Test Drive 4

03.11.1997
1997

Po dlouhé přestávce, kdy už se zdálo, že celá série Test Drive je prakticky mrtvá, vydali Accolade v roce 1996 čtvrtý díl této populární závodní hry. Mělo jít také o odpověď na konkurenční Need for Speed, které svojí slávou Test Drive sérii zcela zastínily a později na dlouhé roky odsunuly do pozadí.

Hra nabízela revoluční 3D grafické zpracování s plnou podporou 3D akcelerace. Na své si tak mohli přijít především majitelé 3Dfx karet.

Závody jsou pojaty víc arkádově, narozdíl od předchozích dílů, náraz vašemu autu nijak neublíží. Opět zde nechybí policejní hlídky a hustý městský provoz. K dispozici je 6 zajímavých tratí z různých koutů světa. V klasickém singelplayeru závodíte s 5 dalšími AI protivníky. Můžete se účastnit i několika turnajů a vyhrát tak i nejcennější trofej Pittbul Cup. Každý turnaj má trochu jiný systém, jeden se hraje na body, ve druhém jde o celkový čas atd. Za každý vyhraný turnaj se zpřístupní jedno ze skrytých aut. V nabídce závodů je i Drag race, neboli rozjezd dvou aut na 400 metrů. Aut je ve hře poměrně dostatek, vybírat můžete jak z nových strojů, tak i ze starších historických osmiválců. Ale výhradně se jedná o značky vozů USA a Velké Británie. Zapomeňte na Ferrari nebo Porsche.

PC verzi jsem sice nehrál, ale ta konzolová (PSX) mě na malou chvíli výborně zabavila. Škoda, že jsem se k ní dostal trochu pozdě a po pár dnech (možná týdnech) jsem přesedlal k čistě konzolovému Ridge Racer Type 4... Hmmm, to byly časy: http://www.youtube.com/watch?v=PMZ872rsa90 (na intro k RRT4 se nedá zapomenout).

Test Drive 4 jsem někde uviděl na pultě za dobrou cenu a hned jsem jej koupil. Moc jsem byl zvědavej na pokračování stařičkých závodů. A jak to dopadlo? Ani výtečně, ani špatně... Pro mě je TD4 lehce nadprůměrná závodní hra, kterou si kdykoliv rád zahraju.
Dá se říct, že tento díl započal novou éru Test Drive a jeho koncept pokračoval až do 6-tého dílu. Závodění dost "zarkádovělo", ale do automatovky to má ještě daleko. Chybí tomu asi atmosféra, více interaktivnější prostředí, více efektů...
Po grafické stránce mi TD4 nepřipadal nic extra. Auta poměrně krabicová, textury nic moc detailní. Ale nutno podotknout, že jsem neviděl 3Dfx režim, který má samostatnou instalaci. Měl jsem nějakou obyčejnou kartu S3 Virge se 4 MB paměti, takže jsem volil obyčejnou instalaci.
Závody samotné jsou hodně rychlé a dravé, to nelze TD4 upřít. I auto dost rychle reaguje na šipky. A tady je asi další problém - celková reálnost. Když hrajete Need for Speed, máte pocit že řídíte auta. Při hraní TD4 máte pocit, že ovládáte angličáky. Na hratelnosti to sice nijak neubírá, jen je potřeba tomu trochu přivyknout.
Díky arkádovému stylu po chvilce hraní přijdete na to, že závod se dá vyhrát správným vyžehlením mantinelu. Tedy alespoň u městských tratí, venkovní jsou s travnatými úseky. AI protivníků není moc reálné, v zatáčkách mají větší rádius a projíždějí je rychleji. Ať projedete zatáčku sebelíp, tak počítač jí dá ještě o 50 km/h rychleji. Zvlášť když jede za vámi, před vámi už tak rychlý není a naopak jako by trochu zpomaloval. Takže díky tomuto stylu se do poslední zatáčky nedá počítat s vítěztvím. Adrenalin? Určitě... ale někdy to taky pěkně naštve.
Tratě jsou celkem zajímavé, za zmínku stojí uličky v San Francisco, kde se létá desítky metrů vzduchem.
Provoz na cestách je docela nudný, auta pouze jedou svým směrem, ani nepřejíždějí z pruhu do pruhu. Policie také nic moc nepředvede, na auto nijak neútočí, snaží se vás pouze předjet a když se jim to podaří, jen vás automaticky zabrzdí. Ujet jim není velký problém...
Vozový park poněkud netradiční, jak je napsáno výše, nejsou tu vůbec evropská auta, jen US a UK. Jediná vyjímka je Nissan 350ZX. Moje oblíbená auta byla Dodge Viper GTS-R a Jaguar XJ220. Zvuky motorů jsou fajn a téměř každé auto má svůj vlastní.
Soundtrack je docela poslouchatelný, pišní se hudbou od Orbital, ale u některých skladeb to podle mně přehnali s tvrdostí a působí spíš jako výplach mozku.

Pro: Rychlost, zběsilost, možnost drag race.

Proti: AI oponentů, policie.