Hry podle filmů většinou nedopadají dobře a v mnoha případech je lepší se jim velkým obloukem vyhnout. Nicméně v případě Terminátor Salvation to tak úplně neplatí. Ač se hra samotná může na poli dnešních akčních titulů tvářit jakkoliv béčkově, pravda je taková, že v jádru je to vlastně celkem povedená střílečka. Pokud k ní nebudete přistupovat s příliš velkým očekáváním, může vás velmi mile překvapit, a to nejen celkem pěkným zpracováním, ale docela i příjemnou hratelností.

Příběh, jak už ze samotného názvu vyplývá, je zasazen do období filmu Terminátor Salvation, i když filmového děje se popravdě skoro vůbec nedrží a jde si svou vlastní cestou. Po celém světě zuří válka mezi stroji a lidmi, kteří beznadějně usilují o poražení Skynetu. Vy se zde protentokrát ujmete role samotného Johna Connora, jež se namísto svého předurčeného osudu snaží bojovat proti nepřátelům jako obyčejný voják. Tu se však během akce ozve tísňové volání skupiny přeživších a vy se jim jako správný hrdina rozhodnete za každou cenu pomoct, i když to znamená vydat se na území Skynetu a porušit rozkazy nadřízených.

Během tohoto nelehkého úkolu, který jste si dali za cíl, pak potkáte řadu různých nepřátel. Ty samozřejmě tvoří nejrůznější typy robotických terminátorů, jejichž cílem je ničit vše živé v dosahu. Co do druhů jich sice mnoho není, ale setkáte se jak s roboty pozemními, tak i poletujícími ve vzduchu či s obřími monstry velkých jako několikapatrová budova, což bohatě stačí. Všichni vypadají velmi pěkně a zejména T-600 ve mne vyvolávaly dávné vzpomínky na nezapomenutelnou filmovou sérii, proslavenou hlavně díky Arnoldu Schwarzeneggerovi.

Inteligence protivníků je popravdě velmi jednoduchá a často jsou naprogramováni jen k postupu vpřed za bezhlavého střílení. Ale není se co divit – jsou to přece vraždící stroje, které se s nějakou taktikou moc nezatěžují. Někteří z nich spoléhají výlučně na svou odolnost a sám musím uznat, že jejich likvidace vůbec nebývá snadná. Často mají pár slabých míst, které jsou ale v zadní části, takže se nevyhnete nutnosti své nepřátele obejít a napadnout je zezadu, zatímco je vaši parťáci zaměstnávají zepředu. Vlastně parťáci vám dělají společnost po celou hru a velmi často vám dokáží až překvapivě dobře pomoci.

Cestou se vám do rukou dostanou samozřejmě i nějaké ty zbraně. Popravdě, moc jich není. Vaší klasickou výbavou se tak stane především útočná puška a brokovnice. Občas přijde i na těžší kalibr v podobě raketometu či granátometu. Ale vzhledem k tomu, že můžete současně nést pouze dvě zbraně naráz, zůstanete zase u osvědčené kombinace kulek a broků. Výbavu vám pak doplňují rovněž granáty, které se často hodí k likvidování odolnějších protivníků. Jen u ručních zbraní však nezůstanete. Čas od času se dostanete i k nějakému tomu palebnému stanovišti, ať už je to kulomet osazený v zátarasu či na vozidle.

Herní náplň je celkově vzato vlastně docela obyčejná. Tu se chvíli přesouváte po svých a čelíte útokům nepřátel. Za chvíli zase bráníte nějaké území. Celkem často pak nasednete do nějakého vozidla a s pomocí osazené zbraně bráníte konvoj či kryjete ostatní při ústupu. V jedné chvíli se dokonce posadíte na konec jedoucího vlaku v metru a raketometem budete ničit najíždějící nepřátele, aby vás nedohnali. Autorům rozhodně nelze upřít, že nápadů, jak oživit jinak striktně lineární hratelnost, měli víc než dost. Obzvláště ta jízda metrem s raketometem v ruce se mi líbila, a věřte, že ještě v závěru hry dojde na mnohem těžší kalibr ;-)

Hra, alespoň co se vizuálního zpracování týče, nevypadá na dnešní poměry vůbec špatně. Okolní prostředí zničených městských ulic, budov a továrních komplexů působí obstojně, modely jednotlivých postav i nepřátel jsou detailní a vůbec vše, co ve hře uvidíte, ve vás vyvolává celkem uvěřitelný dojem z apokalyptické budoucnosti. Samozřejmě v rámci svých možností – Crysis 2 to přece jen není. Horší je to s technickou úrovní některých animací, které v řadě případů působí až příliš lacině. Na druhou stránku však svůj účel plní celkem dobře, a tak tu ani není nouze o nějaké ty srdcervoucí scény. Osobně se mi pak líbilo i samotné menu hry, které je rovněž vymyšleno velmi hezky.

Co musím na této hře jednoznačně pochválit, tak je pěkně zpracované krytí vaší postavy. Kdykoliv je možné se schovávat za různé objekty podobně jako v Mass Effectu, přičemž se elegantními pohyby lze mezi jednotlivými úkryty plynně přesouvat. Hru to do jisté míry příjemně oživuje a dává vám tak pocit, že nehrajete zas tak úplně obyčejnou hru, jak by se na první pohled někomu mohlo zdát. I přes pár technických nedostatků je naopak znát, že si tentokrát autoři s jednotlivými herními mechanismy skutečně vyhráli a že hru netvořili jen z povinnosti vůči stejnojmennému filmu.

Ani po zvukové stránce hra rozhodně za dnešním standardem nijak nezaostává. Zvuky zní tak, jak by každý očekával. Zvláštní uznání si pak zaslouží i nadabování jednotlivých postav, které je na poměry průměrných filmových her celkem precizní. Stejně tak musím pochválit i hudební doprovod, jež se drží filmového motivu a skvěle tak budí správnou atmosféru terminátorských filmů. Je tu znát velká snaha přiblížit hru filmovému zážitku, a to je přesně to, co se od takovéto hry očekává. Takhle by to zkrátka mělo vypadat.

Nutno také poznamenat, že se tato hra dá projít jak v jednom, tak i v kooperativním módu. Což je bezesporu také jeden z faktorů, na který se při vývoji hodně spoléhalo. Já jsem ho ale bohužel neměl s kým a hlavně na čem vyzkoušet. Nicméně věřím, že by to mohla být velmi povedená zábava. Osobně jsem se musel spokojit sám se sebou, což však nevadí, neboť i tak jsem si hru vychutnal bez problémů a mám z ní víceméně pozitivní zážitek.

O Terminátor Salvation rozhodně nelze říci, že jde o špatnou hru. Vlastně popravdě jsem se během hraní docela slušně bavil. Těžko ale říci, zda jsou i ostatní hráči ochotni prominout řadu nedostatků, kterými tato hra i přes poctivě odvedenou práci autorů trpí, zejména pak velmi krátkou herní dobu. Každopádně pokud bych měl vybrat nějakou skupinu, kterým tuto hru doporučit, tak to budou bezpochyby fanoušci fenoménu terminátorů, neboť ti, jak pevně věřím, dokáží tenhle netradiční titul ocenit a řádně si ho užít tak, jako já.

Pro: Systém krytí, ozvučení, celkem pěkné a různorodé prostředí

Proti: Slabší příběh, krátká herní doba, horší animace, občas menší chybičky

Hry podle filmu to mají těžké. Je na ně upřena daleko větší pozornost a musí se vydat do té doby, než bude daný film uveden do kin, což má samozřejmě vliv na výslednou kvalitu titulu. Ani moje nejoblíbenější hra podle filmové předlohy King Kong není bezchybná a zvláště ke konci je vidět, že vývojáři vydání dost uspěchali. Terminator Salvation se s tímto faktem popral trochu hůře, ale úplná tragédie to zase není.

Už na začátku mě upoutal upravený soundtrack z prvních filmů, který se báječně hodí k rozpadajícím se troskám města, kdysi známého jako Los Angeles. Hned jsem poznal, že se jedná o čistokrevný koridor, protože se z připravené cestičky nedá nikam odbočit ani spadnout. Neříkám, že bych zde uvítal otevřený svět, ale alespoň jedna alternativní cesta na výběr být mohla.

Zajímavé bylo omezení počtu nesených zbraní na dvě plus granáty, z níž jednu jsem měl v rukou a druhou na zádech, takže bylo třeba přemýšlet, zda si vzít samopal a brokovnici, které mají spoustu nábojů, ale jsou méně účinné nebo jednu z nich nahradit daleko účinnějším raketometem či granátometem s velmi omezenou municí.

Střílet stroje v čele s T-600 (viz obal) místo lidských protivníků byla příjemná změna oproti střílečkám podobného ražení. Očekával jsem od hry odreagování a toho se mi dostalo, i když to mohlo trvat o nějakou tu hodinu více. Sice jsem si hraní díky zvolení těžké obtížnosti trochu prodloužil, ale stejně jsem závěrečné titulky spatřil dříve, než bych čekal. I přes všechny zápory však Terminator Salvation do nejhorší stovky na DH podle mě nepatří.

Pro: rozpadající se L.A., zbraně, stroje (T-600), soundtrack

Proti: koridor, opakující se herní pasáže, krátké

Děkuju za velikonoční prázdniny. Díky tomuto volnu jsem mohl zajet do nedalekého města k bratránkovi, abychom si mohli dát kooperačně na velké LCD televizi právě tuto hru. Je možné, že po tomto nezvyklém zážitku budu k hodnocení značně schovívavější, než kdybych hru dohrál doma.

Terminátor se hraje bezesporu skvěle. Kooperace mezi hl. hrdinou Johnem Connorem a jeho sexy parťačkou funguje velmi dobře, a jelikož některé typy nepřátel (resp. jeden), se dají sundat pouze zezadu, je spolupráce skoro nutnost. Proto opět hru spíše nedoporučuju hrát sám, ale s parťákem. Problém je, že se hra po netu hrát nedá a s nastavením gamepadů je také docela problém (nám to trvalo asi 2 hodiny a použili jsme Xbox 360 Gamepad emulator).

Nepřátel jsou pouhé tři druhy + 2/3 speciální, kteří se objeví ve hře pouze jednou a vždy v nějaké speciální lokaci. Tedy je jich žalostně málo, ale vzhledem ke krátkosti hry nám to ani nevadilo. Hrací doba je okolo 4-5 hodin.

Dějová linka není nikterak výrazná, ale animace a rozhovory mezi misemi působí filmově a jsou zábavné. Hudba to celé příjemně doplňuje.

Po grafické stránce není co vytýkat. Samozřejmě se nejedná o špičku, ale svoji úlohu plní dokonale a ani není moc náročná. Efekty (zvlášť střelba) byly pěkné a některé pasáže, zejména vlak anebo jízda po dálnici byly dost akční. Hra stejně ale působí trochu odflákle a urychleně, kvůli brzkému vydání.

Verdikt: Terminator Salvation je skvělá hra podle veskrze průměrného pokračování legendárního filmu. Po celou dobu hraní jsme se bavili dokonale a klidně si to zas někdy zopakujem. 80%

Pro: kooperace, hezké prostředí LA, hudba, grafika

Proti: menší počet druhů nepřátel, dost krátké, někdy až moc lineární, coop nelze hrát po netu a i na jednom počítači bez Xbox ovladačů to není sranda rozchodit

Terminator Salvation sice vyšel souběžně s vydáním filmu, ale nesnaží se kopírovat události z něj. Pokud ale neznáte žádný z filmů ani předešlé herní kousky tak tato hra Vás v žádném případě nezaujme.

Ve hře se zhostíme nejdůležitější postavy Johna Connora a projdeme si typický příběh který nikterak nepřekvapí ale ani vyloženě nenaštve. John bude mít v každé mise k ruce kolegy z odboje kteří se mu budou snažit pomoct i když to samozřejmě hraje hlavně na efekt a vše zůstane stejně na hráči.

Samotná hratelnost je strikně koridorová, a jasně předem daná, dojdi támhle kde leží větší množství zbraní které dává tušit že za rohem bude bitka se stroji, vystřílej je a jdi dál kde to bude podobné. Počet nepřátelských stojů a jejich taktiky není taky zrovna mnoho, a zbraní je taky jen pár kousků. Během chvíle si osvojíte správný styl jak se jim dostat na kobylku, a budete z vesela přebíhat z krytu do zákrytu a ještě za roh abyste stroje fikaně obešli a vpadli jim do zad. Systém krytí mi připoměl Wanted ale ne vždy fungoval jak měl, hrdina přesto že neměl krytý výhled střilej jako by do zdi, ale to se naštěstí stalo jen párkrát.

Zábavnější částí jsou pasáže kdy se dostaneme do dopravních prostředků a k dispozici dostaneme nějakou tu těžší stacionární zbraň a ničíme Terminátory pěkně za jízdy zničenou krajinou. Samotné prostředí zničené válkou vypadá správně pochmurně a apokalypticky, a stěžovat si zde na monotónost prostředí nemá cenu.

Rozhodně nezkoušejte dohrát hru na jeden zátah, protože konec se u ní projeví proklatě brzy, a stereotyp hry by se dostavil také záhy, grafika je pěkná, soundtrack a dabing poslouchatelný, a nyní cena rozhodně více odpovídající kvalitě hry. Jelikož mám rád svět Terminátora hodnoním hru jako lehce nadprůměrnou která neurazí ale pokud Vám toto téma nic neříká tak se jí vyhněte.

Pro: Apokalyptická vize budoucnosti, pasáže ve vozidlech, soundtrack a dabing, svět Terminátora

Proti: Čistá koridorovka, minimum nepřátel a zbraní, málo prostoru pro invenci, systém krytí občas drhne

Terminator a následně především Terminator 2 byly TOP filmy mých (nejen) dětských let. Na ušuntěnejch VHSKách jsem si tyhle filmy pouštěl pořád dokola a možná proto mám do teď na SKYNET a vůbec celý univerzum (včetně nestárnoucího Arnolda, kterej je s terminátorem navždy neodmyslitelně spjat) sakra slabost. Kéž by novej T5 navázal na kvalitu Cameronovejch výtvorů...

Film T:Salvation jsem viděl a byla to hrozná pi*ovina (třeba skok z vrtulníku naslepo do rozbouřenýho moře s úmyslem nalodit se na ponorku?!?). Od hry jsem tak moc nečekal, ale kupodivu mě dokázala hned několikrát potěšit:

Příběh sleduje útrapy Johna Connora, kterak se s náhodnou skupinou spolubojovníků snaží zachránit anonymní družstvo přeživších = byl jsem spokojen, že nemusím zachraňovat svět v pravym slova smyslu i když zrovna Connor na to má jaksi "právo". Postavy jsou tak nějak uvěřitelný a cutscény mají správnej filmovej nádech i terminátorskej říz. Příběh celkově by se dal v rámci nastavených reálií určitě pochválit. Rozhodně předčí stejnojmennej film, bohužel.

Grafika je obstojná. Prostředí je samozřejmě přísně lineární (nepředpokládal jsem to jinak), nicméně celkem hezky zpracovaný. Akorát jsem opravdu nepochopil, proč se celá hra odekrává ve dne. Já se těšil na "Soudnej den" tak, jak ho znám právě z jmenovaných filmů - vizí Sáry Connorové - tohoto jsem se dočkal jen v intru svejch planejch představách. Zamrzelo mě taky odporný zaměřovací kolečko a častej konzoloidní nápis typu "PRESS X TO COVER" přímo uprostřed obrazovky. Jinak HUD byl minimální, což chválím.

Zvukově musím udělit hře výraznější plus: zbraně, stroje i dabing - všechno sedlo. Muzika je potom místy přímo skvostná, především skladba č. 18, znějící u prvního boje s HK v džípech je skvěle sednoucí k honičce v rozbořenym LA, až mě z toho mrazilo v zádech. (Především to jak se skladba dokáže za 6 minut několikrát proměnit a vyvinout mě zaujalo a poslední část je doslova dechberoucí, posuďte sami.)
Hudba, stejně jako ozvučení samozřejmě hodně čerpá především z filmů starších, což je od autorů chytrý - miluju industriální kovovu hudbu Brada Fiedela - a troufám si říct, že některý motivy z roku 1992 výborně rozvádí, i když mistr zůstává samozřejmě nepřekonán.

Hra spočívá v setřelování nepřátel buď v režimu střílečky z pohledu 3. osoby, nebo totéž v nějakém z dopravních prostředků, kdy není možno ovládat směr pohybu tohoto. Bohužel autoři nevymysleli žádnou jinou herní složku, která by tuto činnost osvěžila. Nepřátel je navíc opravdu málo a tak boje s T-70 (myslím, že tak nějak jim říkali - nemyslím samozřejmě ten legendární ruskej tank) už byly ke konci opravdu nudný.

Délka hry je potom doslova ostudná. Málokdy projedu něco za jeden večer. Tady se mi to povedlo, až jsem byl překvapenej a měl pocit, že jsem tak zhruba za půlkou, když to skončilo. Možná i díky neodpovídající délce mě to ale bavilo až do finiše, to je fakt.

Hrozný to nebylo. Celkem zábavná nenáročná řežba s doboru muzikou v zajímavym prostředí rozbořenýho LA. Délka je však ostudná, herní mechanismy chudé, nepřátel hrstka - pokud nejste fandou filmů, nemá smysl se do toho asi vůbec pouštět.

75%

Pro: TERMINATOR, hudba inspirovaná Bradem Fiedelem, zvuky, grafika, atmosféra, cutscény

Proti: Délka, jen neustálé střílení bez jiné herní složky, málo typů nepřátel, příliš lineární, dost snadné.

Hru jsem hrál, až když se na ní projevil 10letý zub čas. To jsem bral v mém hodnocení na zřetel. Tak kde začít...Terminator Salvation je poměrně jednoduchá koridorovka, která vyšla na světlo světa pravděpodobně pouze jako doplněk k, té době chystajícímu, celovečernímu snímku se stejným názvem. Pokud by vás hra dokázala do sebe vtáhnout, tak jí máte za jedno delší odpoledne dohranou, takže nepřekvapivě patří spíše k těm kratším. Kolem celé hry je vidět aura jednoduchosti, a to není myšleno pouze v negativní konotaci. Hra si je vědoma svých stropů i ambicí a na nic víc si nehraje. Příběh je na klasické notě, postavy taktéž, o ty tady totiž nejde. Druhů nepřátel také moc neuvidíme, všehovšudy jsou tady tři (pokud se nepletu). Takže tu jde převážně o akci, která v rámci možnosti poměrně ujde, převážně díky zajímavému systému krytí, bez kterého si v této hře ani nejštrechnete. Zbraní je také poskrovnu, ale víc jich asi ani nebylo potřeba.Takže na oddych proč ne, pro milovníky Terminátora proč ne...ale to je asi tak vše.

Pro: Dobrý systém krytí, poměrně ucházející grafický kabátek (především scenérie),, nezmršená licence,

Proti: Nízká variabilita nepřátel, jednoduchost, občas bug