Stronghold Legends

13.10.2006

Stronghold Legends je nepřímé pokračování oblíbené série Stronghold. Již podle názvu je patrné, že nebudeme dobývat středověké hrady, čekají nás totiž příběhy o Králi Artušovi, Siegfriedovi a hraběti Draculovi. Výstavbu a dobývání hradů si tedy užijete na pozadí třech legend, každá je jednou kampaní o 24 misích.

Náplň hry tedy zůstává stejná jako v předchůdcích (stavba hradu, s tím spojená ekonomika a budování armády), s tím rozdílem, že jsou Stronghold Legends více postavené na příběhu než předchozí díly série. V některých příběhových misích hrady hrají spíš vedlejší úlohu a hra se tak blíží víc klasickým RTS. Protože se pohybujeme v časech mýtů a legend, nemohou chybět klasické fantasy jednotky jako jsou obři, vlkodlaci, démoni, draci nebo impové. Klasické lidské jednotky samozřejmě také nechybí. Novinkou je nasazení hrdinů do boje. Ti mají unikátní schopnosti, jsou silní a odolní, nesmí však zemřít.

Multiplayer obsahuje klasický Death-match, dále mody King of the Hill, Economic War, a Capture the Flag. Stronghold Legends běží na stejném engine jako Stronghold 2.

Tvůrci se rozhodli zkusit to s fantasy, což mohlo vyjít, ale zároveň chtěli vyprávět příběh, což ve strategii moc nejde. Takže nejspíš nechtěně změnili hru na taktickou strategii, kde donekonečna chodíte s několika vojáky a snažíte se porazit silnějšího nepřítele. Samozřejmě jsou tu i zábavnější stavěcí mise, ale taktické převládají a mě moc nebavily. Příběh o evropských hrdinech mohl být zajímavý, ale jako RPG. Do strategie se to prostě nehodí. Není to špatné, protože koncept Stronghold her nemohl úplně zklamat. Ani graficky to není zlé, taky zajímavý příběh to má - je to jenom takové nedopečené.

Pro: Je to Stronghold, příběhy evropských hrdinů, grafika.

Proti: Příliš mnoho taktických misí, vysoká obtížnost.