžasně zpracovány. S vozy to bohužel tak slavné není, svým reálným předlohám se podobají mnohem méně než auta v NFS 3. Jinak kouř od pneumatik, rozmary počasí, světelné efekty, známé budovy a mnoho dalších věcí jsou moc pěkně zpracovány. Ozvučení taktéž zdařilé.

Celkově Test Drive 5 na NFS 3 nemá, ale určitě je důstojným nástupcem celkem povedeného Test Drive 4. Až do vydání Test Drive Unlimited se, dle mého názoru, jednalo o nejlepší díl této legendární závodní série.

Pro: mnoho vozů a tratí, překrásně zpracované trasy, pěkné menu, mnoho závodních modů, pěkné jízdní vlastnosti

Proti: grafické zpracování vozů, chybí pohled z interiéru, absence systému poškození

V diskuzi se tu hra srovnává s NFS III. Bohužel, s tím nemohu souhlasit, tahle hra nesahá božskému NFS ani po kotníky. Ve své době jsem s ní sice dost vyhrál, hlavně ve splitscreenu, ale nostalgie zde není, dneska bych se u této hry asi unudil. Je to sice arkáda, ale chování aut zde bylo naprosto gumové, působilo hrozně nepřirozeně. To NFS, i když se jedná také o arkádové hraní, tam vozidla působí daleko přirozeněji a uvěřitelněji.

Grafika hry je jedním z kladů. Nevypadala vůbec zle a hlavně mne tenkrát těšily nízké nároky , i na mém bazarovém PC běhala hra jako víno. Stejně tak hudba, která nářezově podbarvovala celou hru.

Takže celkově by se to dalo shrnout jako ucházející, nicméně zapomenutelný kousek.

Pro: I na svoji dobu nízké nároky, pěkná grafika, soundtrack

Proti: Chování vozidel

Grafika šla nahoru hlavně na nových tratích. Nové tratě jsou již propracovanější, mají různé odbočky a nenápadná zákoutí, které mohou cestu zkrátit, ale také prodloužit. Auta jsou pořád dost krabicová, jako by je pouze převedli z TD4. Najdeme jich zde ale mnohem více, tuším kolem 50-ti, což potěší. Koncept závodů zůstává stejný, arkádové závody s 5-ti počítačovými oponenty. Chování aut je také snad totožné s TD4. AI bohužel také a vyhrát závod i když jedete sebelíp, je někdy jen o štěstí. Někdy nepochopitelně oponentovo auto ve hře zrychluje a jede o 30 km/h víc, než je jeho maximálka apod. A tak dost často člověk nadskakuje ze židle, když vás počítač "udělá" v poslední zatáčce před cílem. Ale na odreagování jsou to docela příjemné zběsilé závody a dal bych jim přednost před TD4.

Pro: Nové propracovanější tratě, více aut, lepší menu.

Proti: AI počítače.